USA i Británie uvalily sankce na Írán kvůli jádru

ČTK ČTK
22. 11. 2011 10:01
Sankce se týkají bankovních operací i energetiky či petrochemického průmyslu
Foto: Reuters

Londýn/Washington - Britové spolu s Američany a Kanaďany uvalili nové finanční sankce na Írán.

USA a Kanada se mimo opatření proti íránským bankám zaměřily i na tamní energetický a petrochemický sektor. Země se rozhodly přijmout nová opatření po nedávném zveřejnění zprávy, v níž Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) nevyloučila, že Írán vyvíjí jadernou zbraň.

Negativní reakce z Ruska na sebe nedala dlouho čekat, podle Ruska jsou sankce v rozporu s mezinárodním právem.

Ruská federace považuje podobné exteritoriální kroky za nepřijatelné a odporující mezinárodnímu právu. Podobná praxe, jak podle ní ukazuje vývoj situace kolem íránského jaderného programu, vážně komplikuje orientaci na konstruktivní dialog s Teheránem.

Podle Moskvy zesilování sankčního tlaku nepřispěje k připravenosti Íránu zasednout za jednací stůl. "Trvalé zesilování sankcí už dávno vyšlo za rámec řešení úkolů," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Írán v úterý nové sankce USA, Velké Británie a dalších západních zemí odsoudil, ale současně je označil za neúčinné. "Taková opatření... nebudou mít žádný dopad a jsou zbytečná," řekl podle agentury Reuters mluvčí ministerstva zahraničí novinářům.

Náměstek íránského ministra pro ropu  řekl, že americké restrikce nedonutí Teherán zastavit vývoz petrochemických výrobků do Evropské unie, protože  Írán má podle něj na unijním trhu 11procentní podíl.

Reakce na zprávu o jaderném programu

Britský ministr financí George Osborne ale prohlásil, že Írán svými jadernými aktivitami Británii ohrožuje a že Londýn svůj krok koordinoval s dalšími zeměmi. Podle nového rozhodnutí musejí britské banky přestat obchodovat s íránskými partnery i s íránskou centrální bankou.

"Je to reakce na zprávu MAAE, která obsahuje důkazy o íránském zbrojním programu. A je to rovněž reakce na výzvu, jíž Finanční akční skupina pro boj proti praní špinavých peněz (FATF) požádala státy, aby lépe chránily svůj finanční sektor před praním peněz a financováním terorismu souvisejícím s Íránem. Aktivity Íránu ohrožují bezpečnost Británie i světového společenství. Náš dnešní krok má Íránu zabránit získat jaderné zbraně," uvedlo britské ministerstvo financí.

Spojené státy označily Írán za zemi podezřelou z praní špinavých peněz. Tím ho v podstatě odřízly ho od svých finančních systémů, neboť díky tomu mohou trestat každou finanční instituci, která bude provádět transakce s jakoukoli íránskou bankou.

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy představuje íránský bankovní sektor, nevyjímaje centrální banku, "nebezpečí pro vlády a finanční instituce".

Obama: Chceme zvýšit tlak

Obama také oznámil uvalení sankcí na energetický a petrochemický íránský sektor.

"Dokud se bude Írán ubírat nebezpečnou cestou, Spojené státy budou samy i ve spolupráci se spojenci hledat způsob, jak íránský režim izolovat a jak na něj zvýšit tlak," řekl americký prezident.

Nové sankce na Teherán uvalila také Kanada. S platností od úterý zakázala vyvážet do Íránu jakékoli výrobky, které se užívají v petrochemickém průmyslu; zákaz se však vztahuje pouze na nově uzavřené smlouvy. Podle ministra zahraničí Johna Bairda Ottawa také "zablokuje prakticky všechny transakce (kanadských společností) s Íránem, a to včetně těch s (íránskou) centrální bankou".

Zesílení sankcí vůči Íránu plánuje i Evropská unie. Podle agentury Reuters by mohla předběžné shody o podobě společných opatření dosáhnout v úterý a sankce by měly být formálně přijaty na schůzce ministrů zahraničí 1. prosince.

MAAE ve své zprávě obvinila Teherán, že provádí testy s vysoce výbušným materiálem. Vyvozuje z toho, že pracuje na jaderné zbrani. Teherán zprávu odmítl jako nevyváženou a politicky motivovanou. Rada guvernérů agentury pak v pátek schválila rezoluci k Íránu, v níž požaduje bezpodmínečné a úplné vysvětlení všech sporných bodů íránského jaderného programu. Všechny odpovědi na nezodpovězené dotazy má Teherán dodat nejpozději do března.

Západní státy, které poukazují dlouhodobě na nelegální aktivity Íránu, se neobrátily na Radu bezpečnosti OSN s návrhem další protiíránské rezoluce. Dvě země s právem veta, Rusko a Čína, ji totiž nehodlají podpořit a chtějí s Íránem pouze vyjednávat.

 

Právě se děje

Další zprávy