MAAE: Írán provádí podezřelé jaderné testy

Zahraničí Zahraničí
8. 11. 2011 19:10
Zpráva je podle očekávání kritická k Íránu za jeho pokračující nukleární program
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na prohlídce továrny na obohacování uranu v Natanzu.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na prohlídce továrny na obohacování uranu v Natanzu. | Foto: Reuters

Vídeň - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zveřejnila už několik dní očekávanou zprávu o íránském jaderném programu.

Potvrdila v ní zprávy, které se už dopředu objevily v médiích. Podle jaderných expertů íránští vědci prováděli počítačové simulace, které nemohou mít jiné využití než pro sestrojení atomové bomby. Testují rovněž velmi výbušné materiály.

Dokument také uvádí, že Teherán pokračuje v testech, které nasvědčují snaze o vojenské využití atomové energie. Část zařízení také podle MAAE Íránci přesouvají do podzemních bunkrů.

Americké ministerstvo zahraničí v první reakci prohlásilo, že text musí nejprve prostudovat. Podle Ruska není ve zprávě nic zásadně nového, Írán ji označil za neprofesionální a politicky motivovanou.

MAAE upozorňuje na ruského vědce, který působil v Íránu a pomohl tam s rozvojem atomového programu. Moskva ale oznámila, že o tomto člověku a jeho aktivitách atomovou agenturu už dříve informovala.

Z textu je patrné, že islámská republika podle agentury pokračuje v aktivitách, které směřují či mohou směřovat k sestrojení bomby, a že má schopnosti a znalosti pro podzemní pokusný atomový výbuch v blízké budoucnosti. Nakupuje také v zahraničí komponenty využitelné pro vojenské účely atomového programu.


Spojené státy a Izrael shodně prohlašují, že nepřipustí, aby Írán vlastnil atomové zbraně. Kritická  a dosud nejtvrdší zpráva MAAE na adresu islámské republiky tak zvyšuje napětí kvůli možnému americkému nebo izraelskému úderu na íránská nukleární zařízení.

Izraelský prezident Šimon Peres v sobotu řekl, že takový útok je stále více pravděpodobnější. Ministr zahraničí Avigdor Lieberman v úterý uvedl, že OSN by měla přijmout velmi přísné sankce proti islámské republice.

Připravujeme podrobnosti.

 

 

Právě se děje

Další zprávy