Neustoupíme ani o píď, reaguje Írán na zprávu MAAE

Zahraničí Zahraničí
9. 11. 2011 14:11
Zprávou o íránském jaderném programu se MAAE prý pouze zdiskreditovala
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011.
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011. | Foto: Reuters

Teherán - Reakce Íránu na zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), podle níž pokračuje v testech, které nasvědčují snaze o vojenské využití atomové energie, na sebe nenechala dlouho čekat.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se podle agentury Reuters nechal slyšet, že jeho země ze svého jaderného programu neustoupí ani o píď. Ze Západu zaznívají první slova o znepokojení nad zprávou.

"Měli byste vědět, že náš národ z této cesty (jaderného programu) neustoupí ani o píď. Proč shazujete důstojnost agentury jen kvůli nepravdivým výrokům Američanů?" vzkázal Ahmadínežád světu v projevu, který odvysílala íránská státní televize.

Odhodlání Teheránu pokračovat v jaderném programu, ale i ve spolupráci s MAAE už podle ČTK vyjádřil také íránský zástupce u této agentury OSN.

V úterní zveřejněné zprávě se mimo jiné píše, že íránští vědci prováděli počítačové simulace, které nemohou mít jiné využití než pro sestrojení atomové bomby. A že Íránci rovněž testují velmi výbušné materiály.

Část svých zařízení Teherán přesouvá do podzemních bunkrů. MAAE mimo jiné upozorňuje na ruského vědce, který v Íránu působil a s rozvojem atomového programu mu pomohl.

Britové chtějí zvýšit tlak na Ahmadínežáda

Z textu zprávy je patrné, že islámská republika podle agentury pokračuje v aktivitách, které směřují či mohou směřovat k sestrojení bomby, a že má schopnosti a znalosti pro podzemní pokusný atomový výbuch v blízké budoucnosti.

Nakupuje také v zahraničí komponenty využitelné pro vojenské účely atomového programu.

Zatímco Írán už zprávu okomentoval, Západ i Izrael zatím - alespoň co do oficiálních vyjádření - spíše.

Americké ministerstvo zahraničí v první reakci prohlásilo, že text musí nejprve prostudovat. Podle Ruska není ve zprávě nic zásadně nového.

Britský ministr zahraničí William Hague ve středu po poledni prohlásil, že s partnery zváží, jak zvýšit tlak na Ahmadínežádův režim. Podle mluvčího německé vlády zpráva MAAE výrazně zvětšuje pochybnosti o cílech íránského jaderného programu.

 

Právě se děje

Další zprávy