Neustoupíme ani o píď, reaguje Írán na zprávu MAAE

Zahraničí Zahraničí
9. 11. 2011 14:11
Zprávou o íránském jaderném programu se MAAE prý pouze zdiskreditovala
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011.
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011. | Foto: Reuters

Teherán - Reakce Íránu na zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), podle níž pokračuje v testech, které nasvědčují snaze o vojenské využití atomové energie, na sebe nenechala dlouho čekat.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se podle agentury Reuters nechal slyšet, že jeho země ze svého jaderného programu neustoupí ani o píď. Ze Západu zaznívají první slova o znepokojení nad zprávou.

"Měli byste vědět, že náš národ z této cesty (jaderného programu) neustoupí ani o píď. Proč shazujete důstojnost agentury jen kvůli nepravdivým výrokům Američanů?" vzkázal Ahmadínežád světu v projevu, který odvysílala íránská státní televize.

Odhodlání Teheránu pokračovat v jaderném programu, ale i ve spolupráci s MAAE už podle ČTK vyjádřil také íránský zástupce u této agentury OSN.

V úterní zveřejněné zprávě se mimo jiné píše, že íránští vědci prováděli počítačové simulace, které nemohou mít jiné využití než pro sestrojení atomové bomby. A že Íránci rovněž testují velmi výbušné materiály.

Část svých zařízení Teherán přesouvá do podzemních bunkrů. MAAE mimo jiné upozorňuje na ruského vědce, který v Íránu působil a s rozvojem atomového programu mu pomohl.

Britové chtějí zvýšit tlak na Ahmadínežáda

Z textu zprávy je patrné, že islámská republika podle agentury pokračuje v aktivitách, které směřují či mohou směřovat k sestrojení bomby, a že má schopnosti a znalosti pro podzemní pokusný atomový výbuch v blízké budoucnosti.

Nakupuje také v zahraničí komponenty využitelné pro vojenské účely atomového programu.

Zatímco Írán už zprávu okomentoval, Západ i Izrael zatím - alespoň co do oficiálních vyjádření - spíše.

Americké ministerstvo zahraničí v první reakci prohlásilo, že text musí nejprve prostudovat. Podle Ruska není ve zprávě nic zásadně nového.

Britský ministr zahraničí William Hague ve středu po poledni prohlásil, že s partnery zváží, jak zvýšit tlak na Ahmadínežádův režim. Podle mluvčího německé vlády zpráva MAAE výrazně zvětšuje pochybnosti o cílech íránského jaderného programu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 2 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy