Írán odpoví na útok železnou pěstí, vzkázal Západu

Zahraničí Zahraničí
10. 11. 2011 12:03
Íránský duchovní vůdce varoval Západ před případným útokem na jeho jaderná zařízení
Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí (archivní foto).
Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí (archivní foto). | Foto: Reuters

Teherán - Íránští představitelé přitvrdili v reakcích na zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), a hlavně na spekulace o hrozícím útoku Izraele a jeho spojenců na jaderná zařízení, ve kterých se Teherán podle MAAE snaží vyrobit zbraně hromadného ničení.

"Naši nepřátelé, obzvlášť sionistický režim (Izrael), Amerika a její spojenci, by měli vědět, že na jakoukoliv hrozbu a útok odpovíme rozhodně... náš národ, Revoluční gardy a armáda... odpověď na útok bude silná jako železná pěst," citovala ajatolláha Alí Chameneího agentura Reuters.

Rétorika faktického vůdce Íránu kopíruje slova prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Ten se nechal ve středu slyšet, že jeho země ze svého jaderného programu neustopí ani o píď.

"Měli byste vědět, že náš národ z této cesty (jaderného programu) neustoupí ani o píď. Proč shazujete důstojnost agentury jen kvůli nepravdivým výrokům Američanů?" vzkázal Ahmadínežád bezprostředně po vydání zprávy MAAE.

Z jejího textu vyplývá, že islamistický režim chce sestrojit jadernou bombu. Údajně lze také v blízké budoucnosti očekávat, že se pokusí o cvičný podzemní atomový výbuch.

Izrael, který se cítí být islámskou republikou ohrožen nejvíc, v současnosti žije debatou o případném vojenském zásahu proti jaderným zařízením Íránu. Podle britského Guardianu útok zvažují i Američané.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy