Policie nejprve uvedla, že Renaud byl novinářem listu The New York Times (NYT). Prestižní americký deník to ale později popřel. Reportér pro něj pracoval jen v minulosti.
Nedorozumění vzniklo kvůli tomu, že Renaud u sebe podle fotografií zveřejněných ukrajinskými médii měl novinářskou průkazku s nápisem The New York Times. Ta byla ale podle NYT vydaná už před mnoha lety.
.@nytimes is deeply saddened to learn of the death of an American journalist in Ukraine, Brent Renaud.
— Cliff Levy (@cliffordlevy) March 13, 2022
Brent was a talented photographer and filmmaker, but he was not on assignment for @nytimes in Ukraine.
Full statement is here. pic.twitter.com/bRcrnNDacQ
Italská novinářka Annalisa Camilliová na Twitteru zveřejnila video, na němž Renaudův kolega Juan Arredondo - zatímco je v nemocnici ošetřován - popisuje, jak se útok odehrál. "Překročili jsme první most v Irpini, chystali jsme se natáčet odcházející uprchlíky. Nastoupili jsme do auta, někdo se nabídl, že nás vezme k druhému mostu. Projeli jsme kontrolní stanoviště a začali na nás střílet," uvedl americký novinář.
Řidič auto otočil a snažil se odjet, střelba ale pokračovala. "Můj kamarád Brent Renaud byl střelen a zůstal tam," poznamenal s tím, že neví, jak na tom Renaud je. Byl ale zasažen do krku, uvedl Arredondo. Ukrajinská média zveřejnila fotografie Renaudova pasu i údajný snímek jeho těla po útoku.
Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan v první reakci uvedl, že se o věci bude snažit zjistit více a bude ji konzultovat se spojenci. Na základě toho USA "vyvodí příslušné důsledky".
Deník The New York Times vyjádřil lítost na úmrtím "talentovaného filmaře", který do tohoto média opakovaně přispíval. Naposledy v roce 2015. Renaud v minulosti pracoval i pro televizní stanice HBO či NBC.