V úterních primárkách Joe Biden podle předběžných výsledků vyhrál ve čtyřech ze šesti států, kde se volilo. Zdaleka nejdůležitější Bidenovou trofejí je Michigan. A nejen proto, že se tam rozdělovalo nejvíce delegátů, jejichž celkový součet za jednotlivé státy rozhodne o konečném vítězi primárek demokratů.
Především to potvrzuje, že za Bidenem se zformovala silná koalice demokratických voličů, která dává přednost jeho středové politice před liberálně-levicovou agendou Bernieho Sanderse. Demokraté vidí v Bidenovi kandidáta, který má největší šanci porazit Donalda Trumpa.
Sedmasedmdesátiletý Biden byl ještě před deseti dny byl na odpis, zdálo se, že i jeho v pořadí už třetí pokus o kandidaturu na prezidenta ztroskotá. Nyní směřuje ke stranické nominaci.
"Chci poděkovat Berniemu Sandersovi a jeho podporovatelům za jejich neúnavnou energii a nasazení. Máme společný úkol a společně porazíme Donalda Trumpa," obrátil se Biden po oznámení výsledků k Sandersovým voličům.
Není náhoda, že to zní jako výzva, aby Sandersův tábor ukončil souboj a přešel na Bidenovu stranu. Nad Sandersem se skutečně vznáší otazník, zda má ještě pokračovat. Úterní výsledky nijak nekomentoval.
Jeho prohra v Michiganu ale kontrastuje s tím, že v roce 2016 tam naopak v demokratických primárkách porazil Hillary Clintovou. Je evidentní, že část voličů, kteří mu tenkrát dali hlas, nyní dává přednost Bidenovi.
Michigan navíc bude jedním z nejdůležitějších států v listopadových prezidentských volbách, může to být klíč k Bílému domu. Bidenův výsledek přitom naznačuje, že by tam měl proti Trumpovi silnější pozici, než měla v roce 2016 Clintonová.
"Je to více než jen můj návrat, je to návrat pro duši národa," řekl včera Biden. Jeho slova dokládají, že po všech překvapivých zvratech se souboj o demokratickou kandidaturu na prezidenta v podstatě vrátil tam, kde před rokem začal.
Když Biden loni v dubnu oznámil kandidaturu, v průzkumech se z něj stal okamžitě favorit. Jeho základní devízou byla a je obrovská politická zkušenost. Biden byl 36 let senátorem a osm let viceprezidentem Baracka Obamy.
"Jsem Obama-Biden demokrat," avizoval Biden, že ve své politické agendě chce přímo navázat na Obamovo prezidentství. V kontrastu s levicovým Sandersem je to nejlépe vidět na zdravotním zabezpečení.
Sanders navrhuje všeobecné státem garantované pojištění, jaké známe z evropských zemí. Biden by chtěl rozšířit dostupnost státem dotované péče, ale zároveň v systému udržet možnost soukromého pojištění u komerčních ústavů.
Bidenova "klidná síla"
Ve srovnání se složitou a provokativní osobností Donalda Trumpa je Biden pro demokraty uklidňujícím kandidátem, člověkem, kterého prověřily těžké osobní zkoušky. V roce 1972 ve svých devětadvaceti letech byl Biden, vystudovaný právník, jako jeden z historicky nejmladších kandidátů zvolen do Senátu. Ve stejné chvíli ale zažil rodinnou tragédii, když při automobilové nehodě zemřela jeho manželka s dcerou.
Pocahontas, working in conjunction with the Democrat Party, totally destroyed the campaign of Bernie Sanders. If she would have quit 3 days earlier, Sanders would have beaten Biden in a route, it wouldn’t even have been close. They also got two other losers to support Sleepy Joe!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 11, 2020
Na fotografiích z nemocnice je Biden zachycen u postele svých dvou synů, čtyřletý Beau a o rok mladší Hunter nehodu přežili. Ale neštěstí se připomnělo znovu v roce 2015, kdy šestačtyřicetiletý Beau zemřel na rakovinu mozku. Pro Joea Bidena to byl v roce 2015 důležitý důvod, proč si tehdy rozmyslel kandidaturu na prezidenta.
O čtyři roky později, do voleb 2020, se už rozhodl jít. "V roce 2020 porazím Donalda Trumpa a stane se to tady v západní Pensylvánii," prohlásil Biden loni v květnu na svém prvním větším předvolebním shromáždění v Pittsburghu.
V roce 2016 Clintonová s Trumpem v Pennsylvánii prohrála. Biden tvrdí, že voliče, které jí tehdy vzal Trump, by dokázal získat zpět. Zatímco Trump je z bohaté rodiny a do startu jeho byznysu mu dal nemalé peníze otec, Biden je ze skromných poměrů dělnického města Scranton v Pensylvánii.
Celou svoji kampaň Biden zarámoval jako referendum o Donaldu Trumpovi, o jeho charakteru, způsobu vládnutí a jeho dosavadním působení v úřadě prezidenta. A zopakujme: V průzkumech byl Biden před rokem mezi demokraty jasný favorit.
Dinosaurus, který žblebtá
Hned na začátku Bidenovy kampaně ale přišlo varování. Několik žen vystoupilo s tím, že se k nim v minulosti choval nevhodně. Sice bez sexuálního podtextu, ale z jejich pohledu nepříjemně intimně.
Biden se omluvil, že bude "vnímavější" a bude "respektovat osobní prostor druhých lidí". Podle médií, například listu Wall Street Journal, ale tato kauza upozornila na obecnější problém, který Biden bude mít.
"Tato obvinění (ze strany žen) jen posilují ty, podle kterých je Biden představitelem éry před MeToo, generace, která nechápe dnešní společenské normy. Biden bude muset překonat obraz muže, který přichází z minulosti," upozornil deník, že pro část demokratické základny Biden může být velmi problematický až nepřijatelný kandidát, takzvaný "dinosaurus".
Bidena pak navíc v kampani dostihla jeho stará bolest. Nepromyšlené výroky a časté přeřeknutí. Biden tím trpěl vždy, celou svoji politickou kariéru doplácel na to, že se příliš rád poslouchal. Jak například ukazuje vtip populárního televizního moderátora televize NBC Joea Lena z podzimu 2009.
Prezident Obama tehdy získal Nobelovu cenu míru, Jay Leno si nejdříve dělal legraci, že nikdo vlastně neví za co. Aby pak dodal: "A když to slyšel Joe Biden, tak se nezmohl na slovo. Takže ta cena je nakonec pro něco dobrá."
V Bidenově kampani 2020 se jeho nejasná vyjádření či vyložené omyly staly skutečným problémem. Vyvolaly pochyby, zda je Biden na výkon prezidentského úřadu dost mentálně svěží.
A ostře to kontrastovalo s mladšími kandidáty, jako byli například senátorka Kamala Harrisová nebo starosta Pete Buttiegeg. Větší energii než Biden měli i sedmdesátiletá senátorka Warrenová či osmasedmdesátiletý Bernie Sanders.
Kandidatura na kapačkách
Poslední dva jmenování se tak na Bidena postupně dotáhli v průzkumech. A Bidenova slábnoucí pozice byla důvodem, proč vloni v listopadu na poslední chvíli oznámil za demokraty kandidaturu bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg.
Jako kandidát demokratického středu se chtěl Bloomberg nabídnout právě jako náhrada za Bidena. Jeho sestup pak ještě pokračoval, když v prvních dvou státech primárek - v Iowě a New Hampshire a Nevadě - skončil v únoru v poli poražených.
Nejenže ho přeskočili liberálně-levicoví kandidáti Sanders a Warrenová, ale před Bidena se dostali i středoví Buttigieg a senátorka Amy Klobucharová. V tu chvíli to vypadalo, že Biden přišel nejen o liberály, ale že nad ním zlomili hůl i středoví voliči.
Mnozí američtí komentátoři měli za jisté, že po dvou neúspěšných prezidentských kandidaturách do voleb 1988 a 2008 Biden pohoří i na třetí pokus.
"Smyslem jeho kampaně bylo, že je ten, kdo může porazit Donalda Trumpa. On ale nedokáže porazit Petea Buttigiega. Lidé stárnou různě rychle. Pan Biden není v 77 letech mladý," odepsala Bidena například Peggy Noonanová, známá sloupkařka listu Wall Street Journal.
Letošní přestupný rok se ovšem pro Bidena ukázal jako zázračný, bod zlomu přišel 29. února v primárkách v Jižní Karolíně. Biden má jako bývalý viceprezident prvního černošského prezidenta Obamy velkou podporu mezi Afroameričany.
Očekávalo se, že v tomto státě může vyhrát. V Jižní Karolíně černoši tvoří přes polovinu demokratického voličstva. Biden ale v Jižní Karolíně všechny své soupeře převálcoval, získal takřka 50 procent všech hlasů, dvakrát více než druhý Sanders a čtyřikrát více než další středový kandidát, miliardář Tom Steyer.
"Comeback" jako z pohádky
Bylo to tak drtivé vítězství, že americká politika se obohatila o novou přezdívku. Sedmasedmdesátiletý Biden se stal "dědečkem návratu" (comeback grandpa). V odkazu na demokratické primárky 1992, kdy se tehdy šestačtyřicetiletý Bill Clinton po úvodních neúspěších také vrátil vítězně do souboje a stal se "dítětem návratu" (comeback kid).
Důležitější než nová přezdívka ale pro Bidena bylo, že Jižní Karolína změnila psychologii demokratických primárek. Středoví voliči se k Bidenovi vrátili, na což reagovali jeho soupeři Pete Buttigieg a Amy Klobucharová, kteří ze závodu odstoupili a uvolnili Bidenovi středové pole.
Minulý týden, na takzvané superúterý, Biden svůj senzanční comeback potvrdil. Zvítězil v deseti ze čtrnácti států, kde se ten den hlasovalo. Předstihl Sanderse nejen v počtu delegátů, ale především se ukázalo, že dokáže sestavit silnější voličskou koalici než on.
Biden vítězí nejen mezi černochy a staršími voliči, ale také u relativně dobře situovaných lidí z amerických předměstí a rovněž mezi ženami. Vygumoval tím nejsilnější argument Sanderse, podle kterého dokáže jedině on nadchnout demokratické voliče k vysoké účasti ve volbách.
Podle průzkumů u volebních místností se jak na superúterý, tak znovu v primárkách v Michiganu potvrdilo, že to je Biden, kdo přivádí k urnám nové voliče a rozšiřuje demokratickou základnu.
Volby za časů koronaviru
Bloomberg, kterému na superúterý nevyšla jeho sázka na jednu kartu, následně kandidaturu ukončil a podpořil Bidena. Stejně tak se na jeho stranu postavila řada dalších - senátorka Harrisová, senátor Cory Booker či podnikatel Andrew Yang, kteří už předtím odstoupili z demokratických primárek.
"V tomto okamžiku je v zemi tolik strachu, tolik strachu je napříč světem. Potřebujeme v úřadu prezidenta čestné, důvěryhodné, pravdivé a stabilní vedení," prohlásil Biden po primárkách v Michiganu v odkazu na krizi s epidemií koronaviru.
Mezi demokratickými voliči je tím, koho vidí jako takového lídra, Joe Biden. Je velmi blízko k tomu, aby se v listopadových prezidentských volbách střetl s Trumpem. Pak už budou rozhodovat všichni Američané, kdo má další čtyři roky řídit jejich zemi.