Joe Biden sází jeden přežblept za druhým. Nemá na to, aby byl prezident, útočí Trump

Daniel Anýž Daniel Anýž
16. 8. 2019 10:55
Vedoucí demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden v posledních dnech potvrdil, co se o něm dávno ví. Je "strojem na přežblepty", jak o sobě sám jednou prohlásil. Prezident Donald Trump to ale nyní využívá k tomu, aby se snažil zpochybnit Bidenovu způsobilost pro výkon nejvyššího úřadu země.
Joe Biden a Donald Trump.
Joe Biden a Donald Trump. | Foto: Reuters

"Opravdu někdo věří, že je mentálně fit na to, aby byl prezidentem?" tweetoval Donald Trump o víkendu v reakci na Bidenovy poslední přešlapy. Podle Trumpa se ve světové politice hraje příliš komplikovaná hra, kterou by Biden nemusel zvládnout.

Bidenova černá série začala v polovině minulého týdne a pokračovala právě i o víkendu, kdy se ve městě Des Moines ve státu Iowa zúčastnil tamního farmářského trhu.

Ten je už tradiční akcí na začátcích prezidentských kampaní v USA. Kandidáti tam přednášejí projevy, účastní se diskusí, jsou v přímém kontaktu s voliči. A program, kde se improvizuje, může být pro politika chůzí po minovém poli.

Biden se o tom přesvědčil na vlastní kůži. Při různých příležitostech mluvil o posledních tragických střelbách "v Houstonu a Michiganu", i když tragédie se ve skutečnosti odehrály v El Pasu a v Daytonu ve státě Ohio.

Apeloval, že je nutné dát přednost "pravdě před fakty", čímž ve skutečnosti zřejmě mínil "pravdě před lží". Mluvil o bývalé britské premiérce Margaret Thatcherové, i když z kontextu jeho projevu měl na mysli Theresu Mayovou.

V jiném projevu prohlásil, že "chudé děti jsou úplně stejně chytré a talentované, jako jsou bílé děti". K čemuž sám rychle dodal: "bohaté děti, černé děti, asijské děti".

Ve vztahu k nedávným střelbám v El Pasu a Daytonu pak Biden zavzpomínal na to, jak ho v Bílém domě, když byl viceprezidentem Baracka Obamy, navštívili studenti ze střední školy v Parklandu na Floridě, kde střelec loni v únoru zabil 17 lidí.

Jenže v té době Biden už více než rok viceprezidentem nebyl. Jak následně jeho štáb vysvětlil, ve skutečnosti měl Biden na mysli žáky ze základní školy v Newtownu v Connecticutu, kde se střílelo v prosinci 2012.

Stroj na přežblepty

Během Bidenova dlouholetého působení v americké politice nejde o nic nového a překvapivého. Nikdy nebyl politikem, který by pečlivě hlídal každé své slovo. Během padesátileté kariéry musel opakovaně opravovat své výroky, případně vysvětlovat, jak je vlastně myslel.

Například když na začátku své kandidatury na prezidenta do voleb 2008 zhodnotil jednoho ze svých demokratických soupeřů, tehdejšího senátora Baracka Obamu, slovy, že v americké politice jde o prvního vážného afroamerického kandidáta, který "se dobře vyjadřuje a je chytrý, čistý a dobře vypadá".

Biden to sice mínil jako poklonu, ale následně musel vysvětlovat, že místo pojmu "clean" (čistý) chtěl říct "fresh", tedy že Obama je "svěžím" přínosem pro americkou politiku.

Sám Biden si ze své náchylnosti ke slovním přešlapům dělá legraci. Na podzim 2018, když se už silně spekulovalo, že bude znovu kandidovat na prezidenta, sám sebe nazval "strojem na přežblepty" (anglicky "gaffe machine").

"Jsem stroj na přežblepty. Ale můj bože, jaká je to skvělá věc ve srovnání s chlapíkem, který neumí říkat pravdu," uvedl tehdy Biden pobaveně v jasné narážce na Donalda Trumpa.

Jenže nyní, kdy kampaň před volbami 2020 jede naostro a Biden je podle dosavadních průzkumů mezi demokraty jasným favoritem, to už může být problém. Podle amerického deníku New York Times jsou lidé kolem Bidena frustrováni, že jeho omyly se opakovaně probírají v médiích, a přebíjí tak jeho politickou agendu.

Lidé z Bidenova štábu a jeho příznivci ho brání, že byl vždy svůj, že se neskrývá za připravenými frázemi. "Joe Biden byl vždy upřímný, celý svůj život, voliči to vědí, mají ho za to rádi. Je člověkem z masa a kostí, je autentický a to se nikdy nezmění," říká například Kate Bedingfieldová, ředitelka komunikace jeho kampaně.

A také Bidenovi obhájci zdůrazňují, že jeho občasné omyly vůbec nelze srovnávat s Trumpem. Ten podle nich opakovaně a setrvale neříká pravdu, manipuluje s fakty a čísly, záměrně klame veřejnost.

Jenže mezi demokraty mohou podle New York Times a dalších médií postupně sílit obavy, zda by Biden ve svých šestasedmdesáti letech zvládl tvrdý volební souboj s Donaldem Trumpem (kterému je mimochodem 73 let). "Někteří demokraté se obávají, že to v očích voličů zpochybní Bidenovu největší sílu, tedy že má největší šanci porazit Trumpa," napsal deník.

Trump se těší na každou další chybu

"Musím říct, že (Biden) nevypadá, že by do toho dával srdce nebo že by na to měl dost energie," povzdechla si Chris Henningová, předsedkyně Demokratické strany v okresu Greene v Iowě pro New York Times.

Podle dlouholetého politického analytika Dana Balze z deníku Washington Post Biden sice od počátku kampaně jasně vede v průzkumech, ale jeho pozice je zároveň nejistá. "Je vnímán jako zranitelný kandidát, který není plně ve formě, několik málo dalších chyb ho dělí od skutečného pádu," míní Balz.

Podle Bidenových obhájců je však kritika jeho slovních omylů mediálně přepjatá a neodpovídá tomu, jak to posuzují demokratičtí voliči. "Američané tím nejsou tak posedlí (jako média), nepřeceňují to, nedávají tomu takovou důležitost. Vědí, kdo je Joe Biden, a zatraceně dobře také vědí, kdo je Donald Trump," brání Bidena bývalý demokratický guvernér Pensylvánie Ed Rendell.

Donald Trump si ovšem nenechá žádný Bidenův přežblept ujít. Je zřejmé, že to je pro něj munice, kterou bude chtít vedoucího demokratického kandidáta torpédovat.

"Joeu Bidenovi to už moc nemyslí. Není to někdo, koho byste měli mít za prezidenta. Ale kdyby získal nominaci, budu se těšit," prohlásil Trump o víkendu před novináři.

"Dalších osm let by Ameriku už zásadně změnilo," přeřekl se Joe Biden v debatě

"Dalších osm let by ale Ameriku už zásadně změnilo," přeřekl se Joe Biden v druhé debatě demokratických kandidátů | Video: Youtube.com
 

Právě se děje

Další zprávy