Trump si utahuje z Bidena a jeho "osahávání". Zveřejnil parodické video

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 5. 4. 2019 15:33
Ohledně chování k ženám měl prezident Donald Trump ve své předvolební kampani dost co vysvětlovat. Teď se ale on sám s radostí vložil do debaty o kauze bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena, kterého několik žen nařklo z údajně nevhodného chování. Demokratičtí voliči mezitím řeší, zda by byl Biden jejich vhodným kandidátem na prezidenta do voleb 2020.
Screenshot z videa na Twitteru Donalda Trumpa o Joeu Bidenovi.
Screenshot z videa na Twitteru Donalda Trumpa o Joeu Bidenovi. | Foto: Twitter.com / Donald Trump

Mnozí mladí demokraté to totiž vidí tak, že Bidenovo chápání, co si lze dovolit k ženám, z něj dělá nemožného politického dinosaura ze starých časů, který vůbec nechápe společenské normy, jež prosazují mladí demokraté v éře po #MeToo.

A i když by se to právě od Trumpa mohlo zdá překvapivé, prezident to využil k tomu, aby na Bidena, který by se teoreticky mohl stát jeho soupeřem ve volbách v roce 2020, s chutí zaútočil.

Trump dal na Twitter video, které karikuje předchozí Bidenův vzkaz voličům. V tom Joe Biden reagoval na kauzu, kdy se v minulých dnech ozvalo několik žen, podle nichž se k nim bývalý viceprezident USA v minulosti choval nevhodně. Sice podle nich nešlo o sexuální obtěžování, ale bylo jim to krajně nepříjemné.

Joe Biden ve svém videu vysvětlil, že se tak choval vždy, bez jakýchkoli postranních úmyslů. A zároveň uvedl, že pochopil, že společenské normy se změnily, a napříště si toho bude vědom.

Trump se dobře baví

Trump ale ve vlastním upraveném videu Bidena vyobrazuje jako vtíravého slídila, a to se sexuálním podtextem.

Podle amerických médií se ale Trump pohybuje na hraně, protože tím zároveň může upozornit na svá vlastní politicky zranitelná místa.

V závěru prezidentské kampaně se proti Trumpovi objevila svědectví několika žen, které měl v minulosti vyloženě sexuálně obtěžovat. Podle Trumpova bývalého osobního právníka Michaela Cohena navíc Trump před volbami zaplatil pornoherečce Stormy Daniels za to, že bude mlčet o jejím předešlém sexuálním vztahu.

Trump ale evidentně nemohl odolat, aby Bidenovy potíže nevyužil k vlastnímu útoku na svého politického oponenta. A z videa "Vítej zpátky, Joe" je zřejmé, že Trump se dobře baví. 

Pro demokraty je ovšem celá kauza poměrně vážná věc. Ukazuje, že část demokratických voličů, především mladí lidé, mají s Bidenem, který by mohl v nejbližších dnech oficiálně oznámit svoji kandidaturu do prezidentských voleb 2020, velký problém.

Podle dosavadních průzkumů veřejného mínění by byl právě Joe Biden favoritem nejen mezi demokratickými voliči, ale ze všech demokratických kandidátů, kterých je už šestnáct, by měl také největší šanci porazit republikánského prezidenta Donalda Trumpa.

Na Bidenově straně je obrovská politická zkušenost. V roce 1972, kdy byl poprvé zvolen do Senátu, nebyli někteří jeho potenciální soupeři o demokratickou kandidaturu na prezidenta ani na světě.

Ve srovnání s většinou ostatních kandidátů je navíc Biden demokratem středu, méně progresivní, ne tak levicový. Což by mělo být výhodou v boji o voliče, které v předchozích volbách demokratům sebral Trump.

Jenže teď se možná všechno změnilo. Svědectví několika žen, kterým bylo nepříjemné, jak osobně se k nim Joe Biden v minulosti choval a jak se jich dotýkal, odhalilo vážné pochyby. Na stole se ocitla otázka, zda by měl vůbec kandidovat. 

Pro nemalou část demokratické voličské základny, především pro mladé lidi, je Joe Biden evidentně člověkem z minulé doby. A nemá kredit na to, aby šel proti Donaldu Trumpovi. Neboť podobně jako Trump nemá prý ani Biden jasno v tom, co všechno je už v současných Spojených státech překročením norem chování a společenských pravidel.

Jen si tak trochu sáhnout

Vše začalo minulý týden, kdy veřejně promluvila devětatřicetiletá Lucy Floresová, bývalá poslankyně parlamentu v Nevadě. Nejdříve v časopise New Yorker a poté pro televizi CNN popsala, jak k ní Joe Biden v roce 2014 na předvolebním shromáždění v Nevadě zezadu přistoupil, položil jí ruce na ramena a "dlouze ji políbil vzadu do vlasů".

Podle Floresové nešlo vyloženě o sexuální obtěžování. "Ale bylo to nepříjemné, nepřijatelné, naprosto nevhodné," uvedla.

S obdobnou zkušeností se následně přihlásilo ještě několik žen. Například bývalá kongresová poradkyně Amy Lapposová médiím popsala, jak ji Biden na jedné politické akci v roce 2009 chytil zepředu kolem ramen a otřel si svůj nos o její.

Ani podle Lapposové nešlo o sexuální útok. "Nebylo to sexuální. Ale musí být hranice důstojnosti. A překračovat ji není kulturní, není to mile dědečkovské, není to výraz účasti. Je to sexismus nebo mizogynie," napsala Lapposová ve veřejném prohlášení.

Ale on to tak přece nemyslí…

Za Bidena se postavili mnozí politici a veřejně známé osobnosti. "Z jeho strany je to nevinné, často to dělá před zraky všech okolo," vysvětlil pro deník New York Times David Axelrod, který byl v Bílém domě poradcem prezidenta Baracka Obamy, že Biden se lidí při osobním kontaktu často dotýká. Jde ale podle něj o projev zájmu, zaujetí, přátelství, bez špatných úmyslů.

Podle republikánské senátorky Susan Collinsové je Biden "velmi vřelý člověk, jeho dotyky jsou naprosto přirozené". A za bývalého viceprezidenta se postavila i herečka Alyssa Milano, která odstartovala hnutí #MeToo.

Kromě jiného připomněla, že jako senátor byl Biden v roce 1994 spoluautorem a předkladatelem Zákona proti násilí na ženách, který změnil americký náhled na celou problematiku.

Sám Joe Biden na kauzu reagoval na výše zmíněném videu, které ve středu zveřejnil na Twitteru. "Budu vnímavější, budu respektovat osobní prostor druhých lidí," říká ve dvouminutovém vzkazu.

"Ve své kariéře jsem se vždy snažil o lidský kontakt, třásl jsem lidem rukama, bral jsem je za ramena… Společenské normy se začaly měnit, posouvají se, hranice ochrany osobního prostoru se přesadily a já to chápu. Chápu to. Rozumím tomu, co říkají," vzkázal Biden, že změněným společenským požadavkům "vyjde vstříc".

Podle amerických médií by měl Biden nejpozději teď v dubnu oficiálně oznámit svoji prezidentskou kandidaturu. Jenže aktuální kauza mu může uškodit patrně mnohem více než v tom, že by se měl pouze naučit respektovat soukromou zónu lidí kolem sebe.

"Pro pana Bidena, kterému je 76 let, jsou rizika zřejmá: nařčení (od Lucy Floresové a dalších žen) posilují narativ, že je přežitkem z minulosti a není vhodný k tomu, aby reprezentoval Demokratickou stranu nové éry. Navíc právě proti prezidentovi, jehož chování k ženám by mělo být základní linií demokratického útoku," napsal ve své analýze liberální deník New York Times.

A z druhé strany spektra, v konzervativním listu Wall Street Journal, lze číst prakticky stejné hodnocení Bidenovy situace. "Obvinění (od žen) jen posilují ty, podle kterých je Biden představitelem éry před #MeToo, generace, která nechápe dnešní společenské normy," píše deník.

To, co je podle Wall Street Journal Bidenovou největší předností, tedy politická zkušenost a v rámci Demokratické strany středové názory, jde ruku v ruce s tím, v čem je "nejzranitelnější". "Bude muset překonat obraz muže, který přichází z minulosti," píše deník.

A pokud Joe Biden sleduje americká média, mohl v nich od vypuknutí kauzy najít hodně důkazů, že i reální demokratičtí voliči by s ním opravdu měli problém.

Když už nic jiného, upozornilo to na Bidenův věk. "Mám ho ráda. Ale hodně lidí nechce, aby kandidoval, ze stejného důvodu, jako nechtějí, aby kandidovali Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová. Nechtějí, aby je zastupovali osmdesátníci," jmenovala například pro web Politico Alyssa Miller-Hurleyová z Jižní Karolíny další dva kandidáty, kteří představují starší demokratickou generaci. Sandersovi je 77, Warrenové 69 let.

Vrať se do hrobu, Joe…

Podle jiných demokratů ale věk není tím zásadním problémem. "Myslím, že tu nejde o generační rozdělení ani jen o budoucnost Demokratické strany. Ale o celou naši společnosti, která chce vidět svět, v němž nebudeme mít žádnou toleranci pro nevhodné chování a sexuální útoky," uvedla jednatřicetiletá Nelini Stampová, ředitelka aktivistického sdružení Working Families Party, pro Politico.

Podle Stampové se ukázalo, že Bidenovi nedocházejí věci a "nuance", které naopak "mladí progresivní" lidé přirozeně chápou.

Známá demokratická komentátorka listu New York Times, třiačtyřicetiletá Michelle Goldbergová, to pak řekla hned v titulku svého článku: Špatný čas pro Joea Bidena. "Není sexuální predátor, ale je mimo," píše Goldbergová.

Biden by měl prý zvážit, jestli je tím správným člověkem "pro tuto chvíli". A sama za sebe komentátorka odpovídá: "Je produktem své doby, ale ta doba je už pryč."

Slizoun for President!

V republikánském táboře mezitím Bidenovy problémy vyvolaly škodolibé potěšení. Trumpova reakce není zdaleka jediný šťouchanec.

Jedno ze zájmových sdružení, které shromažďuje prostředky pro kampaň Donalda Trumpa, Great  America PAC, vyrobilo video s názvem "Slizoun Joe" (Creepy Joe).

Creepy Joe - antikampaň proti Joeu Bidenovi. | Video: Youtube.com / Great America Pac

Jde o sestřih situací, kdy se Biden při různých společenských příležitostech dotýká žen. Jeden ze záběrů je z února 2015, kdy Biden v Bílém domě u příležitosti jmenování Ashe Cartera ministrem obrany položil ruce na ramena jeho ženě Stephanii.

Z krátkého záběru to působí spíše podivně. Nicméně sama Stephanie Carterová se za Bidena postavila. Vysvětlila, že se s Bidenem a jeho ženou dlouhou znala a že pro ni bylo Bidenovo gesto během slavnostního ceremoniálu milé a uklidňující.

Nicméně z internetu a sociálních sítí je už teď jisté, že pokud bude Joe Biden skutečně kandidovat, tak jedna z nálepek, kterou proti němu republikáni vytáhnou, bude znít "Slizoun Joe".

Video: Ivanka Trumpová na výstavě uklízí po lidech

Ivanka Trumpová na výstavě uklízí po lidech | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy