Austrálie "slaví" padesát let od poslední popravy. Ve světě ale trest smrti stále není raritou

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
3. 2. 2017 19:00
Psal se 3. únor roku 1967, když se ve věznici Pentridge v australském Melbourne schylovalo k popravě jednačtyřicetiletého Ronalda Ryana. Šlo o vůbec poslední vykonaný trest smrti na území Austrálie. V roce 1985 ho pak tamní vláda definitivně zrušila. Kvůli některým brutálním vraždám v následujících letech ale otázka o jeho znovuzavedení opět přišla na přetřes.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Canberra – Přesně před padesáti lety – 3. února roku 1967 – zažila Austrálie vůbec poslední oficiální popravu. O necelá dvě desetiletí později, v roce 1985, australská vláda trest smrti na celém území zcela zrušila.

Posledním popraveným člověkem byl jednačtyřicetiletý Ronald Joseph Ryan, o jehož vině se ale dodnes vedou pochybnosti. Soud ho poslal na popraviště za vraždu vězeňského dozorce Georga Hodsona, kterého Ryan zastřelil při pokusu o útěk z věznice Pentridge v Melbourne.

Celkem jedenáct svědků tvrdilo, že na vlastní oči vidělo, jak se krátce po incidentu kouřilo z Ryanovy pistole. Jiná svědectví ale uváděla, že oběť během přestřelky omylem zastřelili přímo dozorci. Ti navíc později sami spáchali sebevraždu.

V den Ryanovy popravy tak před věznicí protestovaly tisíce lidí. Jeho případ se později stal také jednou z hlavních záminek, proč se vláda rozhodla trest smrti vyjmout z trestního zákoníku.

Ještě na sklonku osmdesátých let, krátce po zrušení hrdelního trestu, ale Austrálií otřásla řada brutálních vražd. A vzápětí vyvolala debaty o jeho znovuzavedení.

"Kdyby Austrálie měla trest smrti, mnoho mladých žen by dnes bylo naživu," prohlásil například v roce 2012 bývalý novinář a nynější australský senátor Derryn Hinch. Odkazoval tak například na vraždu zdravotní sestry Anity Cobbyové, kterou v roce 1986 na cestě z práce znásilnilo a posléze zabilo pět mužů.

Obzvláště brutální případy se ale australskému kontinentu nevyhýbaly ani v dalších letech. Těžký případ se odehrál například v roce 1996 v tasmánském městečku Port Arthur, kde psychicky narušený Martin Bryant postřílel v místní kavárně 35 lidí. Veřejnost šokoval také únos a vražda třináctiletého Daniela Morcomba v Queenslandu v roce 2003.

Podle průzkumu australské společnosti Roy Morgan Research se v roce 1995 vyslovilo 53 procent lidí pro znovuzavedení trestu smrti, 36 procent hlasů bylo opačného názoru.

Znatelný zlom ale nastal v průzkumu v roce 2005. Znovuobnovení trestu smrti podpořilo jen 27 procent hlasů, zatímco 66 procent lidí si změnu nepřálo.

Důvod? V tom roce zatkla indonéská policie na ostrově Bali skupinu osmi lidí podezřelých z pašování drog, dva z nich byli Australané. Soud vězně odsoudil k trestu smrti, poprava se uskutečnila o deset let později. Poprava nejenže narušila australsko-indonéské vztahy, ale také vyvolala velké pobouření australské veřejnosti.

Právnička Amy Maguirová z Newcastleské univerzity se domnívá, že právě poprava dvou Australanů – Andrewa Chana a Myurana Sukumarana – mohla změnit postoj obyvatel k trestu smrti. Zároveň to ale podle ní ještě více upevnilo v názorech současnou vládu premiéra Malcolma Turnbulla i někdejší kabinet premiéra Tonyho Abbotta. "Australské právo je jednoznačně proti trestu smrti," sdělila pro televizi BBC Maguirová.

Čína popravy tají, USA se jim stále více vyhýbají

Dnes platí trest smrti v celkem 58 zemích světa. Podle mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International bylo v roce 2015 popraveno vůbec nejvíce lidí od roku 1989, a to nejméně 1634. Vyjma Číny, která přesná čísla o popravách tají, vládne žebříčku Írán, Pákistán a Saúdská Arábie.

Páté místo obsadily Spojené státy. V roce 2015 se tu odehrálo celkem 28 poprav, minulý rok ale trest smrti čekal "jen" na dvacet trestanců. To oproti dřívějším letům představuje značný útlum. Nejvyšší možný trest může v USA vykonávat celkem 31 států, ve statistikách se ale opakovaně objevují hlavně Georgie, Missouri, Texas, Florida a Alabama.

Nový americký prezident Donald Trump během své kampaně téma trestu smrti příliš nezmiňoval. V roce 2012 se ale například vyslovil pro trest smrti pro pedofily. V roce 2015 pak prohlašoval, že by si skoncovat se životem zasloužili také vrahové policistů.

V Evropě uplatňuje trest smrti pouze Bělorusko, v roce 2016 tu byly popraveny tři osoby.

Česká republika zažila poslední popravu 2. února roku 1989. V pankrácké věznici byl oběšením popraven pětinásobný vrah Vladimír Lulek. Známý recidivista zavraždil roku 1986 v Předměřicích nad Labem manželku a své čtyři děti. V roce 1990 zmizel trest smrti z českého právního řádu a zákonodárci jej nahradili doživotím.

 

Právě se děje

Další zprávy