Washington - S koncem šestého roku války proti terorismu řeší americká armáda problém: stále menší počet lidí má o službu v ozbrojených složkách zájem.
Jako už tolikrát proto armádní velení sází na finanční bonusy.
Po dvou měsících rostoucího nezájmu nováčků se krok podle oficiálních statistik vyplácí.
Od konce července - kdy program začal - 92 procent rekrutů s jednorázovou odměnou v přepočtu 400.000 korun souhlasilo. Jejich celkový počet dokonce o dvě procenta přerostl očekávání.
Pro nováčky to ale znamená, že se základním výcvikem začnou ještě do konce září. A tím pádem jim hrozí, že do Iráku či Afghánistánu odjedou mnohem dřív, než ostatní branci.
Kvantita za kvalitu?
Na nezájmu o službu v ozbrojených složkách se podle pozorovatelů podepisuje klesající popularita války v Iráku.
Americká armáda proto ve svých požadavcích vůči rekrutům v posledních letech už několikrát slevila. Početní stav 80 tisíc vojáků chce ale do konce září, kdy končí fiskální rok, naplnit za každou cenu.
"Dělají, co můžou," řekla deníku Washington Post Cindy Wiliamsová, analytička z programu bezpečnostních studií na Polytechnickém institutu v Massachusetts.
"V armádě jsme to už viděli, je to výměna kvantity za kvalitu. Myslím si, že jsou teď ochotni vzít kohokoliv. Kohokoliv, kdo vejde do dveří a nechá se hned najmout."
Muvčí armády to odmítá. "Narukování výměnou za peníze a vzdělávací programy je součástí přijímacího procesu od roku 1973, kdy jsme přeměnili armádu v dobrovolnickou ozbrojenou složku," říká Douglas Smith.