Teherán - Dva američtí turisté, kteří byli za údajnou špionáž a neoprávněný vstup do země dva roky vězněni v íránském žaláři, jsou na svobodě.
Podle zdrojů z diplomatických kruhů, na něž se odvolává agentura Reuters, opustili teheránské vězení v doprovodu ománské delegace. Ta je odvezla na letiště.
Režim prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda devětadvacetileté Američany Shana Bauera a Joshuu Fattala propustil na kauci 800 tisíc dolarů (400 tisíc za jednoho) s tím, že mohou zůstat na svobodě, dokud nejvyšší soud nerozhodne o jejich vině či nevině.
Pro vězněné občany Spojených států si do areálu teheránského soudu původně přijela dvě auta švýcarské ambasády. USA totiž od islámské revoluce v roce 1979 v Íránu nemají diplomatické zastoupení.
Za americké diplomaty v Íránu v případě potřeby zaskakují právě Švýcaři. Kdo za Američany zaplatil kauci, není známo.
Že budou Američané, kteří byli v polovině roku 2009 během výletu na hranicích s Irákem zadrženi íránskou armádou, propuštěni, oznámil Ahmadínežád už minulý týden, těsně před svou cestou do OSN. Tehdy uvedl, že půjde ze strany Íránu o "humanitární gesto".
Soud ale tuto zprávu vzápětí dementoval s tím, že se o žádosti teprve rozhoduje.
Soud nižší instance turistům v srpnu uložil osmiletý trest a oba Američané se odvolali.
Oběti politické hry
Dřívější propuštění obou mužů údajně zhatila dovolená jednoho ze soudců. "Řekli mi, ať se s žádostí vrátím k soudu za pár dní," vysvětlil listu The Washington Post advokát vězňů Masúd Shafiei.
Podle komentátorů ale zdržení souviselo s politickou bitvou o moc, kterou svádí íránský prezident s šíitskými duchovními v čele s ajatolláhem Alím Chameneím.
"Ahmadínežádovo rozhodnutí nemůže dostat zelenou bez toho, aby to nejvyšší duchovní v zemi posvětil. Jednání soudu má prezidentovi ukázat, kde jsou hranice," řekl listu Al-Ahram politický analytik Saíd Monfared.
"Chameneí je velmi chytrý politik. Zdráhá se přímé konfrontace. Ti dva budou propuštěni, ale v jinou dobu, než kterou oznámil Ahmadínežád," dodal.
Shane Bauer a Joshua Fattal byli v roce 2009 zatčeni ještě s Bauerovou snoubenkou Sarah Shourdovou. Ta byla ale v září 2010 ze zdravotních důvodů propuštěna - na kauci půl milionu dolarů. Bauer působil jako nezávislý novinář a v době, kdy byl spolu se svými třemi souputníky zatčen íránskou armádou, zrovna pracoval na článku o volbách v iráckém Kurdistánu.
Washington odmítá, že by tři turisté byli špioni. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová Ahmadínežádovo rozhodnutí uvítala.