Turisté z USA dostali v Íránu 8 let vězení za špionáž

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 8. 2011 15:41
Americké občany Íránci zadrželi před dvěma lety na hranici s Irákem
Mahmúd Ahmadínežád na tiskové konferenci vysvětluje novinářům, proč Írán neustoupí od svého jaderného programu.
Mahmúd Ahmadínežád na tiskové konferenci vysvětluje novinářům, proč Írán neustoupí od svého jaderného programu. | Foto: Reuters

Teherán - Íránský soud poslal na osm let do vězení americké občany, které Íránci zadrželi před dvěma lety na hranici s Irákem pro údajnou špionáž.

Informovala o tom v sobotu s odvoláním na íránskou televizi agentura AFP.

Ze tří původně zadržených Američanů byli u soudu jenom dva muži, kteří nyní mají dvacet dní na odvolání; ženu Írán propustil loni pro zdravotní důvody zpět do USA.

V Íránu jsou stále Shane Bauer a Josh Fattal. Oběma je 29 let. Jejich společnice Sarah Shourdová byla loni ze zdravotních důvodů propuštěna na kauci a byla souzena v nepřítomnosti.

V rozsudku se dle televize uvádí, že Američané byli potrestáni třemi lety vězení za ilegální vstup do Íránu a pěti lety za špionáž ve prospěch americké agentury.

Televizní zpráva ani agentura AFP nehovoří o tom, kdy byl rozsudek vynesen. Soud proces ukončil 31. července a podle íránského zákona měl poté rozsudek padnout do týdne, což se ale v Íránu ne vždy dodržuje.

Právník Američanů v sobotu sdělil agentuře AFP, že o verdiktu nebyl informován.

Při posledním soudním stání vyjádřil naději, že oba muži budou propuštěni, a totéž naznačil 6. srpna íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí.

Obhajoba a také USA marně tvrdily, že trojice netušila, že je na íránském území, protože byla v místech, kde je hranice špatně značena. Odsouzení trvají na tom, že byli nevinní turisté na výletě po iráckých horách. Íránci je zatkli 31. července 2009.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy