Írán propustí turisty, až se soudce vrátí z dovolené

Zahraničí Zahraničí
19. 9. 2011 22:44
Shane Bauer a Joshua Fattal byli zatčeni při výletě v horách. Írán je obvinil ze špionáže
Shane Bauera a Joshua Fattal.
Shane Bauera a Joshua Fattal. | Foto: Reuters

Teherán - Propuštění dvou amerických turistů, které už dva roky vězní íránský režim, se opět odkládá.

Devětadvacetiletí Shane Bauer a Joshua Fattal byli na výletě u irácko-íránských hranic, když je vojáci zatkli. Soud je pak označil za špiony a uložil jim osmiletý trest. 

Minulý týden íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád uvedl, že oba budou propuštěni na kauci jeden milion dolarů.

Propuštění vyžaduje podpis dvou soudců, jeden z nich je teď ale na dovolené. "Řekli mi, ať se s žádostí vrátím k soudu za pár dní," řekl listu The Washington Post advokát vězňů Masúd Shafiei.

Vnitropolitický boj

Shafiei podle svých slov nemá zprávy o tom, že by íránský režim nechtěl Bauera a Fattala propustit. Zdržení spíš souvisí s politickou bitvou o moc, kterou svádí íránský prezident s šíítskými duchovními v čele s ajatolláhem Alí Chameneím.

"Ahmadínežádovo rozhodnutí nemůže dostat zelenou bez toho, aby to nejvyšší duchovní v zemi posvětil... Jednání soudu má prezidentovi ukázat, kde jsou hranice," řekl listu Al-Ahram politický analytik Saíd Monfared.

"Chameneí je velmi chytrý politik. Zdráhá se přímé konfrontace. Ti dva budou propuštěni, ale v jinou dobu, než kterou oznámil Ahmadínežád," dodal.

Shane Bauer a Joshua Fattal byli v roce zatčeni ještě se Sarah Shourdovou. Ta byla ale v září 2010 propuštěná na kauci půl milionu dolarů.

Washington odmítá, že by tři turisté byli špiony. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová Ahmadínežádovo rozhodnutí uvítala.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy