Clintonová popírá, že by chtěla šéfovat Světové bance

Václav Viták
11. 6. 2011 17:00
Ministryně zahraničí říká, že v roce 2012 odejde z Obamovy vlády, ale ne do Světové banky
Hillary Clintonová popřela z Abú Zábí, že usiluje o post prezidenta Světové banky
Hillary Clintonová popřela z Abú Zábí, že usiluje o post prezidenta Světové banky | Foto: Reuters

Washington - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ostře vyvrací spekulace, že by se chtěla stát šéfkou Světové banky.

Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje v Bílém domě. Šéfka americké diplomacie prý o možném angažmá jednala dokonce s prezidentem Barackem Obamou.

Současný šéf Světové banky Robert Zoellick má skončit ve funkci v polovině roku 2012. Podle nepsané dohody se šéfem Světové banky stává tradičně Američan, v čele Mezinárodního měnového fondu (MMF) naopak stojí Evropan.

Clintonová však prostřednictvím svého náměstka Phillippa Reinese oficiálně sdělila, že nechce stanout v čele nejdůležitější mezinárodní finanční instituce.

Reines prohlásil, že Clintonová o místo nestojí. A že by ho nepřijala, i kdyby jí bylo nabídnuto. "Ve vší úctě k mým přátelům v agentuře Reuters, tahle zpráva je nesmysl," napsal v e-mailu listu The Washington Post.

Clintonová se ve čtvrtek účastnila zasedání Libyjské kontaktní skupiny v Abú Zabí, nyní ji čeká čtyřdenní pracovní cesta po dalších blízkovýchodních zemích a Reines ji doprovází.

Popírání nemusí nic znamenat

Možnost, že by se Clintonová ucházela o post prezidentky Světové banky, popřel i mluvčí Bílého domu Jay Carney. Reuters ale trvá na tom, že jeho zdroje v Bílém domě navzdory prohlášením Reinese i Carneyho opět potvrdily pravdivost svých tvrzení.

"Hillary Clintonová chce tu práci," zopakovaly tyto nejmenované zdroje agentuře.

Americká ministryně zahraničí již dříve prohlásila, že hodlá příští rok ve své funkci skončit. Spekuluje se, že pokud by byl Barack Obama znovu zvolen, stal by se novým ministrem zahraničí John Kerry, předseda senátního zahraničního výboru, který je jeho velkým spojencem.

Reuters však upozorňuje, že kdyby Clintonová oficiálně přiznala zájem vést Světovou banku, mohlo by to poškodit její současné postavení.

Zahraniční partneři by ji začali považovat jen za ministryni pro forma, a to v době, kdy Obamova administrativa čelí v zahraniční politice mimořádným problémům.

Clintonová je přitom považována za motor prezidentova týmu a obecně se uznává, že odvádí mimořádné výkony.

Poprvé na řadě ženy?

V čele Světové banky ani Mezinárodního měnového fondu ještě nikdy nestála žena.

Současný prezident Světové banky Robert Zoellick
Současný prezident Světové banky Robert Zoellick | Foto: Reuters

Pozorovatelé připomínají, že post prezidentky Světové banky by Clintonové velmi vyhovoval. Jako americká ministryně se velmi zasazuje o globální ekonomický rozvoj a o rovné šance žen v rozvojových zemích na uplatnění ve společnosti i v podnikání.

Světová banka má přitom takové věci v popisu práce. Poskytuje miliardy dolarů na rozvojovou pomoc nejchudším zemím a státům zničeným válečnými konflikty a zabývá se i takovými problémy jako je globální oteplování.

Clintonová by ale musela také získat podporu 187 členských zemí této instituce.

O něco takového se nyní pokouší francouzská ministryně financí Christine Lagardeová v případě Mezinárodního měnového fondu.

Lagardeová zatím nemá oficiální podporu USA, ale očekává se, že ji získá. Pokud by stanula v čele MMF, byla by historicky první ženou v této funkci.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V rybníku na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil dvaačtyřicetiletý muž

V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči dnes asi v 00:30. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie se o události dozvěděla po 18:00. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. "Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání," řekla Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči. "V nočních hodinách, kolem 00:30 bylo skutečně nalezeno tělo utonulého muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy