Alžír - Na severu Mali se našly trosky letounu společnosti Air Algérie, který ve čtvrtek zmizel při letu z Ouagadougou v Burkině Faso do Alžíru.
Na palubě stroje bylo 116 osob, včetně nejméně 50 Francouzů. V době katastrofy byla na severu Mali silná bouře s lijáky.
Vrak zmizelého letounu leží u hranice s Burkinou Faso. "Stroj byl jasně identifikován, přestože je zcela rozpadlý. Byla vyslána francouzská vojenská jednotka, aby zajistila místo a shromáždila první informace," uvedl v noci úřad francouzského prezidenta Françoise Hollanda.
Vrak letounu pomohli najít místní obyvatelé.
Jde již o třetí letecké neštěstí během jednoho týdne.
Trosky hledaly francouzské stíhačky
Okolnosti nehody doposud nejsou známy. Podle ministra dopravy Burkiny Faso piloti požádali řídicí věž v nigerské metropoli Niamey o změnu trasy kvůli bouři nad Saharou.
Do hledání se zapojily čtyři země - Mali, Francie, Alžírsko a Niger. Posledně jmenovaná má na starosti řízení civilní letecké dopravy nad Mali.
Francouzské úřady do operace poslaly dvě stíhačky typu Mirage 2000, kterými v regionu disponují.
Po 50 minutách zmizelo z radarů
Letadlo MD-83 (McDonnell Douglas 83), které spravují alžírské aerolinky Air Algérie, zmizelo z radarů 50 minut po startu z Ouagadougou, hlavního města Burkiny Faso.
Let AH5017 měl do Alžíru dorazit po čtyřhodinovém letu v 5:10 místního času (7:10 SELČ). Poslední kontakt alžírští dispečeři zaznamenali ve 3:55 SELČ, když letoun míjel maliské město Gao.
Úřady Burkiny Faso tvrdí, že v 3:38 SELČ předaly let kolegům na řídicí věži v Niamey - hlavním městě Nigeru. Anonymní zdroj z Niamey ale agentuře Reuters sdělil, že je letadlo nekontaktovalo.
V zatím posledním seznamu vydaném společností Air Algérie se podle AFP uvádí, že z Ouagadougou pohřešovaným letounem odletělo 50 Francouzů, 24 občanů Burkiny Faso, osm Libanonců, šest Alžířanů, šest Španělů, pět Kanaďanů, čtyři Němci, dva Lucemburčané, jeden Belgičan, Kamerunec, Egypťan, Malijec, Nigeřan, Rumun, Švýcar, Ukrajinec a tři osoby, jejichž státní příslušnost se stále zjišťuje.
Letadlo změnilo kurz kvůli počasí
Podle alžírské státní televize se stroj v okamžiku zmizení nacházel pravděpodobně ve vzdušném prostoru Mali. Na severu Burkiny Faso a jihu Mali bylo tou dobou podle satelitních snímků několik silných bouří.
"Letadlo nebylo daleko od alžírských hranic, když byla posádka požádána, aby udělala okliku kvůli špatné viditelnosti a aby se vyhnuli riziku, že se srazí s jiným letadlem směřujícím z Alžíru do Bamaka," citovala AFP nejmenovaný zdroj z alžírských aerolinek.
"Kontakt byl ztracen po změně kurzu."
Linka létá stejnou trasu čtyřikrát týdně.
V severní části Mali probíhají boje mezi ústřední vládou a islamistickými povstalci. Podle AP, která se odvolává na zdroj z francouzské mise působící v zemi, je však vysoce nepravděpodobné, že by rebelové disponovali zbraněmi schopnými letadlo sestřelit.
Černý týden
Civilní letectví má za sebou jeden z nejčernějších týdnů historie, jelikož pád alžírského letounu je již třetím neštěstím ve velmi krátké době.
Minulý čtvrtek byl nad východní Ukrajinou sestřelen Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines. Na palubě letu MH17 bylo 298 lidí, převážně Nizozemců. Ve středu havarovalo při nouzovém přistání letadlo na Tchaj-wanu. Neštěstí si vyžádalo 47 mrtvých.