Niger

Nově zvolený nigerský prezident po zmařeném pokusu o puč nastoupil do funkce

Nový nigerský prezident Mohamed Bazoum nastoupil do funkce. Jeho inaugurace je pro zemi prvním demokratickým předáním moci od získání nezávislosti v roce 1960 a přichází jen několik dní poté, co vláda oznámila, že zmařila pokus o vojenský puč. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Bazoum při inauguračním projevu odsoudil zločiny páchané teroristickými skupinami v zemi. Niger "čelí existenci teroristických skupin, jejichž barbarství překročilo veškeré meze" a které "masakrují nevinné civilisty a někdy páchají skutečné válečné zločiny," uvedl podle agentury AFP. Doplnil, že lídři těchto skupin pocházejí z jiných států a vůči Nigeru nevznesli požadavky.

V hlavním městě Niamey panovala kvůli dnešní inauguraci zvýšená bezpečnostní opatření.

Zdroj: ČTK

Při dvou útocích v Nigeru poblíž hranice s Mali zemřelo přes 70 lidí

Při dvou souběžných útocích na vesnice v Nigeru blízko hranice s Mali přišlo o život více než 70 civilistů, s odvoláním na nigerské bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Násilí se připisuje islámským radikálům, nigerská vláda se k útokům zatím nevyjádřila.

Ve vesnici Tchombangou přišlo o život 49 lidí a dalších 17 jich utrpělo zranění. Zástupce nigerského ministerstva vnitra řekl, že při druhém útoku ve vsi Zaroumdareye zemřelo zhruba 30 lidí.

V Nigeru v minulosti útočili členové teroristické organizace Islámský stát i sítě al-Káida. Loni při podobných útocích v blízkosti hranic s Mali a Burkinou Faso přišlo o život několik set lidí.

Zdroj: ČTK

Při útoku islamistů v Nigeru zahynulo nejméně 28 lidí

Ozbrojenci patřící k islamistické teroristické skupině Boko Haram zabili o víkendu na jihovýchodě Nigeru nejméně 28 lidí. Podle agentury AP to dnes oznámila nigerská vláda.

Při útoku ve městě Toumour v noci ze soboty na neděli zapálili ozbrojenci tržnici a domy a začali střílet na kohokoliv, kdo se pokusil uprchnout, uvedla vláda v Niamey.

Podle Issy Lemineho, guvernéra regionu Diffa, zůstaly po přepadu islamistů zničené stovky obydlí. "Mezi obyvatelstvem momentálně panuje chaos, schovávají se v buši nebo přilehlých vesnicích," řekl s tím, že mezi mrtvými jsou i ti, kteří se na útěku utopili při pokusu přeplavat vodní plochu.

Zdroj: ČTK

Při útoku v Nigeru zemřelo osm lidí, z toho šest Francouzů

Při útoku neznámých ozbrojenců v Nigeru zahynulo osm lidí, z toho šest francouzských humanitárních pracovníků, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní činitele. Podle guvernéra regionu Tillabéri se útok odehrál asi 65 kilometrů od nigerské metropole Niamey - v oblasti, která je domovem posledních stád žiraf v západní Africe. Motiv útoku je zatím neznámý.

"Zemřelo osm lidí: dva občané Nigeru - turistický průvodce a řidič - a šest Francouzů," uvedl guvernér Tidjani Ibrahim Katiella. Útočníci přijeli na motorkách do žirafí rezervace v oblasti Kouré. Celý incident nyní vyšetřuje policie a další podrobnosti zveřejní později, dodal guvernér.

Francouzská vláda varovala své občany před cestami do mnoha částí Nigeru, kde operují radikálové z několika ozbrojených skupin, například z uskupení Boko Haram či ozbrojenci napojení na Islámský stát. 

Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany dostalo zvací dopis nigerského prezidenta pro české síly, které by se měly zapojit do boje v Mali a kolem hranic s Nigerem

O právním rámci pro působení českých důstojníků na velitelství operace v Čadu se ještě jednání vedou. Chybějící souhlas Nigeru a Čadu v únoru vadil poslancům sněmovního branného výboru. Vyslání vojáků do operace bude muset schválit Parlament. Řekl to mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Česká armáda chce do mise v Mali vyslat elitní jednotku speciálních sil z Prostějova. Jejich úkolem by bylo radit malijským vojákům, vyráželi by s nimi ale i do boje. Společné operace by se měly konat především v Mali, teroristické skupiny by mohli ale vojáci pronásledovat až 50 kilometrů na území Nigeru. V Čadu by sídlilo velitelství operace, kam by česká armáda vyslala několik vojáků. Ministerstvo obrany proto potřebuje souhlas tamních úřadů.

Zdroj: ČTK

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Pokračovat