"Přiznávám, že jsem se mýlil. Předpověděl jsem vítězství demokratické kandidátky Kamaly Harrisové, což byl špatný odhad," potvrdil Lichtman pro deník Aktuálně.cz s tím, že však nebyl zdaleka jediný, kdo se spletl. "Většina ostatních modelů se také mýlila," dodal s odkazem na chybné odhady předvolebních průzkumů hned několika oceňovaných analytiků jako Natea Silvera nebo Ann Selzerové.
O několik hodin poté, co světově uznávaný profesor na svých kanálech na sociálních sítích přiznal chybu, začala jeho rodina čelit četným výhrůžkám a útokům. Lichtman potvrdil, že jeho telefon napadli hackeři a došlo i ke dvěma pokusům o vloupání do jeho domu.
For the first time since the 2024 election, we’ve gone a full 36 hours without surprise Dominoes pizza deliveries, police visits, or any live-action harassment! It’s almost… peaceful. We have met or been in touch with nearly a dozen members of the local police in recent days.…
— Allan Lichtman (@AllanLichtman) November 10, 2024
"Obdrželi jsme explicitní výhrůžky od několika lidí, kteří tvrdí, že vědí, kde bydlíme," popsal situaci Lichtman, jehož dům teď má hlídat policie, která celý incident vyšetřuje. "Řekli nám, že museli kontaktovat i FBI," dodal.
Lichtman na začátku 80. let vyvinul systém s názvem 13 klíčů k Bílému domu. Metoda funguje na principu jednoduchých otázek zkoumajících politické prostředí před volbami, na které si jednotlivec odpoví buď ano, nebo ne. Pokud je šest nebo více klíčů nepravdivých, dochází k výměně stran v Bílém domě. Pokud je nepravdivých méně než šest, vítězí stabilita a úřadující prezident.
Lichtman na vývoji systému spolupracoval s ruským matematikem a seismologem Vladimirem Keilis-Borokem. Díky tomu se mu podařilo správně předpovědět, jak dopadnou téměř všechny prezidentské volby. Výjimkou bylo mimořádně těsné hlasování v roce 2000. Historik ve volbách správně odhadl, že nejvíc voličských hlasů získá demokratický kandidát Al Gore. Po jejich přepočtu a zásahu Nejvyššího soudu USA nakonec ve sboru volitelů získal většinu republikán George Bush mladší, a stal se tak prezidentem USA.
Letos Lichtman ke svému finálnímu rozhodnutí došel na konci srpna, jak následně potvrdil i redakci Aktuálně.cz. Tehdy si byl jistý, že na základě jeho metody klíčů vyhraje Harrisová. V prezidentských volbách, které se konaly v úterý 5. listopadu, si ale Američané zvolili jejího republikánského protikandidáta Donalda Trumpa. Exprezident zvítězil s velkou převahou - získal všech sedm klíčových států, takzvaných swing states, v nichž dopředu nebylo jasné, zda připadnou republikánům, nebo demokratům, a vyhrál i na absolutní počet hlasů. Vítězství si připsal například i v okrsku Bucks County na jihovýchodě klíčového státu Pensylvánie, kde si lidé nezvolili republikána od roku 1988.
Úspěšnost metody klíčů po volbách okamžitě klesla z dřívějších 90 procent na 81,8 procenta. Lichtman dva dny po Trumpově zvolení na svém kanále podrobně rozebral, kde udělal chybu. Podle něj nedošlo k omylu v samotné metodě ani v jeho interpretaci. Uznal však, že určité události mohou mít dostatečný dopad na to, aby změnily průběh jakýchkoli voleb.
"Letos jsme čelili dost bezprecedentním situacím, například když se demokraté obrátili proti dosluhujícímu prezidentovi Joeu Bidenovi, zatímco byl ještě v úřadu. To jsem nikdy nezažil. Roli hrála i skutečnost, že Harrisová byla jedinou kandidátkou v moderní historii, která se vyhnula účasti v primárkách a volebních shromážděních," vysvětlil Lichtman na svém kanále na YouTube.
Připomněl tak, jak atypické byly letošní prezidentské volby. Biden v červnu s ohledem na svůj vysoký věk předvedl velmi špatný výkon v televizní debatě s Trumpem a následující měsíc pod tlakem straníků z kandidatury odstoupil. Nahradila ho právě jeho viceprezidentka Harrisová, která však tím pádem neprošla řádným procesem primárek.
Navzdory komplikované situaci v demokratické straně si Lichtman nemyslí, že v označení klíčů udělal zásadní chybu, a nehodlá je na základě špatné letošní predikce měnit. "Nemůžete přece měnit model na základě jeho neúspěchu v jedněch volbách," řekl. Domnívá se, že jsou jeho předpovědi, které často šly proti názoru mnoha politických analytiků, stále efektivnějším ukazatelem než jiné modely.
Přiznává však, že by jeho metodu mohlo do budoucna ovlivnit, pokud se americká vláda nezačne vypořádávat s velkým počtem dezinformací na platformách, jako je X.
"Během kampaní se šířila až neskutečně lživá tvrzení, například že akciový trh krachuje a že míra nezaměstnanosti je na historickém maximu. A šířil je samotný šéf platformy X Elon Musk. K tomu se přidají tři trendy, které jsou v poslední době velmi výrazné - mizogynie, sionismus a rasismus. Všechny tyto faktory výrazně zvyšují napětí ve společnosti," upozorňuje Lichtman.
13 klíčů k Bílému domu
1. Po volbách v polovině volebního období má vládnoucí strana ve Sněmovně reprezentantů USA více křesel než po předchozích volbách v polovině volebního období.
2. O nominaci vládnoucí strany se v primárkách nevede žádný vážný souboj.
3. Kandidátem vládnoucí strany je úřadující prezident.
4. O Bílý dům neusiluje žádný významný představitel třetí strany nebo nezávislý kandidát.
5. Ekonomika není v době volební kampaně v recesi.
6. Reálný hospodářský růst přepočtený na obyvatele během volebního období je stejný nebo vyšší než během předchozích dvou volebních období.
7. Současná vláda provádí významné změny v národní politice.
8. Během funkčního období nedochází k dlouhodobým sociálním nepokojům.
9. Vládnoucí administrativa není poznamenána žádným velkým skandálem.
10. Vládnoucí administrativa významně neselhala v zahraničních nebo vojenských záležitostech.
11. Vládnoucí administrativa dosáhla významného úspěchu v zahraničních nebo vojenských záležitostech.
12. Kandidát vládnoucí strany je charismatický nebo je národním hrdinou.
13. Soupeř kandidáta vládnoucí administrativy není charismatický ani není národním hrdinou.