Ahmadínežád píše Bushovi - navrhl řešení

rst, ČTK, Reuters, AFP
8. 5. 2006 17:20
Vídeň - Mahmúd Ahmadínežád se dnes stal po 27 letech prvním íránským prezidentem, který napsal dopis svému americkému protějšku.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes vetoval rozhodnutí prezidenta Ahmadínežáda (na snímku) o právu žen navštěvovat fotbalové stadiony.  Prezident tím vyvolal kritiku v kruzích konzervativního duchovenstva.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes vetoval rozhodnutí prezidenta Ahmadínežáda (na snímku) o právu žen navštěvovat fotbalové stadiony. Prezident tím vyvolal kritiku v kruzích konzervativního duchovenstva. | Foto: Reuters

Ahmadínežád v dopise americkému prezidentovi Georgi Bushovi navrhuje "nová řešení mezinárodních problémů a křehké situace, která ve světě v současnosti panuje".>

Oznámil to dnes vedoucí Ahmadínežádovy kanceláře Gholámhosejn Elham, podle něhož bude ještě dnes dopis zaslán na švýcarské velvyslanectví v Teheránu, které zastupuje americké zájmy v Íránu. Za uplynulých 27 let je to první dopis nejvyššího íránského představitele americkému prezidentovi.

Na dotaz, zda by to mohl být podnět k přímým americko-íránským rozhovorům, Elham řekl, že "prozatím je to jenom dopis". Obsah prý bude zveřejněn, jakmile text dorazí k Bushovi.

AFP: USA ví jak finančně izolovat Írán

Spojené státy prý vypracovaly strategii, jejímž cílem by měla být izolace Íránu od mezinárodního finančního společenství kvůli jeho jadernému programu. S odvoláním na nejmenované představitele západních států to dnes napsala agentura AFP.

Opatření by měla zahrnovat například to, že íránské vládě by měly být uzavřeny bankovní účty, aktiva Teheránu by měla být zmrazena a banky či finanční ústavy by zastavily provádění jakýchkoli finančních operací, za nimiž by stála přímo íránská vláda.

"Finanční opatření jsou považována za sankce, které mohou skvěle zasáhnout vedení, nikoli obyvatelstvo v Íránu," uvedl Mark Fitzpatrick z londýnského Institutu mezinárodních strategických studií. Poznamenal také, že USA už zmrazily aktiva některých íránských organizací či institucí, které jsou zapojeny do jaderného programu Teheránu.

Ahmadínežád: sankce jsou "bezvýznamné"

Dnes večer by se v New Yorku měli setkat ministři zahraničních věcí USA, Francie, Británie, Ruska a Číny, tedy pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN, a Německa, aby vypracovali společnou strategii jak přimět Írán vzdát se obohacování uranu.

Ahmadínežád nedávno znovu pohrozil, že by Írán mohl odstoupit od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), a sankce, které Íránu hrozí za jeho jaderný program, označil za "bezvýznamné".

USA a Írán přerušily diplomatické styky v roce 1980. Rok předtím obsadili americké velvyslanectví v Teheránu radikální studenti a personál zadržovali 444 dní.

Spojené státy považují Írán za vývozce terorismu a v současném sporu o jeho jaderný program důsledně žádají zavedení sankcí, protože se Teherán odmítá vzdát technologie, která může být využita i v jaderném zbrojení.

 

Právě se děje

Další zprávy