Pařížská schůzka o Íránu bez dohody

rst, ČTK
3. 5. 2006 0:00
Paříž - Bez dohody skončila schůzka zástupců ministerstev zahraničí pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa, kteří jednali o postupu vůči Íránu.
Foto: Reuters

Oznámila to agentura AFP s odvoláním na vysokého představitele amerického ministerstva zahraničí Nicholase Burnse.

"Určitě jsme ještě nedosáhli dohody," citovala agentura Burnse. Dohoda se týká sedmé kapitoly Charty OSN, která umožňuje uvalení sankcí jako trest za neuposlechnutí rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Uvědomit si odpovědnost

Pokud jde o Rusko a Čínu, které si sankce nepřejí, Burns řekl, že "je ještě čas, aby si některé země uvědomily odpovědnost".

Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Jean-Baptiste Mattéi uvedl, že zástupci se shodli na neslučitelnosti iránského jaderného programu s požadavky mezinárodního společenství. "Dospělo se ke shodě na pokračování schůzky v New Yorku s cílem dospět k jasnému rozhodnutí Rady bezpečnosti s jasným posláním vůči Íránu," citovala AFP mluvčího. Setkání na úrovni ministrů zahraničí je plánováno na 8. května navečer.

Americký velvyslanec při OSN John Bolton dal dnes najevo, že Spojené státy se možná spokojí s tím, když se Rusko a Čína v Radě bezpečnosti OSN zdrží hlasování o sankcích proti Íránu, třebaže by raději daly přednost jednomyslnému rozhodnutí.

Rezoluce ano, sankce ne

"Bylo by žádoucí, kdyby Rada bezpečnosti přijala tuto rezoluci jednomyslně... ale není nemožné, že bychom hlasovali bez nich (Ruska a Číny)," řekl Bolton při slyšení před výborem Sněmovny reprezentantů věnovaném sankční politice Spojených národů.

Moskva a Peking jsou pro přijetí rezoluce vyzývající Teherán, aby uposlechl požadavky RB OSN, ale nehodlají doprovázet dokument hrozbou sankcí. Rusko a Čína však zatím ani nenaznačily, že použijí v případě návrhu sankcí práva veta, které jako stálí členové RB OSN mají.

Írán dnes pokračoval v kontroverzních prohlášeních, ve kterých naznačoval ochotu ke kompromisu i tvrdé stanovisko ohledně dalšího rozvoje jaderného programu.

Nová naleziště uranu

Předseda íránské parlamentní komise pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Alladín Borúdžerdí v Teheránu řekl, že Německo by s ohledem na dobré bilaterální vztahy mohlo být činitelem, který vyvede spor ze slepé uličky.

Teherán dále oznámil, že objevil nová naleziště přírodního uranu v centrální části země. Zopakoval také předchozí sdělení, že bude pokračovat v obohacování uranu.

Západní státy Írán podezřívají, že pod pláštíkem civilního jaderného programu určeného pro energetické účely chce vyvíjet jadernou bombu. Odborníci tvrdí, že od tohoto cíle je zatím vzdálen pět až deset let.

Teherán ještě odpoledne zdůraznil, že od schůzky v Paříži "neočekává nic specifického". Nejvýše postavený íránský diplomat v Paříži Sajíd Alí Mudžání řekl, že "Írán už rozhodnutí ohledně svého jaderného programu udělal". Teherán prohlašuje, že obohacování uranu pro energetický program mu umožňují mezinárodní dohody.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy