Írán poslal Švédy do vězení.Za pár fotek

lem, Reuters
2. 5. 2006 14:43
Teherán - Íránský soud odsoudil dva švédské občany ke třem letům vězení. Důvodem bylo fotografování citlivých objektů.
Foto: Aktuálně.cz

Švédové stanuli před soudem v Bandar Abbásu na jihu Íránu již 22. dubna.

Teprve dnes o jejich odsouzení informoval íránský ministr spravedlnosti Džamál Karímí Rád.

"Podle právníků byli oba muži odsouzeni ke tříletým trestům," potvrdila slova ministra spravedlnosti Lena Kjellstromová ze švédského velvyslanectví v Teheránu.

Infobox

Íránská ponorka ruské výroby

Čtěte:

Muži byli zatčeni policií poté, co fotografovali vojenská, námořní a telekomunikační zařízení na ostrově Kešm u Hormuzského průlivu, který je strategickou vstupní bránou do Perského zálivu.

Touto úžinou je z Perského zálivu vyváženo na osmdesát procent vytěžené ropy.

Írán si proto své strategické místo na mapě patřičně chrání, což dokazuje i zmíněné rozhodnutí soudu.

Také březnové námořní válečné hry, které tradičně organizují Islámské revoluční gardy společně s armádou a policií, se zaměřily právě na pobřeží Íránu od hranic s Irákem na severu po Ománský záliv na jihovýchodě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy