Írán a bomba? Sankce nebo ropa

Martin Novák Martin Novák
3. 2. 2006 16:50
Teherán/Praha - Írán stále neví, zda se jeho jaderným programem bude zabývat Rada bezpečnosti OSN. Uvnitř: INFOGRAFIKA.
Muhammad Baradej předloží v březnu zprávu o Íránu.
Muhammad Baradej předloží v březnu zprávu o Íránu. | Foto: Reuters

Vídeňské zasedání Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) oproti očekávání ani dnes nerozhodlo o tom, zda záležitost už dozrála pro posouzení Radou. Jednání bylo neplánovaně prodlouženo až do soboty.

Všechny nejdůležitější státy - včetně Ruska a Číny - jsou pro, takže se očekává kladný výsledek hlasování.

MAAE kritizuje teheránský režim za to, že obnovila obohacování uranu a nedostatečně spolupracuje s mezinárodními inspektory.

USA a evropské země pak podezírají Teherán ze snahy sestrojit a vlastnit atomovou pumu.

Šéf agentury Muhammad Baradej se včera v první den vídeňského jednání snažil mírnit napětí. "Dosahujeme kritické fáze, ale ještě bych nehovořil o krizi. Nynější rozhovory jsou o vytvoření důvěry, ne o nějakých bezprostředních hrozbách," řekl Baradej novinářům.

Sankce asi pozná každý u pumpy

Íránský jaderný program vyvolává obavy z války a také vysokých cen ropy.

Iránský ambasador při MAAE Alízgar Sultaníeh.
Iránský ambasador při MAAE Alízgar Sultaníeh. | Foto: Reuters

Například u benzínových pump mohou Evropané brzy pocítit, že Írán vlastně není tak daleko. Pokud Rada bezpečnosti OSN přijme vůči Teheránu hospodářské sankce, ceny ropy půjdou nahoru.

Írán je čtvrtým největším exportérem "černého zlata" na světě a jeho barely by na trhu chyběly.

I kdyby se íránský export snížil třeba jen o půl miliónu barelů ropy denně, cena za barel vyletí přes sto dolarů," citovala agentura AP amerického analytika Jamese Bartise.

Íránci si věří a jejich ministr ekonomiky Davúd Daníš-Džafarí tvrdí, že embargo by poškodilo více než Írán země závislé na dovozu ropy, například Čínu, Indii a státy Evropské unie.

A teheránská vláda má ještě jednu možnost, jak světový trh ovlivnit. Díky zeměpisné poloze může blokovat Hormuzskou úžinu, kterou proplouvají tankery na cestě do Perského zálivu.

Infobox

Mapa Írán, ropa, malá

      INFOGRAFIKA ZDE

Cheney o "menším ze dvou zel"

I americký viceprezident Dick Cheney v rozhovoru pro televizi CNBC připustil, že protiíránské sankce mohou mít tvrdý ekonomický dopad na celý svět nebo jeho velkou část.

O správnosti tvrdého postupu ovšem nepochybuje.

"Myslím si, že dopad těchto sankcí je stále menším zlem než íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vyzbrojený atomovou bombou," prohlásil viceprezident.

O tom, nakolik jsou sankce OSN pravděpodobné, napoví až 6. březen.

Tehdy má Mezinárodní agentura pro atomovou energii vydat detailní zprávu o tom, jak Írán plní své mezinárodní závazky a spolupracuje. A tuto zprávu předá Radě bezpečnosti.

Jak se zachovají Íránci ?

Írán je na vývozu ropy závislý.

Za čtyři pětiny všech exportních příjmů vděčí právě této surovině. Sankce by postihly i průmysl, protože by zřejmě zastavily přísun náhradních součástek a nových technologií.

Zda by sankce režim oslabily či posílily, je otázkou. Jeden z evropských diplomatů řekl agentuře Reuters: "Rozzlobení obyvatelé by se jistě vyhrnuli do ulic. Ale kdo by byl terčem jejich hněvu ? Režim, nebo my ?"#reklama

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 06:00 uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Dálnice D1 je zavřená mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Podle policie bude zřejmě neprůjezdná delší dobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy