Írán a bomba? Sankce nebo ropa

Martin Novák Martin Novák
3. 2. 2006 16:50
Teherán/Praha - Írán stále neví, zda se jeho jaderným programem bude zabývat Rada bezpečnosti OSN. Uvnitř: INFOGRAFIKA.
Muhammad Baradej předloží v březnu zprávu o Íránu.
Muhammad Baradej předloží v březnu zprávu o Íránu. | Foto: Reuters

Vídeňské zasedání Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) oproti očekávání ani dnes nerozhodlo o tom, zda záležitost už dozrála pro posouzení Radou. Jednání bylo neplánovaně prodlouženo až do soboty.

Všechny nejdůležitější státy - včetně Ruska a Číny - jsou pro, takže se očekává kladný výsledek hlasování.

MAAE kritizuje teheránský režim za to, že obnovila obohacování uranu a nedostatečně spolupracuje s mezinárodními inspektory.

USA a evropské země pak podezírají Teherán ze snahy sestrojit a vlastnit atomovou pumu.

Šéf agentury Muhammad Baradej se včera v první den vídeňského jednání snažil mírnit napětí. "Dosahujeme kritické fáze, ale ještě bych nehovořil o krizi. Nynější rozhovory jsou o vytvoření důvěry, ne o nějakých bezprostředních hrozbách," řekl Baradej novinářům.

Sankce asi pozná každý u pumpy

Íránský jaderný program vyvolává obavy z války a také vysokých cen ropy.

Iránský ambasador při MAAE Alízgar Sultaníeh.
Iránský ambasador při MAAE Alízgar Sultaníeh. | Foto: Reuters

Například u benzínových pump mohou Evropané brzy pocítit, že Írán vlastně není tak daleko. Pokud Rada bezpečnosti OSN přijme vůči Teheránu hospodářské sankce, ceny ropy půjdou nahoru.

Írán je čtvrtým největším exportérem "černého zlata" na světě a jeho barely by na trhu chyběly.

I kdyby se íránský export snížil třeba jen o půl miliónu barelů ropy denně, cena za barel vyletí přes sto dolarů," citovala agentura AP amerického analytika Jamese Bartise.

Íránci si věří a jejich ministr ekonomiky Davúd Daníš-Džafarí tvrdí, že embargo by poškodilo více než Írán země závislé na dovozu ropy, například Čínu, Indii a státy Evropské unie.

A teheránská vláda má ještě jednu možnost, jak světový trh ovlivnit. Díky zeměpisné poloze může blokovat Hormuzskou úžinu, kterou proplouvají tankery na cestě do Perského zálivu.

Infobox

Mapa Írán, ropa, malá

      INFOGRAFIKA ZDE

Cheney o "menším ze dvou zel"

I americký viceprezident Dick Cheney v rozhovoru pro televizi CNBC připustil, že protiíránské sankce mohou mít tvrdý ekonomický dopad na celý svět nebo jeho velkou část.

O správnosti tvrdého postupu ovšem nepochybuje.

"Myslím si, že dopad těchto sankcí je stále menším zlem než íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vyzbrojený atomovou bombou," prohlásil viceprezident.

O tom, nakolik jsou sankce OSN pravděpodobné, napoví až 6. březen.

Tehdy má Mezinárodní agentura pro atomovou energii vydat detailní zprávu o tom, jak Írán plní své mezinárodní závazky a spolupracuje. A tuto zprávu předá Radě bezpečnosti.

Jak se zachovají Íránci ?

Írán je na vývozu ropy závislý.

Za čtyři pětiny všech exportních příjmů vděčí právě této surovině. Sankce by postihly i průmysl, protože by zřejmě zastavily přísun náhradních součástek a nových technologií.

Zda by sankce režim oslabily či posílily, je otázkou. Jeden z evropských diplomatů řekl agentuře Reuters: "Rozzlobení obyvatelé by se jistě vyhrnuli do ulic. Ale kdo by byl terčem jejich hněvu ? Režim, nebo my ?"#reklama

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy