Irán: Prvním terčem útoku bude Izrael

rst, ČTK
2. 5. 2006 18:27
Teherán - První reakcí Teheránu na jakékoli zlo, které vůči Íránu spáchají Spojené státy, bude íránský útok na Izrael.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád | Foto: Reuters

Uvedl to admirál íránských revolučních gard Mohammad Ibráhím Dehkání, jehož citovala íránská studentská tisková agentura ISNA.

"Oznamujeme, že pokud Amerika učiní cokoli špatného, bude prvním terčem našeho útoku Izrael," prohlásil Dehkání.

Írán tak pokračuje v kontroverzních prohlášeních, ve kterých naznačoval ochotu ke kompromisu i tvrdé stanovisko ohledně dalšího rozvoje jaderného programu.

Německo jako řešení?

Předseda íránské parlamentní komise pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Alladín Borúdžerdí v Teheránu řekl, že Německo by s ohledem na dobré bilaterální vztahy mohlo být prostředníkem, který vyvede spor ze slepé uličky.

Narážel tak na pařížské setkání zástupců ministerstev zahraničí pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa o íránském jaderném programu. Diplomaté se snaží dohodnout na dalším postupu vůči Íránu poté, co se Teherán odmítl podřídit požadavku Rady bezpečnosti OSN, aby zastavil obohacování uranu.

Teherán zdůraznil, že od schůzky v Paříži "neočekává nic specifického". Nejvýše postavený íránský diplomat v Paříži Sajíd Alí Mudžání řekl, že "Írán už rozhodnutí ohledně svého jaderného programu udělal". Teherán prohlašuje, že obohacování uranu pro energetický program mu umožňují mezinárodní dohody.

Ostrý postoj vůči Íránu zaujímají Spojené státy. Rusko a Čína jsou zdrženlivější, a to natolik, že Írán dokonce s odvoláním na jejich představitele sdělil, že případný návrh zavedení sankcí odmítnou.

Teherán také oznámil, že objevil nová naleziště přírodního uranu v centrální části země.

Cena ropy letí vzhůru

Íránské námořnictvo při manévrech minulý měsíc v Perském zálivu vyzkoušelo nové rakety a torpéda. Podle odborníků to byla skrytá pohrůžka, že Teherán by v případě napadení mohl narušit námořní trasy používané pro vývoz ropy.

Foto: Aktuálně.cz

Spor Západu a Íránu cenu ropy opět zvýšil. Ta se nyní pohybuje nad hranicí 74 dolarů za barel. Rekordní výše dosáhla minulý měsíc, kdy se vyšplhala na 75,35 dolarů.

Izraelští odborníci tvrdí, že Izrael bude ohrožen, jestliže bude mít Írán k dispozici jaderné zbraně. Náčelník generálního štábu izraelské armády Dan Haluc prohlásil, že svět má k dispozici vojenské prostředky, jimiž může Íránu zabránit vyvíjet jadernou zbraň.

Na dotaz izraelského tisku, zda by se případného vojenského zásahu účastnil také Izrael, generál odpověděl: "Jsme součástí světa".

Izraelští experti v minulosti tvrdili, že Írán může být jaderně vyzbrojen do konce tohoto desetiletí, avšak Haluc na to dnes řekl, že to není jisté.

Izraelský premiér Ehud Olmert v rozhovoru pro německý tisk vyjádřil naději, že se Západu podaří zabránit Íránu získat jadernou zbraň. O Ahmadínežádovi prohlásil, že "dnes hovoří stejně jako Hitler před nástupem k moci" a že je to "psychopat nejhoršího druhu".

 

Právě se děje

před 12 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy