Irán: Prvním terčem útoku bude Izrael

rst, ČTK
2. 5. 2006 18:27
Teherán - První reakcí Teheránu na jakékoli zlo, které vůči Íránu spáchají Spojené státy, bude íránský útok na Izrael.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád | Foto: Reuters

Uvedl to admirál íránských revolučních gard Mohammad Ibráhím Dehkání, jehož citovala íránská studentská tisková agentura ISNA.

"Oznamujeme, že pokud Amerika učiní cokoli špatného, bude prvním terčem našeho útoku Izrael," prohlásil Dehkání.

Írán tak pokračuje v kontroverzních prohlášeních, ve kterých naznačoval ochotu ke kompromisu i tvrdé stanovisko ohledně dalšího rozvoje jaderného programu.

Německo jako řešení?

Předseda íránské parlamentní komise pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Alladín Borúdžerdí v Teheránu řekl, že Německo by s ohledem na dobré bilaterální vztahy mohlo být prostředníkem, který vyvede spor ze slepé uličky.

Narážel tak na pařížské setkání zástupců ministerstev zahraničí pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa o íránském jaderném programu. Diplomaté se snaží dohodnout na dalším postupu vůči Íránu poté, co se Teherán odmítl podřídit požadavku Rady bezpečnosti OSN, aby zastavil obohacování uranu.

Teherán zdůraznil, že od schůzky v Paříži "neočekává nic specifického". Nejvýše postavený íránský diplomat v Paříži Sajíd Alí Mudžání řekl, že "Írán už rozhodnutí ohledně svého jaderného programu udělal". Teherán prohlašuje, že obohacování uranu pro energetický program mu umožňují mezinárodní dohody.

Ostrý postoj vůči Íránu zaujímají Spojené státy. Rusko a Čína jsou zdrženlivější, a to natolik, že Írán dokonce s odvoláním na jejich představitele sdělil, že případný návrh zavedení sankcí odmítnou.

Teherán také oznámil, že objevil nová naleziště přírodního uranu v centrální části země.

Cena ropy letí vzhůru

Íránské námořnictvo při manévrech minulý měsíc v Perském zálivu vyzkoušelo nové rakety a torpéda. Podle odborníků to byla skrytá pohrůžka, že Teherán by v případě napadení mohl narušit námořní trasy používané pro vývoz ropy.

Foto: Aktuálně.cz

Spor Západu a Íránu cenu ropy opět zvýšil. Ta se nyní pohybuje nad hranicí 74 dolarů za barel. Rekordní výše dosáhla minulý měsíc, kdy se vyšplhala na 75,35 dolarů.

Izraelští odborníci tvrdí, že Izrael bude ohrožen, jestliže bude mít Írán k dispozici jaderné zbraně. Náčelník generálního štábu izraelské armády Dan Haluc prohlásil, že svět má k dispozici vojenské prostředky, jimiž může Íránu zabránit vyvíjet jadernou zbraň.

Na dotaz izraelského tisku, zda by se případného vojenského zásahu účastnil také Izrael, generál odpověděl: "Jsme součástí světa".

Izraelští experti v minulosti tvrdili, že Írán může být jaderně vyzbrojen do konce tohoto desetiletí, avšak Haluc na to dnes řekl, že to není jisté.

Izraelský premiér Ehud Olmert v rozhovoru pro německý tisk vyjádřil naději, že se Západu podaří zabránit Íránu získat jadernou zbraň. O Ahmadínežádovi prohlásil, že "dnes hovoří stejně jako Hitler před nástupem k moci" a že je to "psychopat nejhoršího druhu".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy