Bez pilota a na elektrický pohon. Boeing poprvé úspěšně otestoval létající auto

Zahraničí Zahraničí
24. 1. 2019 19:25
Americká společnost Boeing, přední světový výrobce letadel, v úterý poprvé úspěšně otestovala létající auto. Let netrval ani minutu a na jeho palubě se nikdo nenacházel. Tedy kromě figuríny. Právě absence pilota má představovat jednu z klíčových charakteristik celého vozu. 
První autonomní létající auto úspěšně vzlétlo. Boeing ho chce do provozu nasadit už příští rok | Video: Boeing

Firma o úspěšné zkoušce informovala ve středu a ve svém prohlášení neskrývá nadšení. "Pokračujeme v pokroku za bezpečným a udržitelným městským mobilním ekosystémem," stojí v dokumentu.

Stroj se čtyřmi vrtulemi bez potíží zvládl vzlet, samotný let i přistání. Krátký testovací pokus se uskutečnil na letišti v městečku Manassas v americkém státě Virginie. Auto nikam nemířilo, jen se vznášelo na místě. V jaké výšce, Boeing nesdělil. 

"Během jednoho roku jsme postoupili od koncepčního návrhu k létajícímu modelu," chválí si pokrok technologický šéf Boeingu Greg Hyslop. Modrobílý vůz, který dosahuje délky asi devět metrů a šířky zhruba 8,5 metru, vyrobila jejich dceřiná společnost Aurora Flight Sciences. Ta už v minulosti navrhla řadu bezpilotních létajících objektů. 

Dopravní prostředek je konstruovaný tak, aby v budoucnosti dokázal na jedno nabití urazit osmdesátikilometrovou vzdálenost. To je pro představu třeba přibližná letecká vzdálenost mezi Prahou a Plzní. 

Zpátky do zlaté éry

"Vracíme se zpátky do zlaté éry inovace, kdy lidé zkouší nové věci," citovala televize CNN Erica Bartsche z firmy VerdeGo Aero. I ona se specializuje na výrobu létajících vozidel, kterým se někdy přezdívá také létající taxi. 

VerdeGo Aero usiluje především o konstruování letadel na elektrický pohon. Ten má i stroj od Boeingu, který v úterý na moment poletoval na letišti ve Virginii. Jedná se o létající vůz s elektrickým pohonem s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL).

Elektrický pohon by umožnil, aby letadla byla tišší a také ekologičtější. Boeing má také představu, že by létající stroje do budoucna pomohly ulevit dopravním zácpám na silnicích. 

V dalších testech se chce zaměřit na bezpečnost a spolehlivost vozidla. Model létajícího auta by Boeing rád zdokonalil a uvedl do širšího provozu v následujících letech. 

Létajícími auty by se co nejdříve rády pochlubily i další společnosti - například Uber, který by je chtěl do komerčního provozu uvést do roku 2023. Na projektu létajících taxíků spolupracuje právě i s Boeingem. 

O novém revolučním typu dopravního prostředku hovoří i hlavní konkurent Boeingu, francouzský výrobce letadel Airbus. Firma v rámci své divize Vahana minulý rok v březnu jeden takový úspěšný pokus s létajícím vozidlem provedla.

Video: První bezpilotní tanker od Boeingu získá americké námořnictvo

První bezpilotní tanker od Boeingu získá americké námořnictvo | Video: Boeing
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy