Bez pilota a na elektrický pohon. Boeing poprvé úspěšně otestoval létající auto

Zahraničí Zahraničí
24. 1. 2019 19:25
Americká společnost Boeing, přední světový výrobce letadel, v úterý poprvé úspěšně otestovala létající auto. Let netrval ani minutu a na jeho palubě se nikdo nenacházel. Tedy kromě figuríny. Právě absence pilota má představovat jednu z klíčových charakteristik celého vozu. 
První autonomní létající auto úspěšně vzlétlo. Boeing ho chce do provozu nasadit už příští rok | Video: Boeing

Firma o úspěšné zkoušce informovala ve středu a ve svém prohlášení neskrývá nadšení. "Pokračujeme v pokroku za bezpečným a udržitelným městským mobilním ekosystémem," stojí v dokumentu.

Stroj se čtyřmi vrtulemi bez potíží zvládl vzlet, samotný let i přistání. Krátký testovací pokus se uskutečnil na letišti v městečku Manassas v americkém státě Virginie. Auto nikam nemířilo, jen se vznášelo na místě. V jaké výšce, Boeing nesdělil. 

"Během jednoho roku jsme postoupili od koncepčního návrhu k létajícímu modelu," chválí si pokrok technologický šéf Boeingu Greg Hyslop. Modrobílý vůz, který dosahuje délky asi devět metrů a šířky zhruba 8,5 metru, vyrobila jejich dceřiná společnost Aurora Flight Sciences. Ta už v minulosti navrhla řadu bezpilotních létajících objektů. 

Dopravní prostředek je konstruovaný tak, aby v budoucnosti dokázal na jedno nabití urazit osmdesátikilometrovou vzdálenost. To je pro představu třeba přibližná letecká vzdálenost mezi Prahou a Plzní. 

Zpátky do zlaté éry

"Vracíme se zpátky do zlaté éry inovace, kdy lidé zkouší nové věci," citovala televize CNN Erica Bartsche z firmy VerdeGo Aero. I ona se specializuje na výrobu létajících vozidel, kterým se někdy přezdívá také létající taxi. 

VerdeGo Aero usiluje především o konstruování letadel na elektrický pohon. Ten má i stroj od Boeingu, který v úterý na moment poletoval na letišti ve Virginii. Jedná se o létající vůz s elektrickým pohonem s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL).

Elektrický pohon by umožnil, aby letadla byla tišší a také ekologičtější. Boeing má také představu, že by létající stroje do budoucna pomohly ulevit dopravním zácpám na silnicích. 

V dalších testech se chce zaměřit na bezpečnost a spolehlivost vozidla. Model létajícího auta by Boeing rád zdokonalil a uvedl do širšího provozu v následujících letech. 

Létajícími auty by se co nejdříve rády pochlubily i další společnosti - například Uber, který by je chtěl do komerčního provozu uvést do roku 2023. Na projektu létajících taxíků spolupracuje právě i s Boeingem. 

O novém revolučním typu dopravního prostředku hovoří i hlavní konkurent Boeingu, francouzský výrobce letadel Airbus. Firma v rámci své divize Vahana minulý rok v březnu jeden takový úspěšný pokus s létajícím vozidlem provedla.

Video: První bezpilotní tanker od Boeingu získá americké námořnictvo

První bezpilotní tanker od Boeingu získá americké námořnictvo | Video: Boeing
 

Právě se děje

před 10 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy