trump

Demokrat žaluje Trumpa kvůli nepokojům, obviňuje ho ze spiknutí

Demokratický zákonodárce Bennie Thompson žaluje u amerického federálního soudu exprezidenta Donalda Trumpa za podněcování vzpoury při nepokojích v sídle Kongresu ze začátku ledna a za osnování spiknutí ve spolupráci s extremistickými skupinami s cílem zamezit Senátu v potvrzení výsledků listopadových voleb. Žaloba míří rovněž na Trumpova právníka Rudyho Giulianiho. Trumpův právník už obvinění odmítl, napsala agentura AP.

Žaloba podaná šéfem výboru Sněmovny reprezentantů pro vnitřní bezpečnost je první z očekávané vlny právních kroků, které zřejmě v blízké době podniknou i další členové Kongresu. Přichází jen tři dny poté, co Trumpa osvobodil Senát v případu ústavní žaloby, kterou na něj kvůli nepokojům podala demokraty ovládaná dolní komora Kongresu.

Thompson ve své žalobě požaduje blíže neurčené represivní a kompenzační opatření za to, že se podle něj Trump s Giulianim soustavně snažili zpochybnit výsledky listopadových voleb, ačkoliv jejich stížnosti neupěly u soudů a vyvraceli je rovněž volební činitelé v řadě amerických státech. Trump a jeho právník podle žaloby navzdory důkazům hovořili o ukradených volbách a "spíše podporovali, než odsuzovali" hrozby násilím od naštvaných příznivců republikánů v týdnech před bezprecedentními potyčkami v sídle Kongresu.

Útok na Kapitol byl pak podle Thompsona "zamýšleným a předvídatelným vyvrcholením pečlivě koordinované kampaně s cílem narušit právní proces, který měl potvrdit součet hlasů ve sboru volitelů", uvádí zákonodárce v žalobě.

Zdroj: ČTK

Trumpovi příznivci obklíčili Bidenův autobus a vytlačovali ho z vozovky. Prezident video sám sdílel

Příznivci republikánského prezidenta Donalda Trumpa obklíčili v pátek na dálnici v Texasu autobus, který patří týmu demokratického kandidáta Joea Bidena, a v jednu chvíli se jej údajně snažili i vytlačit z vozovky. Napsal to v neděli britský list The Guardian s odkazem na sdělení Bidenovy kampaně. Trump na Twitteru sdílel jedno z videí jedoucího autobusu vedle aut jeho podporovatelů se slovy "Miluji Texas!".

Na sociálních sítích se objevila řada videí, na nichž jsou vidět vozidla s protrumpovskými vlajkami, jak jedou ze všech stran autobusu, který nese loga a slogany Bidenovy kampaně. Demokratický člen texaské dolní komory Rafael Anchía a další pozorovatelé pak uvedli, že někteří z nich byli ozbrojeni.

Zdroj: ČTK

Do Nejvyššího soudu příští týden nominuji ženu, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do amerického Nejvyššího soudu hodlá příští týden nominovat ženu. Informovala o tom agentura Reuters. Trumpova náhrada za zesnulou liberální soudkyni Ruth Baderovou Ginsburgovou by mohla dát konzervativcům v devítičlenném tribunálu významnou převahu. Nominaci musí schválit Senát, kde nyní mají většinu Trumpovi republikáni.

"Příští týden představím kandidátku. Bude to žena," řekl Trump svým stoupencům ve Fayetteville v Severní Karolíně. "Myslím, že by to měla být žena, protože skutečně mám mnohem raději ženy než muže," dodal. Jeho stoupenci mezitím skandovali: "Obsaďte to místo". Dříve Trump jako dvě možné kandidátky zmínil konzervativní soudkyně Amy Coneyovou Barrettovou a Barbaru Lagoaovou.

Ginsburgová ve věku 87 let v pátek podlehla rakovině. Soudkyní Nejvyššího soudu byla přes 27 let.

Zdroj: ČTK

První krok k ukončení obchodní války mezi USA a Čínou, Trump a čínský vicepremiér podepsali první fázi obchodní dohody

Americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che podepsali první fázi obchodní dohody. Dohoda je zatím největším krokem k vyřešení 18 měsíců trvající obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa, která rozbouřila finanční trhy a zpomalila globální ekonomický růst.

Zdroj: ČTK
Pokračovat