Webové stránky Konec PČR uvádí srovnání plánovaných a skutečných počtů policistů na jednotlivých odděleních. Obvodní oddělení v Písku, na kterém slouží Martin Červenka, má plánovaný stav 41 zaměstnanců, skutečně jich tu je ale pouze 28. Na přibližně 40 tisíc obyvatel v oblasti tak připadá jedna autohlídka.
"Každý den řešíme stejný rébus. Dennodenně se setkáváme s tím, že hlídka vyjede na oznámení ale mezitím padne nějaké další a my řešíme, kdo na místo vyjede," vysvětluje Červenka a upozorňuje, že problém neřeší jen oddělení v Písku, ale po celé republice.
Nedostatek policistů tak může výrazně prodloužit čekání na příjezd hlídek. Seznam Zprávy informovaly o situaci ze začátku září, kdy muž ze Strakonicka ohlašoval střelbu lince 158. Příjezd trval strážníkům z Písku 38 minut, protože místní hlídka byla na výjezdu jinde a sousední oddělení je kvůli nedostatku policistů otevřené jen některé dny v týdnu.
Podle Červenky je současná personální situace opravdu vážná a netýká se pouze policie. "Padneme my, padnou hasiči, a úplně jako první padne Vězeňská služba," tvrdí v rozhovoru a dodává, že s nutností doplnit tabulkové stavy se podle něj policie potýkala už před třemi lety. "Nikdo to nevidí, nebo to vidět nechce. Je ale třeba to řešit a musíme začít neprodleně. Už je skoro pozdě," vysvětluje Červenka.
V rozhovoru Seznam Zpráv místopředseda odborové organizace bezpečnostních složek uvedl, že policejní odbory mezi 4. a 8. listopadem plánují také celorepublikovou protestní akci. Ve Spotlightu News vysvětluje, že jejím cílem bude vysvětlit lidem, že bezpečnostním složkám "dochází dech".
Policisté v rámci protestu mimo jiné nebudou dávat pokuty, ale upřednostní řešení případů domluvou. Červenka v této souvislosti mluví o tlaku na určitý počet pokut, kterému někteří policisté čelí z vyšších míst. "Ačkoliv čárkový systém neexistuje, tak prostě existuje. Dochází k situacím, kdy se srovnávají počty pokut mezi útvary, aby byly na stejné úrovni," uzavírá.