SpaceX

U Mezinárodní vesmírné stanice úspěšně zakotvila vesmírná loď Crew Dragon Endeavour společnosti SpaceX. Na oběžnou dráhu dopravila čtyři astronauty

Zdroj: ČTK

SpaceX dopraví na Měsíc dva moduly první dlouhodobé základny na Měsíci

První dva základní moduly stanice Gateway, kterou chce americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zřídit u Měsíce, vynese do vesmíru soukromá společnost SpaceX. Předběžně by se tak mohlo stát přibližně v polovině roku 2024. NASA toto rozhodnutí oznámila na svých webových stránkách.

Gateway bude první dlouhodobou základnou obíhající kolem Měsíce. Podle plánů americké vesmírné agentury má mít zásadní význam pro podporu misí astronautů v rámci programu Artemis. Ten počítá ve třech etapách s návratem lidí na Měsíc i s perspektivou dlouhodobého výzkumu na přirozeném souputníku Země. Realizace programu by měla přispět k přípravě výprav lidských posádek na Mars.

Zdroj: ČTK

Cvičný let rakety SpaceX byl zrušen jen vteřinu před startem

Cvičný let prototypu rakety Starship společnosti SpaceX automaticky zrušil systém zhruba vteřinu před startem, informovala agentura AP. Loď, jež má v budoucnu dopravit lidskou posádku a náklad na Měsíc i na Mars, měla původně vzlétnout do výšky 12,5 kilometru a pak dosednout zpátky na zem.

Start na texaském kosmodromu Boca Chica zablokovaly automaticky systémy motoru, a to když na odpočítávacím zařízení zbývalo 1,3 vteřiny. Zatím není jisté, kdy přesně bude firma Elona Muska s testováním pokračovat; během středy i čtvrtka se jí nabízí ale hned několik příležitostí, píše agentura Reuters.

SpaceX dosud provedla pět cvičných letů opakovaně použitelné rakety Starship, předchozí a méně propracované prototypy však dosáhly maximální výšky 150 metrů. Nejnovější prototyp byl narozdíl od předchozích vyroben z oceli a vybaven třemi motory Raptor.

Zdroj: ČTK

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK

NASA předpokládá, že loď Crew Dragon se vrátí na Zemi v srpnu

Loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX se s astronauty americké vesmírné agentury NASA Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleym vrátí z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na Zemi pravděpodobně v srpnu. Podle portálu Spaceflight now to sdělil vedoucí činitel NASA pro mise lidí ve vesmíru Kenneth Bowersox.

Crew Dragon přistál na ISS 31. května, den po startu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Pro vesmírný výzkum Spojených států šlo o důležitou událost, neboť znamená konec závislosti Američanů na ruských raketách a lodích Sojuz. Poprvé po devíti letech od ukončení programu raketoplánů odletěli američtí astronauti americkou lodí z území USA.

Jak dlouho Behnken a Hurley na orbitálním komplexu zůstanou nebylo před startem určeno, ale mělo by to být v rozmezí jednoho až čtyř měsíců. Bowersox v úterý řekl, že termín návratu závisí na několika faktorech, jako je fungování Crew Dragonu, postup práce obou astronautů na ISS a počasí v zónách plánovaného přistání v Atlantském oceánu a v Mexickém zálivu.

Zdroj: ČTK

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Pokračovat