Udělali jsme chyby, přiznal saský premiér. Sebevraždu teroristy v cele nechá prošetřit

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2016 14:58
Syrský uprchlík Džásir Bakra, podezřelý z plánování teroristického útoku na berlínská letiště, se oběsil v cele. Muž byl v kontaktu s teroristickou organizací Islámský stát. Saský premiér čelí kritice.
Džábir Bakr
Džábir Bakr | Foto: ČTK

DrážďanySaský premiér Stanislaw Tillich přiznal, že se úřady při věznění Džábira Bakra, podezřelého z přípravy teroristického útokudopustily chyb.

"Zacházení s vězněm podezřelým z terorismu nebylo takové, jak bylo třeba," připustil Tillich v reakci na to, že Syřan spáchal ve vazební věznici sebevraždu. Ještě ve čtvrtek přitom jakékoliv pochybení odmítal.

Na zasedání Spolkové rady uvedl, že je ochoten sestavit nezávislou vyšetřovací komisi, která se případem bude zabývat. Odvolání ministra spravedlnosti Sebastiana Gemkowa, který má saské vězeňství v kompetenci, nicméně odmítl.

Odstoupit ostatně už ve čtvrtek odmítl i sám Gemkow, podle něhož zaměstnanci věznice dělali vše podle pravidel. Připustil však, že z dnešního pohledu by něco udělali jinak.

Tillich také popřel, že by došlo k selhání státu, jak tvrdí například poslankyně Katja Kippingová z postkomunistické strany Levice. "Samozřejmě je možné některé věci zlepšit, redukovat chyby a poučit se z nich," řekl saský premiér.

Chyby dnes saským úřadům vyčetla také spolková vláda. Pokud ve věznici dojde k sebevraždě, pak "se něco nepovedlo, někdo dostatečně včas neodhalil varovné signály, někdo věc špatně odhadl", uvedl mluvčí kabinetu Steffen Seibert. Kancléřka Angela Merkelová se jeho ústy připojila k požadavku ministra vnitra Thomase de Maiziérea, aby rychle začalo vyšetřování případu.

Údaje z pitvy dvaadvacetiletého Syřana potvrzují, že spáchal sebevraždu. Oběsil se na vězeňském triku, uvedl lipský vrchní státní zástupce Ricardo Schulz.

Bakr se oběsil v cele lipské věznice ve středu večer, dva dny po svém zadržení. Psycholožka, která s ním při přijetí hovořila, neshledala akutní riziko sebevraždy. Německá média i někteří odborníci se ale shodují, že sebevražda se u muže podezřelého z plánování sebevražedného útoku dala předpokládat.

Muž, který měl v Německu status uprchlíka, podle policie zřejmě plánoval teroristický útok na jedno z berlínských letišť. O víkendu našla saská policie u něj v bytě v Chemnitzu (Saská Kamenice) 1,5 kilogramu výbušnin. Syřan byl zřejmě napojený na teroristickou organizaci Islámský stát.

Podle Bakrova bratra, který poskytl rozhovor časopisu Der Spiegel, se Džábir radikalizoval až v Německu. Před útěkem ze Sýrie se o politiku nezajímal, řekl Alá Bakr. Mozek mu prý vymyl imám jedné z berlínských mešit, který ho přiměl, aby se vrátil do Sýrie a tam bojoval. Loni v září se pak Džábir připojil k IS a rodina s ním následně přerušila kontakt, uvedl Alá Bakr.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 30 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy