Německá policie zatkla Syřana podezřelého z terorismu. Měl kontakty na IS a chystal se útočit

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 10. 2016 21:24
Muž, který žil ve městě Chemnitz nedaleko českých hranic, byl zatčen v Lipsku. Syrský uprchlík byl ve spojení s Islámským státem a plánoval bombové útoky. Jeden z možných cílů bylo berlínské letiště.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Syřan Džábir Bakr, který je podezřelý z příprav bombového útoku v Německu, byl nejspíš napojený na Islámský stát (IS), uvedla dnes saská policie. Je podle ní možné, že chtěl spáchat sebevražedný atentát. Bakr, kterého dnes soud poslal do vazby, přišel do Německa začátkem roku 2015 jako uprchlík. Stejně se do země dostal i druhý podezřelý Syřan, který je rovněž ve vazbě.

"Postup a chování podezřelého mluví pro kontext IS," řekl na tiskové konferenci šéf saského kriminálního úřadu Jörg Michaelis. Informace, které saská policie od tajných služeb dostala, hovořily o tom, že Bakr připravoval atentát. "Podle těchto informací Bakr na internetu hledal, jak vyrobit bombu a pořídil si příslušné látky. Museli jsme vycházet z toho, že výbušnina - možná ve formě sebevražedné vesty - je krátce před dokončením, nebo že už je dokonce připravena k použití," podotkl také Michaelis.

I proto podle něj policie při sobotní akci v ulici Usti nad Labem ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici) postupovala obezřetně. V sobotu ráno se Bakra ještě nepodařilo zadržet. Vyšel totiž nečekaně z domu a na výzvu, aby se zastavil, se dal na útěk. Nereagoval ani na varovný výstřel. Přímo po něm policisté na obydleném sídlišti střílet nechtěli, zvlášť když si v tu chvíli nebyli stoprocentně jisti, že je to on.

Nejdřív ho pohostili, pak svázali

Zatčen byl Bakr až v noci na dnešek v Lipsku díky pomoci několika Syřanů, kteří Bakra přemohli, svázali a zavolali policii. Podrobnosti dnes vylíčili německému deníku Bild.

V sobotu do online fóra syrských uprchlíků Bakr napsal, že potřebuje nutně ubytování a že je zrovna na lipském hlavním nádraží. "Zajeli jsme tam a vzali ho s sebou," uvedl Muhammad A., který v té době ještě netušil, s kým se právě potkal. Syřané Bakra pohostili a nechali u sebe přespat.

V neděli ale muži na facebooku zjistili, že Bakra, který se přes den nechal ostříhat, hledá policie. Když usnul, spoutali ho několika kabely. Bakr se je prý snažil uplatit tisícovkou eur a 200 dolary, ale Muhammad A. došel i s fotografií podezřelého na policii a oznámil jí, že si ho může vyzvednout.

Saský ministr vnitra Markus Ulbig dnes uvedl, že Bakr do Německa přišel loni v únoru a v červnu téhož roku získal status uprchlíka. Ten obdržel také druhý podezřelý Chalíl A., který do spolkové republiky dorazil na konci loňského roku. Jde o třiatřicetiletého Syřana, který měl v nájmu byt v Chemnitzu, v němž se našlo několik stovek gramů nebezpečné výbušniny.

Na místě, kde byly i roznětky a další materiál, došli policejní specialisté k závěru, že jde o triaceton triperoxid (TATP). "To je stejná výbušnina, jaká byla použita při atentátech v Paříži a v Bruselu," konstatoval dnes Michaelis, podle něhož jde o flexibilní, velmi výbušnou a nestabilní látku.

Podobnost v přípravách útoků vidí také německý ministr vnitra Thomas de Maiziére, podle něhož se ukazuje, že Německo je nadále jedním z terčů mezinárodního terorismu. Za zákrok poděkoval policii a tajným službám. Totéž učinila také německá kancléřka Angela Merkelová, která zároveň ocenila Syřany, kteří Bakra zadrželi.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy