Německá policie zatkla Syřana podezřelého z terorismu. Měl kontakty na IS a chystal se útočit

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 10. 2016 21:24
Muž, který žil ve městě Chemnitz nedaleko českých hranic, byl zatčen v Lipsku. Syrský uprchlík byl ve spojení s Islámským státem a plánoval bombové útoky. Jeden z možných cílů bylo berlínské letiště.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Syřan Džábir Bakr, který je podezřelý z příprav bombového útoku v Německu, byl nejspíš napojený na Islámský stát (IS), uvedla dnes saská policie. Je podle ní možné, že chtěl spáchat sebevražedný atentát. Bakr, kterého dnes soud poslal do vazby, přišel do Německa začátkem roku 2015 jako uprchlík. Stejně se do země dostal i druhý podezřelý Syřan, který je rovněž ve vazbě.

"Postup a chování podezřelého mluví pro kontext IS," řekl na tiskové konferenci šéf saského kriminálního úřadu Jörg Michaelis. Informace, které saská policie od tajných služeb dostala, hovořily o tom, že Bakr připravoval atentát. "Podle těchto informací Bakr na internetu hledal, jak vyrobit bombu a pořídil si příslušné látky. Museli jsme vycházet z toho, že výbušnina - možná ve formě sebevražedné vesty - je krátce před dokončením, nebo že už je dokonce připravena k použití," podotkl také Michaelis.

I proto podle něj policie při sobotní akci v ulici Usti nad Labem ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici) postupovala obezřetně. V sobotu ráno se Bakra ještě nepodařilo zadržet. Vyšel totiž nečekaně z domu a na výzvu, aby se zastavil, se dal na útěk. Nereagoval ani na varovný výstřel. Přímo po něm policisté na obydleném sídlišti střílet nechtěli, zvlášť když si v tu chvíli nebyli stoprocentně jisti, že je to on.

Nejdřív ho pohostili, pak svázali

Zatčen byl Bakr až v noci na dnešek v Lipsku díky pomoci několika Syřanů, kteří Bakra přemohli, svázali a zavolali policii. Podrobnosti dnes vylíčili německému deníku Bild.

V sobotu do online fóra syrských uprchlíků Bakr napsal, že potřebuje nutně ubytování a že je zrovna na lipském hlavním nádraží. "Zajeli jsme tam a vzali ho s sebou," uvedl Muhammad A., který v té době ještě netušil, s kým se právě potkal. Syřané Bakra pohostili a nechali u sebe přespat.

V neděli ale muži na facebooku zjistili, že Bakra, který se přes den nechal ostříhat, hledá policie. Když usnul, spoutali ho několika kabely. Bakr se je prý snažil uplatit tisícovkou eur a 200 dolary, ale Muhammad A. došel i s fotografií podezřelého na policii a oznámil jí, že si ho může vyzvednout.

Saský ministr vnitra Markus Ulbig dnes uvedl, že Bakr do Německa přišel loni v únoru a v červnu téhož roku získal status uprchlíka. Ten obdržel také druhý podezřelý Chalíl A., který do spolkové republiky dorazil na konci loňského roku. Jde o třiatřicetiletého Syřana, který měl v nájmu byt v Chemnitzu, v němž se našlo několik stovek gramů nebezpečné výbušniny.

Na místě, kde byly i roznětky a další materiál, došli policejní specialisté k závěru, že jde o triaceton triperoxid (TATP). "To je stejná výbušnina, jaká byla použita při atentátech v Paříži a v Bruselu," konstatoval dnes Michaelis, podle něhož jde o flexibilní, velmi výbušnou a nestabilní látku.

Podobnost v přípravách útoků vidí také německý ministr vnitra Thomas de Maiziére, podle něhož se ukazuje, že Německo je nadále jedním z terčů mezinárodního terorismu. Za zákrok poděkoval policii a tajným službám. Totéž učinila také německá kancléřka Angela Merkelová, která zároveň ocenila Syřany, kteří Bakra zadrželi.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy