Syřan podezřelý z přípravy útoku v Německu spáchal sebevraždu. Mí přemožitelé o plánu věděli, tvrdil

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2016 23:31
Džábir Bakr, Syřan zadržený kvůli podezření z přípravy teroristického útoku v Německu, byl nalezen mrtev ve vazební věznici v Lipsku. Podle serveru Spiegel Online zřejmě spáchal sebevraždu. Zatím zůstává nejasné, jak k tomu došlo, neboť dvaadvacetiletý muž měl být pod nepřetržitým dozorem. Ve skutečnosti byl zřejmě kontrolován jen jednou za hodinu. V prvních výsleších obvinil trojici Syřanů, kteří ho vydali policii, že o jeho teroristických plánech věděli.
Příslušník zásahové jednotky saské policie během sobotní akce v Chemnitzu.
Příslušník zásahové jednotky saské policie během sobotní akce v Chemnitzu. | Foto: Reuters

Drážďany - Syřan Džábir Bakr, který je podezřelý z přípravy teroristického útoku v Německu, spáchal ve vazební věznici v Lipsku sebevraždu. S odvoláním na justiční zdroje o tom ve středu informoval server Spiegel Online.

Okolnosti případu jsou nejasné, Bakr měl být pod neustálým dozorem. Agentura DPA uvedla, že se Bakr oběsil. Policie chce podrobnosti zveřejnit na tiskové konferenci ve čtvrtek.

Dvaadvacetiletého muže, který měl pravděpodobně napojení na teroristickou organizaci Islámský stát (IS), měli dozorci bez přerušení sledovat. Jednak proto, že držel hladovku, zejména ale kvůli akutnímu nebezpečí sebevraždy, uvedl Spiegel Online. Server Bild ale napsal, že byl podezřelý zřejmě kontrolován jen jednou za hodinu.

Bakrova sebevražda podle všeho znovu rozvíří debatu o fungování saských institucí. Kritiky se v posledních dnech dostalo saské policii, které mladý muž v sobotu unikl z bytu na sídlišti ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici) a která ho zadržela až díky notné pomoci tří Syřanů z Lipska. Ti, když se dozvěděli, kdo je zač, Bakra spoutali a pak zavolali pro policii.

DPA s odvoláním na své zdroje uvedla, že Bakr v jednom výslechu trojici mužů obvinil z toho, že o jeho teroristických plánech věděli. Za jak věrohodné toto tvrzení nejvyšší státní zástupce považuje, jeho úřad odmítl sdělit. Nikdo další ale zatím nebyl zatčen a ve vazbě tak nyní je pouze Syřan, který měl v nájmu byt v Chemnitzu, kde policie našla 1,5 kilogramu výbušných látek.

S výbušninami chtěl Bakr podle německých vyšetřovatelů zaútočit na některé z berlínských letišť. Německá kontrarozvědka má za to, že se útok mohl uskutečnit v několika málo dnech. Policie ho zatkla v pondělí v Lipsku, stejný den ho soudce poslal do vazby.

Syřan přišel do Německa začátkem loňského roku jako uprchlík. Kdy se radikalizoval, zatím není jasné. V mezidobí byl podle německých médií jak v Sýrii, tak v Turecku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ukrajinský parlament schválil obchodování se zemědělskou půdou

Ukrajinští zákonodárci schválili zrušení zákazu obchodování se zemědělskou půdou. Rozhodnutí zrušit zákaz, který byl v platnosti skoro 20 let, je součástí opatření, které vyžaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro uvolnění úvěru ve výši osmi miliard dolarů (asi 198 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve vyzval zákonodárce, aby zákaz zrušili. V opačném případě, by podle něj mohl Ukrajině v důsledku koronavirové krize hrozit krach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy