Dva dny ho hledalo celé Německo. Teroristu s vazbami na IS nakonec chytili syrští uprchlíci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
11. 10. 2016 12:57
Džábir Bakr unikl policii v Chemnitzu nedaleko českých hranic. Dva dny po něm pátralo celé Německo. O to větší překvapení přišlo, když na policejní stanici v Lipsku v pondělí ráno zavítal syrský uprchlík a strážcům zákona ukázal fotografii svázaného teroristy.
Džábir Bakr je podezřelý z plánování bombového útoku v Německu.
Džábir Bakr je podezřelý z plánování bombového útoku v Německu. | Foto: Reuters

Berlín – "Sám jsem utekl ze Sýrie přes balkánskou trasu. Jsem Německu tak vděčný, že nás přijalo, proto bylo jasné, že musíme jít na policii," řekl německému Bildu Mohamed, kterému se podařil nebývalý hrdinský čin.

Právě tento uprchlík našel, zadržel a předal policii celostátně hledaného teroristu.

Po Džábiru Bakrovi pátrala německá policie dva dny. Zburcovala celý národ a do pátrání zapojila i české policisty. Muže, který podle kriminalistů plánoval bombový útok na berlínské letiště, nakonec dopadli syrští uprchlíci.

Jeden z nich přišel v pondělí ráno na policejní stanici v Lipsku, kde policistům sdělil, že hledaný muž je svázaný v jeho obýváku, a vše doložil fotografií v mobilu. "Nabízel nám 1000 eur a 200 dolarů za to, že ho pustíme," líčil později německému Bildu.

Šestatřicetiletý Mohamed, jehož identitu z bezpečnostních důvodů policie tají, džihádistu poprvé potkal v neděli na hlavním nádraží v Lipsku. Jen necelých 100 kilometrů od Chemnitzu, kde uprchl německým orgánům.

Na internetu se s ním ale spojil už den předtím, když Bakr sháněl ve městě ubytování. Na online fóru, které využívají syrští azylanti v Německu, si všiml prosby neznámého mladíka, který sháněl nocleh poblíž nádraží. A rozhodl se mu pomoci.

O tom, že jde o hledaného radikála, neměl sebemenší tušení. "Nejdříve jsme šli do bytu jednoho mého kamaráda a společně si dali jehněčí s rýží," popsal posléze setkání. "Pak jsme ale šli k jinému příteli, protože měl více místa, a tam terorista zůstal."

Syřané v Německu spolupracují

V neděli se Bakr začal shánět po kadeřníkovi. A protože se Mohamed dříve stříháním nějakou dobu živil, nabídl mu své služby. Že se mladík snaží změnit svoji vizáž zcela účelově, mu v té chvíli nedošlo.

Podezření pojal až později téhož dne, když si všiml, že policie pátrá po podezřelém teroristovi. Spolu se svým přítelem, u kterého pobývali, se začali nenápadně vyptávat.

Bakr tvrdil, že právě dorazil ze Sýrie a v Lipsku má domluvenou práci. Když šel večer spát, vyfotili si ho a snímek zveřejnili na Facebooku. Pod ním se strhla diskuse, na jejímž základě Mohamed přestal pochybovat o tom, kdo se u nich doma skrývá.

Společně ho svázali kabelem, a zatímco ho kamarád doma hlídal, Mohamed vyrazil na policii.

K zadržení nebezpečného muže, který je podle vyšetřovatelů přímo napojen na teroristickou organizaci Islámský stát, tak pomohla komunita syrských běženců.

Informace o hledaném džihádistovi sdíleli uprchlíci v Německu v různých skupinách na sociálních sítích. "My Syřané jsme proti zobecňování, které nás všechny označuje za teroristy," stojí v prohlášení jedné z nich. "Ale jako Syřané musíme bojovat proti těm z nás, kteří chtějí udělat něco špatného lidem, kteří zde žijí a podporují nás."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česká diplomacie bude s Čínou řešit zrušení přímé linky mezi Prahou a Pekingem

Český velvyslanec v Pekingu bude s čínskou stranou řešit příčinu zrušení přímé linky mezi hlavními městy obou zemí. Informuje o tom Deník N. "Ministr zahraniční pověřil českého velvyslance v Pekingu, aby u čínských partnerů zjistil příčinu pozastavení prodeje letenek na přímý let Peking-Praha," řekla deníku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy