Za obchodování s lihem od odsouzeného Březiny dostali otec se synem devět let

ČTK ČTK
8. 1. 2016 14:20
Krajský soud ve Zlíně v pátek uložil otci a synovi Pražanovým, kteří podle obžaloby obchodovali s nelegálním lihem od Radka Březiny, devět let vězení. Oba muži, kteří údajně způsobili zkrácením daně škodu nejméně 353 milionů korun, žádali zproštění obžaloby a proti rozsudku se odvolali. Státní zástupce Miroslav Stoklásek si ponechal lhůtu pro podání odvolání. Rozsudek tak není pravomocný.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Zlín - Otec a syn Pražanovi dostali za obchodování s nelegálním lihem od Radka Březiny devět let vězení. Na daních měli způsobit škodu přes 353 milionů.

Podle státního zástupce Miroslava Stokláska se Stanislav Pražan starší dohodl s Radkem Březinou na odběru lihu za 66 korun za litr, tedy za méně, než kolik činí spotřební daň z lihu. Pražan mladší pak podle obžaloby zajišťoval podle pokynů otce objednávky, vyřizoval je a platby řešil ve Zlíně-Kostelci s bratrem Radka Březiny Tomášem.

Oba muži vinu odmítají. Starší z obžalovaných prý Březiny neznal, mladší jen zběžně z baru či diskotéky. Pražan mladší řekl, že jejich likérka odebírala líh od lihovaru v Kojetíně, nelegální od Tomáše Březiny prý odmítl, přestože mu prý Březina vyhrožoval, že v tomto případě budou kriminalizováni. Stokláskovi se proti pátečnímu rozsudku odvolali.

Lihový boss Radek Březina nelegální líh vyráběl ve své firmě Morávia-Chem. Obžaloba postihuje období od roku 2004 až 2011 a 1,4 milionu litrů nezdaněného lihu.

Přesnou výši dodávek v letech 2004, 2010 a 2011 se navíc nepodařilo policii zjistit. Pražanovi údajně líh odebírali na několika místech ve Zlíně a okolí, prodávali jej dál či z něj vyráběli lihoviny.

Podle žalobce by měli být tresty přísnější

Podle obžaloby se Pražanovi dopustili zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaných ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Proto byla horní hranice sazby o třetinu vyšší, 13 let a čtyři měsíce, než je u tohoto trestného činu obvyklých maximálních deset let.

Soud ale ukládal trest v základní sazbě pět až deset let, počínání Pražanových jako trestný čin spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny nevyhodnotil.

Podle soudu byli Pražanovi běžnými odběrateli lihu od Radka Březiny, a nelze tak dovodit, že by měli povědomí o tom, jak skupina kolem Březiny fungovala. Státní zástupce si ponechal lhůtu pro podání odvolání, pro oba obžalované žádal tresty kolem 11 let.

"Po písemném vyhotovení rozsudku zvážím podání opravného prostředku do této části. Při srovnání s hlavní kauzou, kde řidiči dostali tresty devět let a dva měsíce, mám za to, že obchodníci s lihem by měli být trestáni přísněji," řekl Stoklásek.

Lihová mafie v čele s Radkem Březinou se zodpovídala z nelegální výroby a obchodů s lihem před olomouckým krajským soudem. Skupina údajně okradla stát na daních o 6,39 miliardy korun. Soud loni v prosinci uložil Radku Březinovi 13 let, jeho bratr Tomáš dostal jako spolupracující obviněný čtyři roky, dalších pět mužů v organizované zločinecké skupině tresty od šesti do 12 let a poslední obžalovaný podmínku.

Kromě Pražanů jsou za odběr lihu od Radka Březiny stíháni v samostatných kauzách bývalý majitel frýdecko-místecké likérky AB style Milan Antoniazi a jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga s distributory Robertem Sedlaříkem a Dominikem Nagym.

 

Právě se děje

Další zprávy