Rozsudek nad lihovou mafií: Všichni jsou vinni, šéf skupiny Březina si odsedí třináct let

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 22. 12. 2015 12:10
Olomoucký krajský soud v úterý vynesl rozsudek nad lihovou mafií, kterou řídil Radek Březina a která za patnáct let svého působení okradla stát na daních o téměř sedm miliard korun. Všechny obžalované uznal soud, kterému předsedá Eduard Ondrášek, vinnými z krácení daně. Radek Březina, který se přiznal, že celou skupinu řídil, a sám prohlásil, že očekává nejvyšší trest, si odsedí 13 let vězení. Březinovi, který je od svého zatčení ve vazbě, propadne také majetek. Jeho mladšímu bratrovi, který s vyšetřovateli spolupracoval a díky kterému se policistům podařilo případ rozkrýt, udělil soud čtyři roky vězení. Na místě se odvolali dva odsouzení, zbytek si vzal čas na rozmyšlenou.
Šéf lihové mafie Radek Březina u soudu.
Šéf lihové mafie Radek Březina u soudu. | Foto: ČTK

Olomouc - Krajský soud v Olomouci v úterý vynesl rozsudek nad osmi členy lihové mafie. Všechny obžalované uznal soud, jemuž předsedá Eduard Ondrášek, vinnými z krácení daně. Na kauzu navazují další stíhání, která tento případ otevřel.

Soud udělil šéfovi skupiny a zlínskému podnikateli Radkovi Březinovi 13 let ve vězení se zvýšenou ostrahou a propadnutí majetku včetně vystavených směnek na miliony korun. Březina je od svého zatčení ve vazbě.

Březinův mladší bratr Tomáš, který s policisty začal během vyšetřování spolupracovat, si dosedí čtyři roky ve vězení s ostrahou. „Tomáš Březina popsal roli všech obžalovaných a byl schopen přesně uvést, jaké množství nezdaněného lihu bylo užito,“ vysvětlil předseda senátu Ondrášek důvod, proč soud udělil Tomáši Březinovi nižší trest.

Zbytku organizované skupiny udělil soud tři až dvanáct let vězení a propadnutí majetku. Nejnižší trest udělil soud Tomáši Pantlíkovi kvůli nadržování skupině a skladům lihu v Olomouci. Pantalík dostal pětiletou podmínku. Na místě se dva z odsouzených odvolali, zbytek si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Skupina podle obžaloby čistila během patnáctiletého působení technický líh, z něhož vyráběla alkoholické nápoje a prodávala je bez zdanění. Podle soudu tak okradla stát na daních o rekordních 6,39 miliardy. Soud vyčíslil menší škodu než obžaloba. Nezahrnul do ní trestnou činnost mezi lety 1998 a 2001. Stíhání za toto období zastavil.

Případ pomohl rozkrýt, hrozí mu čtyři roky

Advokát Tomáše Březiny požadoval pro svého klienta, který se dostal po roce a půl z vazby na kauci 15 milionů korun, snížení trestu. To se však nestalo. Podle obhájce je pro mladšího z bratrů Březinových nejvyšším trestem celoživotní ohrožení.

Tomáš Březina výši trestu očekával. "Takhle to je, tak to musím brát. Ale každý den přemýšlím nad negativy, které ti přineslo. Není to nic příjemného a nikomu to nepřeji,“ řekl Tomáš Březina, který bude i nadále vypovídat v dalších přidružených kauzách. „Zavázal jsem se k tomu,“ zakončil.

Obhájce Radka Březiny Filip Opatřil řekl, že výši rozsudku očekávali, ale musí se nejprve poradit s klientem, zda se odvolají. „Myslím si, že rozsudek mohl být uložen nižší,“ řekl Březinův advokát. Sám Březina k rozsudku nic neřekl a od soudu odešel beze slova.

Státní zástupce po vynesení rozsudku prohlásil, že s výší trestu souhlasí a je s ní spokojený. „Nyní ale už mohu prohlásit, že reálně zvažuji případně i odvolání ve prospěch pana obžalovaného Kaláče,“ prohlásil státní zástupce.

Lubomíru Kaláčovi, který proti Radkovi Březinovi začal vypovídat jako první udělil soud devěl let vězení, což je o tři roky více, než požadovala obžaloba. Soud mu na rozdíl od Tomáše Březiny nepřisoudil status spolupracujícího kvůli rozporům v jeho výpovědích.

„Bez jeho prvotní výpovědi by se celá záležitost nerozjela s takovou rychlostí. Byl to ten první kamínek, který ze skupiny vypadl a umožnil orgánům začít stíhat obžalované. Nebyl však tak vysoko, aby mohl podávat všechny důležité informace,“ doplnil při odůvodnění předseda soudního senátu Eduard Ondrášek, který také zdůraznil, že tato skupina neměla nic společného s jedovatým metanolem. „Nic takového nedělali a byli by pravděpodobně první, kteří by to přerušili, protože je to poškodilo,“ řekl Ondrášek.

Skrýval se v kotelně v hromadě hoblin. Našel ho pes

Lihová mafie čistila technický líh a používala jej k výrobě alkoholických nápojů, které dále prodávala bez danění.

Dlouho se také spekulovalo o tom, že skupině kolem Březiny pomáhal někdo z celní správy, což se v půlce prosince potvrdilo. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obvinil 11 celníků, kteří nedbalým vykonáváním své práce pomáhali Březinovi v tom, aby mohl tak dlouho pokračovat v nelegálním podnikání.

Státní zástupce Roman Kafka, který měl tehdy případ metanolové kauzy na starost na tři roky staré události pro Aktuálně.cz zavzpomínal. „Ve Zlíně jsme po Radkovi Březinovi pátrali celý den a později se ukázalo, že jediné místo, kde může být, byl hotel Lázně Kostelec u Zlína,“ říká Kafka a dál vypráví o tom, jak procházeli celý hotel, pokoj po pokoji a vyslýchali Březinovy příbuzné, kteří tvrdili, že Radek Březina v objektu není.

„Ale pak jsme šli snad už do poslední místnosti, což byla kotelna ve sklepě, kde byla hromada hoblin, které do kotle přiváděl takový velký šnek,“ pokračuje Kafka. Do místnosti vstoupil s kolegou a dvěma policisty a psovodem se psem, který začal štěkat. Během sekundy se z hromady hoblin zvedla postava, která se vyřítila na Kafku.

„To mě trochu vyděsilo a začal jsem křičet: Stůj! Kdo jsi? Kdo jsi? On odpověděl: Radek Březina. Skočil na něj pes a my jej zatkli. Pak jsem se ho ptal, proč tohle dělá, když je ve velkých uvozovkách stíhaný pouze za hospodářskou trestnou činnost, a on mi suverénně odpověděl: „Zkusit jsem to musel,“ uzavírá vyprávění Roman Kafka.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy