Zlín - Ovzduší ve Zlínském kraji podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zhoršuje polétavý prach. Naměřené hodnoty téměř dvojnásobně překračují emisní limit.
V Uherském Hradišti denní koncentrace polétavého prachu ve středu ve 13:00 dosáhla 82,6 mikrogramu na metr krychlový a ve Zlíně 92 mikrogramů. Limit je přitom 50 mikrogramů.
V Uherském Hradišti se koncentrace polétavého prachu dostaly přes limit ve 04:00, ve Zlíně už o hodinu dříve. Od té doby stoupají, přestože ve Zlínském kraji od nočních hodin sněží.
"Sněžení vždy rozptylovým podmínkám nepomáhá. Důležité především je, zda je dostatečná ventilace, jestli fouká vítr. V nejbližších hodinách zlepšení neočekáváme, neboť vítr by neměl zesilovat," řekl Petr Drobek z ostravské pobočky ČHMÚ.
Podle něj tak budou čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu nadále nadlimitní. Ještě horší údaje vykazuje aktuální hodnota znečištění vzduchu. Hodinová koncentrace polétavého prachu je nyní v Uherském Hradišti 114,1 a ve Zlíně dokonce 122 mikrogramů na metr krychlový.
Foto: Smog dusí svět, některá města skoro nejsou vidět
Při zhoršení rozptylových podmínek by lidé měli snížit fyzickou námahu venku nebo pouze krátce větrat své byty. Jelikož se na zvýšených hodnotách významně podílejí emise z automobilů, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy.
Děti, nemocní a starší lidé by pak měli omezit pobyt venku, ostatní pak sportování a také pobyt v zakouřených prostorách. Vhodné je posilovat imunitu přísunem vitaminů. Zhoršená kvalita ovzduší postihuje i další místa v Česku.
Lidé více topí
Rozptylové podmínky se výrazně zhoršily i v Moravskoslezském kraji. Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový byl odpoledne překročen na všech měřicích stanicích v regionu, na některých místech pak i více než trojnásobně.
Podle Drobka se v posledních hodinách uklidnil vítr, což má svůj podíl na zhoršení rozptylových podmínek. S ohledem na chladné počasí lidé také více topí.
Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se dnes ráno pohybovaly v rozmezí od 103 do 146 mikrogramů na metr krychlový.
Nejhůře na tom byl Český Těšín na Karvinsku. Odpoledne už hodnoty dosahovaly 122 až 172 mikrogramů na metr krychlový a vzrostly na všech stanicích. Nejvíce polétavého prachu ukázala opět stanice v Českém Těšíně a také měřicí stanice Třinec-Kosmos na Frýdecko-Místecku.
Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní. "Dnes neočekáváme zlepšení celkové imisní situace. Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu budou nadále překračovat imisní limit, v Moravskoslezském kraji dvojnásobně až čtyřnásobně," uvedli meteorologové.
Také podle aktuálních hodinových koncentrací situaci v regionu označují na většině míst jako špatnou nebo velmi špatnou. Například stanice Třinec-Kosmos na Frýdecko-Místecku naměřila mezi 12:00 a 13:00 aktuální hodinovou koncentraci 240 mikrogramů na metr krychlový.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Co je smog?