Vlachovice - Policie obvinila pět lidí ze dvou firem, kteří údajně v areálu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku skladovali zakázané protipěchotní miny. Uvedla to Česká televize (ČT).
Manažery a zaměstnance společností Excalibur Army a Real Trade podezírá policie z vývoje, výroby a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence.
Obvinění podle ČT uskladnili ve Vrběticích v roce 2014 celkem 500 protipěchotních min z někdejší výzbroje maďarské armády. Protipěchotní miny zakazuje takzvaná ottawská konvence. Advokáti pětice stíhaných ale tvrdí, že úmluva se na tento konkrétní typ elektronicky dálkově odpalovaných min nevztahuje. Advokáti se podle ČT již obrátili na OSN, aby její experti vypracovali stanovisko, na jaký druh min se konvence skutečně vztahuje.
Informace o skladování protipěchotních min se objevily v únoru a už tehdy se firma Excalibur bránila, tvrzením, že nejde o zakázanou munici.
Excalibur Group podle svého mluvčího Andreje Čírtka miny koupila jako součást většího exportního balíku vojenského materiálu od Maďarska, které jako jedna z prvních zemí podepsala ottawskou konvenci o zákazu protipěchotních min.
"Nejde tudíž o mezinárodně zakázané nášlapné miny, nýbrž elektronicky dálkově odpalované. Od Maďarska jsme je kupovali s vědomím českých úřadů, tudíž i s jistotou, že se na tuto munici nevztahují žádné zákazy ani embarga," řekl tehdy Čírtek Aktuálně.cz.
"Navíc jsme tyto miny plánovali rozebrat a nikoliv je používat či přeprodávat. A rozebereme je hned, jakmile nám to situace ve Vrběticích dovolí," dodal s tím, že v maďarském kontraktu pro ně byl prioritou jiný vojenský materiál.
"Pokud jsme ho ale chtěli, museli jsme od Maďarů koupit i ty dálkově odpalované miny," upřesnil mluvčí.
Ottawská konvence vstoupila v platnost v březnu 1999. Upravuje zákaz použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a jejich zničení. Česká republika je mezi více než stovkou zemí, které úmluvu v prosinci 1997 podepsaly. Dokument oslabuje to, že ho nepodepsalo 51 zemí, mezi nimi především Spojené státy, Rusko, Čína, Indie a Pákistán.
Sklady ve Vrběticích vybuchly loni v říjnu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Vyskladňování areálu začalo 2. února, zatím byla odvezena munice a materiál především ze skladů, které má pronajaté Excalibur Army.