Pochybné obchody obrany: Policie propustila exsekretáře

Jan Gazdík Jan Gazdík
Aktualizováno 4. 3. 2015 23:44
Bývalého generálního sekretáře ministerstva obrany a současného auditora v NATO Jana Vylitu vyslýchala policie. Kauza souvisí s prodejem motorů do tanků T-72.
Jan Vylita
Jan Vylita | Foto: Ministerstvo obrany

Praha - Policie ve středu večer po podání vysvětlení propustila bývalého generálního sekretáře ministerstva obrany Jana Vylitu. Obviněn nebyl, řekl jeho advokát Petr Kočí.

"Nebylo mu sděleno žádné obvinění. Výslech trval více než pět hodin, klient zodpověděl všechny otázky a i nadále bude policii k dispozici pro případ dalších dotazů," řekl Kočí ve středu pozdě večer agentuře ČTK.

Vylitu zadrželi detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v úterý večer. Přenocoval v policejní cele a ve středu jej eskorta odvezla do Hradce Králové. Jeho advokát, podle něhož Vylita policii sám nabídl podání vysvětlení, původně předpokládal, že padne obvinění.

Vylita se kvůli vyšetřování pochybného obchodu s vojenským materiálem, ve kterém policie obvinila čtyři lidi, v úterý předčasně vrátil z dovolené v Itálii. V době, kdy k trestnému činu došlo, působil na ministerstvu obrany jako generální sekretář a za prodej nepotřebného majetku zodpovídal.

Čtyři obvinění

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad na vyšetřování dohlíží, již v úterý uvedla, že "případ se vztahuje k nezákonným převodům nepotřebného movitého majetku ministerstva obrany prostřednictvím Vojenského opravárenského podniku CZ, ale i dalších subjektů." Trestní stíhání policie vede pro několik trestných činů porušení povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Státní zástupce Pavel Prygl později upřesnil, že obviněn byl jeden bývalý člen managementu státní firmy VOP CZ, dva zaměstnanci ministerstva obrany z někdejší Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem a čtvrtým stíhaným je současný voják.

Přišel o prověrku

Jan Vylita, který v současné době působí jako český auditor v NATO, nedávno přišel o bezpečnostní prověrku. Sebral mu ji Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) na popud Vojenského zpravodajství s obecným vysvětlením, že "ve funkci generálního sekretáře působil proti zájmům České republiky."

Vylita měl původně prověrku na stupeň tajné a požádal o vyšší stupeň na přísně tajné. Tu nedostal a naopak při této příležitosti stanovisko vojenské tajné služby zapříčinilo, že přišel - zatím nepravomocně - o prověrku docela. Důvodem k neudělení prověrky tak pravděpodobně je zmíněný případ nezákonného převodu majetku na ministerstvu obrany. NBÚ ale souvislost zatím oficiálně nepotvrdilo.

Policie vyslechla vlivného zbrojaře

Podle informací Aktuálně.cz se kauza týká prodeje motorů pro tanky T-72, které nakoupila společnost Excalibur Army vlivného zbrojaře Jaroslava Strnada. I u něj policie provedla několik domovních prohlídek a Strnad už byl také u výslechu.

"Nebyl z ničeho obviněn, vydal všechny doklady, které (policisté) potřebovali," řekl advokát Excalibur Group Pavel Jelínek.

Uvedl, že ze společnosti nebyl dosud obviněn ani nikdo jiný. "Tvrdíme, že se Excalibur ničeho nekalého nedopustil," řekl Jelínek. Policisté provedli osm domovních prohlídek u lidí, kteří mají s Excalibur Group souvislost, odnesli si dokumenty a z počítačů stáhli data. "Policie se chovala velmi korektně," řekl Jelínek.

 

Právě se děje

Další zprávy