Vrbětice ukrývaly protipěchotní miny. Stát o nich prý věděl

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 14. 2. 2015 21:56
Miny objevili pyrotechnici, když prověřovali sklad po skladu. Podle firmy, která je dovezla, ale nešlo o zakázaný kontrakt.
Hlídka muničního skladu ve Vrběticích. Ilustrační foto.
Hlídka muničního skladu ve Vrběticích. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - V areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde loni vybuchly dva muniční sklady, se skladovaly mimo jiné protipěchotní miny. V sobotu to napsal server Týden.cz.

Nášlapné miny jsou přitom mezinárodně zakázané.

Miny, které objevili pyrotechnici ve Vrběticích, původně patřily maďarské armádě. Do Česka je v balíku s jinou municí přivezla společnost Excalibur Army.

Excalibur Group miny koupil jako součást většího exportního balíku vojenského materiálu od Maďarska, které jako jedna z prvních zemí podepsala ottawskou konvenci o zákazu protipěchotních min.

"Nejde tudíž o mezinárodně zakázané nášlapné miny, nýbrž elektronicky dálkově odpalované. Od Maďarska jsme je kupovali s vědomím českých úřadů, tudíž i s jistotou, že se na tuto munici nevztahují žádné zákazy ani embarga," řekl Aktuálně.cz mluvčí Excaliburu Andrej Čírtek.

"Navíc jsme tyto miny plánovali rozebrat a nikoliv je používat či přeprodávat. A rozebereme je hned, jakmile nám to situace ve Vrběticích dovolí," dodal s tím, že v maďarském kontraktu pro ně byl prioritou jiný vojenský materiál.

"Pokud jsme ho ale chtěli, museli jsme od Maďarů koupit i ty dálkově odpalované miny," upřesnil mluvčí Čírtek.

Zákaz použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a jejich zničení upravuje už zmiňovaná ottawská konvence, která vstoupila v platnost v březnu 1999. Předložena k podpisu byla na konferenci v Ottawě v prosinci 1997.

Česká republika je mezi více než stovkou zemí, které úmluvu podepsaly. Dokument oslabuje to, že ho nepodepsalo 51 zemí, mezi nimi především Spojené státy, Rusko, Čína, Indie a Pákistán.

Sklady ve Vrběticích vybuchly loni v říjnu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Vyskladňování areálu začalo 2. února, zatím odjelo zatím 15 kamionů se zkontrolovanou municí a výzbrojním materiálem. Šlo především o munici ze skladů, které má pronajaté Excalibur Army.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy