Vrbětice ukrývaly protipěchotní miny. Stát o nich prý věděl

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 14. 2. 2015 21:56
Miny objevili pyrotechnici, když prověřovali sklad po skladu. Podle firmy, která je dovezla, ale nešlo o zakázaný kontrakt.
Hlídka muničního skladu ve Vrběticích. Ilustrační foto.
Hlídka muničního skladu ve Vrběticích. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - V areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde loni vybuchly dva muniční sklady, se skladovaly mimo jiné protipěchotní miny. V sobotu to napsal server Týden.cz.

Nášlapné miny jsou přitom mezinárodně zakázané.

Miny, které objevili pyrotechnici ve Vrběticích, původně patřily maďarské armádě. Do Česka je v balíku s jinou municí přivezla společnost Excalibur Army.

Excalibur Group miny koupil jako součást většího exportního balíku vojenského materiálu od Maďarska, které jako jedna z prvních zemí podepsala ottawskou konvenci o zákazu protipěchotních min.

"Nejde tudíž o mezinárodně zakázané nášlapné miny, nýbrž elektronicky dálkově odpalované. Od Maďarska jsme je kupovali s vědomím českých úřadů, tudíž i s jistotou, že se na tuto munici nevztahují žádné zákazy ani embarga," řekl Aktuálně.cz mluvčí Excaliburu Andrej Čírtek.

"Navíc jsme tyto miny plánovali rozebrat a nikoliv je používat či přeprodávat. A rozebereme je hned, jakmile nám to situace ve Vrběticích dovolí," dodal s tím, že v maďarském kontraktu pro ně byl prioritou jiný vojenský materiál.

"Pokud jsme ho ale chtěli, museli jsme od Maďarů koupit i ty dálkově odpalované miny," upřesnil mluvčí Čírtek.

Zákaz použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a jejich zničení upravuje už zmiňovaná ottawská konvence, která vstoupila v platnost v březnu 1999. Předložena k podpisu byla na konferenci v Ottawě v prosinci 1997.

Česká republika je mezi více než stovkou zemí, které úmluvu podepsaly. Dokument oslabuje to, že ho nepodepsalo 51 zemí, mezi nimi především Spojené státy, Rusko, Čína, Indie a Pákistán.

Sklady ve Vrběticích vybuchly loni v říjnu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Vyskladňování areálu začalo 2. února, zatím odjelo zatím 15 kamionů se zkontrolovanou municí a výzbrojním materiálem. Šlo především o munici ze skladů, které má pronajaté Excalibur Army.

 

Právě se děje

Další zprávy