Zlín - Dva bývalí policisté, někdejší detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Marian Hanák a bývalá policistka oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně Hana Čouková, v pondělí u zlínského krajského soudu odmítli obvinění z prodeje informací.
Podle obžaloby brali úplatky za informování vyšetřovaných podnikatelů, kteří se ke korupci přiznali. Hanákovi v případě uznání viny hrozí za přijímání úplatku a zneužívání pravomoci veřejného činitele nejvyšší trest, pět až 12 let vězení.
Podle státního zástupce Romana Kafky žádali policisté po kroměřížském podnikateli Radomíru Vybíralovi sedm milionů korun za prodej trestního spisu a za "zařízení kladného výsledku trestního řízení". Nakonec mu ale údajně opatřili jen část spisu za zálohu 700 tisíc korun.
Policie tento skutek z roku 2007 prověřovala již dříve a odložila jej. Vrátila se k němu poté, co informace začaly unikat i z dalších kauz. Vybíral si podle obžaloby navíc v lednu roku 2009 úplatkem 600 tisíc Kč zajistil i avízo o chystaných domovních prohlídkách.
Prodej informací
Hanák podle obžaloby v letech 2009 a 2010 spolupracoval i s Janem Švédíkem z Břidličné na Bruntálsku, když mu podle Kafky zajišťoval nelegální odposlechy či lustrace konkrétních lidí i telefonních čísel se snahou zjistit, zda se o ně zajímá policie.
Za statisícové částky mu Hanák údajně prodával také informace z konkrétního trestního řízení. Oba podnikatelé trestnou činnost doznali a podle Kafky ji pomohli objasnit.
"Cítím se vinný, proběhlo to tak, jak je napsáno v obžalobě," uvedl Vybíral. U soudu řekl, že informace mu nejprve "nosil" Miloš Almásy, jeden z obviněných v kauze takzvaného Toflova gangu, jenž údajně vydíral podnikatele.
Hanák prý Vybírala kontaktoval sám a Almásyho postupně nahradil. Vybíral uvedl, že mu Hanák nabízel "dlouhodobý servis" za 40 tisíc korun měsíčně, nakonec se ale prý dohodli na platbách "za odvedenou práci".
Policistů, kteří prodávali informace, bylo podle kroměřížského podnikatele více.
Podplácení policistů
Před brněnským soudem stane brzy například další z bývalých policistů ÚOOZ Stanislav Švábenský. Podle Švédíka nastoupil Švábenský na Hanákovo místo po jeho odchodu od policie v listopadu 2009. Švédík u soudu řekl, že od Hanáka využíval "služby popsané v obžalobě". Stejně jako Vybíral je obviněn z podplácení se sazbou jeden rok až pět let.
Hanák vinu odmítl. "S obžalobou zásadně nesouhlasím, je to lež," řekl. Podle něj se skutky popsané v obžalobě nestaly, s informacemi neobchodoval a trestní řízení prý neovlivňoval.
Čouková uvedla, že obvinění je vykonstruované. Pokud Hanákovi informace předávala, tak prý jen jako součást plnění služebních povinností. Za zneužití pravomoci úřední osoby jí hrozí jeden rok až pět let vězení. Žena od policie odešla v roce 2008.
Hlavní líčení bude pokračovat 28. listopadu.
Hanák navíc čelí obžalobě u Městského soudu v Praze. S dalšími třemi lidmi údajně připravil stát při obchodech s hutním materiálem na neodvedené DPH asi o 36 milionů korun. Hanák vinu odmítá. Kvůli tomuto stíhání se skrýval na Slovensku a byl i ve vazbě, odkud ho soud na kauci propustil.
Švédík je nyní ve věznici, kde si odpykává sedm let a deset měsíců za krácení daně při obchodech s kovy. Vybírala ostravský soud v květnu poslal za machinace s DPH se škodou 564 milionů Kč do vězení na 11 let. Muž se proti rozsudku odvolal. U zlínského soudu navíc čelí obžalobě z daňového úniku při obchodech s leteckým petrolejem se sazbou až deset let.