Hřensko (Děčínsko) - Silnici mezi Hřenskem a Německem po třech letech přestanou blokovat kameny.
Správa národního parku České Švýcarsko ve středu odvezla největší dva, další zmizí ve čtvrtek. Přesunou se do vznikající expozice o národním parku v Krásné Lípě, řekl ředitel Správy NP České Švýcarsko Pavel Benda.
Úplně průjezdná by silnice měla být v listopadu.
O odstranění kusů kamene, které se utrhly ze skály nad silnicí, se vedl spor. Zaplatit ho nechtělo ani ministerstvo dopravy jako správce silnice ani ministerstvo životního prostředí, které prostřednictvím národního parku spravuje skály.
"Vzali jsme to na naše triko, protože to po třech letech nebralo konce," vysvětlil Benda a dodal, že národní park dostal pro akci povolení od ministerstva životního prostředí.
"Podle kraje měl překážku odstranit ten, kdo ji na silnici umístil. Kámen ale neumístil nikdo, ten spadl sám," dodal Benda.
Kameny, které ležely na silnici blíž k hranici, správa parku nechala odvézt do svého sídla v Krásné Lípě. Větší z nich měl podle odhadů až 16 tun.
V Krásné Lípě vzniká nová venkovní expozice, kromě pískovce ze Hřenska tam bude i ukázka malého rašeliniště, tůňka či podzemní jeskyně s modely netopýrů.
V září začala i sanace druhého skalního bloku blíž k centru Hřenska, kvůli němuž je provoz omezený podruhé. Skálu hlídají čidla napojená na semafory, sanace přijde celkem na 32 milionů korun.
Čekají návrat turistů
S nadějí odstraňování kamenů sledovali obyvatelé Hřenska. "Doufáme všichni, že se do Hřenska vrátí život, turistika a zisky pro podnikatele," řekl starosta Jan Havel.
Němečtí turisté se pod skálou bojí jezdit, a tak se v obci propadly tržby hoteliérům, restauracím i obci, která provozuje vyhlášené plavby v soutěskách na řece Kamenici.
Ztrátu starosta již dříve za tři roky odhadl na pět milionů korun, turismus tvoří většinu příjmů obce.
Se stabilitou skal v údolí Labe jsou problémy dlouhodobě. Geologové odhadují, že situaci hodně zhoršila těžba pískovce v minulých stoletích a také odstřely, kterými se Němci po záboru Sudet snažili rozšířit tehdejší silnici.
Současné problémy se datují do let 2009 a 2010, kdy na silnici spadly dva bloky. Následovala úplná uzávěra silnice i pro pěší, která vesnici prakticky rozdělila - u hranic bydlí několik rodin, které musely jezdit do Čech objížďkou dlouhou přes 50 kilometrů.
Od listopadu 2010 smí auta jezdit alespoň jedním jízdním pruhem.