Krupka - Výsledky sobotních komunálních voleb v Krupce téměř kopírují loňské hlasování, které soud zrušil kvůli kupování voličských hlasů. Vyplývá to z údajů, které v neděli zveřejnil Český statistický úřad.
Podezření, že jsou voliči znovu upláceni, v sobotu potvrdilo několik svědků. Volby vyhrálo se ziskem 20,83 procenta uskupení ČSNS 2005 a Šance pro město dosavadního místostarosty Zdeňka Matouše, kterého opozice nejčastěji spojovala s kupčením. Matouš to popíral.
Voleb se účastnilo 35,02 procenta voličů. Na rozdíl od říjnových voleb se do zastupitelstva dostala se 7,1 procenta i krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), která na sebe ve městě upoutala pozornost dubnovým pochodem po problémovém sídlišti Horní Maršov.
Vítěz voleb je opět nejsilnějším v obou okrscích, do nichž spadá Horní Maršov, i když část hlasů ztratil ve prospěch údajně spřízněných Sportovců pro Krupku. Součet obou subjektů je ale v obou okrscích prakticky stejný. Podobně je tomu i jinde v Krupce.
Druhá skončila s 14,21 procenta hlasů Zdravá Krupka, třetí ODS dostala 12,57 procenta a po 12 procentech získali Sportovci pro Krupku a KSČM.
Matoušovo uskupení si sice oproti říjnu pohoršilo o jeden mandát, ale jeho pozice v jednadvacetičlenném zastupitelstvu zřejmě spíš posílila. Sportovci, které část místních považuje za spřízněný subjekt, totiž mají o dva mandáty víc než na podzim.
Dohromady mají osm z 21 mandátů a k většině jim stačí spojení se třemi zastupiteli ODS nebo KSČM. Silnější je i Zdravá Krupka, která se opakování voleb domáhala. Koaliční partnery ale bude hledat asi jen těžko.
Spravedlnost byla v Krupce popravena
"Pokud jsou mé informace správné, tak s komunisty se nedohodnou (ČSNS 2005 a Šance pro město) a s námi taky ne. Nepůjdeme s někým, kdo kupčil s hlasy, a nepůjdeme ani se Zdravou Krupkou, která umí jen pomlouvat," řekl ČTK dosavadní starosta Milan Puchar (ODS).
"Spravedlnost byla včera v Krupce popravena," dodal.
Jak probíhaly volby v Krupce na podzim?
- V říjnu se jen pár desítek minut po otevření hlasovacích místností shromáždilo na Maršově několik desítek místních, kterým skupina neznámých mužů radila s vyplňováním lístků, slibovala dvě stokoruny a pak je svážela do volebních místností.
- Nejvíce obvinění mířilo na místostarostu Zdeňka Matouše, který podle opozice všemu dokonce přihlížel z auta.
Matouš jakoukoli spojitost s kupčením opakovaně popřel. - Jeho uskupení původní volby vyhrálo, získalo 23,2 procenta hlasů. Druhá skončila ODS starosty Milana Puchara, která dostala 14 procent, třetí skončili komunisté a čtvrtá Zdravá Krupka, která nejintenzivněji bojovala za opakování hlasování.
Výsledek zjevně zklamal i aktivisty, kteří se domohli u soudu opakování voleb. "Podlost, korupce a touha po moci zvítězila nad demokratickými hodnotami.
Většina občanů Krupky nebyla ochotna obětovat pár minut ze svého volného času, takže budou mít na radnici takovou reprezentaci, jakou si zaslouží," uvedl v první reakci Pavel Horák, jehož Věci veřejné se opakovaného hlasování neúčastnily.
Volby zrušil Ústavní soud
Volby ve čtrnáctitisícovém městečku na okraji Teplic krajský soud zrušil po lednovém verdiktu Ústavního soudu, podle něhož je vyplácení odměn za hlasy nezákonné. Vůle voliče, jenž je zkorumpován, není nezávislá, vyhlásil.
Zástupci opozice se zatím většinou nechystají znovu zpochybňovat volby. Mimo záznam dávali během soboty najevo, že další půlrok bez fungujícího zastupitelstva by městu ublížil. Stížnost na průběh voleb ale chce podat DSSS.
Starosta města Milan Puchar (ODS) také oznámil, že kvůli podezření z machinací podává trestní oznámení na neznámého pachatele. "Není jiná cesta než dokázat, co se za předávanými informacemi skutečně skrývá," uvedl.
Opozice vinila před hlasováním Matouše a také Puchara, že se snaží za každou cenu udržet u moci, aby mohli maskovat údajné podvody při stavbě průmyslové zóny Nové Modlany. "Někdo se snaží, aby se nikdo jiný nemohl podívat do archivu," prohlásil bývalý starosta Pavel Maleček (Zdravá Krupka). Puchar to popřel.