Živě z Krupky: Chodili jsme volit za 300, tvrdí Romové

Radek Nohl Radek Nohl
7. 5. 2011 22:22
Kupčení s hlasy se údajně opakovalo, ale jinak než loni na podzim
Volby v Krupce se opakovaly. A podle všeho i kupčení s hlasy
Volby v Krupce se opakovaly. A podle všeho i kupčení s hlasy | Foto: Miloslava Bačová

Krupka - Ani desítkám policistů, strážníků a aktivistů se nepodařilo ohlídat opakované volby v Krupce na Teplicku.

Volební místnosti se uzavřely úderem 22. hodiny, pochybnosti nad hlasováním ale trvají i nyní.

Svědkem toho během dne byl i reportér Aktuálně.cz, na něhož se před volební místností před domem s pečovatelskou službou obrátili dva Romové. Spletli si ho s mužem, který jim měl zaplatit za to, že půjdou k volbám a zvolí konkrétní stranu.

"Ty jsi Vojta? Brácha mi říkal, že když půjdu volit, tak od něj tady dostanu tři stovky," řekli.

Jak měl "kurýr" vypadat, ale nevěděli. Dostali prý pouze instrukce, že na ně bude čekat v autě před volební místností.

Kam jdeš? Volit za tři sta

Ani další sociálně slabí se netajili tím, že dostali za zvolení strany zaplaceno. "Kam jdeš?" volá starší obyvatelka problémového sídliště Maršov. "Volit za tři sta," dostává se jí odpovědi od známé. Poté zamíří rovnou k volební místnosti, která je v základní škole.

Jak probíhaly volby v Krupce na podzim?

  • V říjnu se jen pár desítek minut po otevření hlasovacích místností shromáždilo na Maršově několik desítek místních, kterým skupina neznámých mužů radila s vyplňováním lístků, slibovala dvě stokoruny a pak je svážela do volebních místností.
  • Nejvíce obvinění mířilo na místostarostu Zdeňka Matouše, který podle opozice všemu dokonce přihlížel z auta.
  • Matouš jakoukoli spojitost s kupčením opakovaně popřel.
  • Jeho uskupení původní volby vyhrálo, získalo 23,2 procenta hlasů. Druhá skončila ODS starosty Milana Puchara, která dostala 14 procent, třetí skončili komunisté a čtvrtá Zdravá Krupka, která nejintenzivněji bojovala za opakování hlasování.

Nejsou to jediné případy, který vznášejí pochybnosti nad průběhem voleb v Krupce. Dva obyvatelé sídliště například před prohlásili, že dostali stokorunu. "Přišli jsme tam, dali nám cash, obálku a vyplněný lístek. Bylo nás 200, 300 lidí," citovala ČTK jednoho z nich.

K předání prý došlo o patnáct minut dříve, než vše řekl novinářům. Rozzlobilo ho prý, že organizátor mu slíbil 300 korun, ale nakonec dal jen 100. "Zbytek si nechal on," dodal.

Jeho výpověď vzápětí potvrdil i druhý muž, který vyšel z téhož domu. "Co mám dělat? Práce není, tak máme peníze. Stovka se mi hodí, mám to na dva dni, na tři dny."

Takový postup potvrdil i Vladan Brož z protikorupční organizace Transparency International. "Máme od lidí informace, že je organizátoři obcházeli už před volbami," řekl Aktuálně.cz.

Tentokrát ale ti, kteří chtěli volby zmanipulovat, zvolili podle něj jinou taktiku. "Řekli jim, že je nebudou svážet, jako minule, ale že musí jít volit sami. Ujistili je, že peníze dostanou," popsal údajné kupčení.

Romové ze sídliště Maršov chodili v sobotu k volbám po skupinkách. V některých případech dokonce stáli frontu k urně. Nikdo je ale k volební místnostem nesvážel.

Policie: Vše je v pořádku

Policie podle dosavadních vyjádření žádné kupování hlasů nezaznamenala. "Vše probíhá podle pravidel," řekla odpoledne Aktuálně.cz policejní mluvčí Petra Trypesová.

Zástupci Transparency International však mají indicie i o tom, že se do Krupky těsně před volbami přihlásil k trvalému pobytu větší počet nových obyvatel. Kolik jich mělo být, ale Brož nevěděl.

Vedení radnice o tom nic neví. "Týden jsem byl mimo republiku, předtím bylo vše v pořádku," reagoval na dotaz Aktuálně.cz tajemník Krupky František Růžička.

Spekulace nad regulérním průběhem se objevily již v týdnu. Před vchody několika domů se povalovaly desítky obálek s hlasovacími lístky.

Problémové sídliště ve čtvrtek navštívil i vicepremiér pro boj s korupcí Radek John (VV). Ten během své návštěvy neskrýval zděšení a poté Aktuálně.cz řekl, že i opakované volby v Krupce budou mít vliv na to, zda neupustí od svého nápadu, aby mohli lidé běžně volit korespondenčně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy