V případu jsou obviněni celkem čtyři lidé a jedna právnická osoba, tři z obviněných byli ve středu zadrženi. Jeden z nich - místostarosta Varnsdorfu Josef Hambálek (ANO) - byl už propuštěn a je stíhán na svobodě. "Neshledali důvody k vazbě," řekl Hambálek ke svému propuštění. Zadrželi ho ve středu ráno, propustili ve čtvrtek odpoledne. "Propuštění jsem očekával, neboť jsem se ničeho nedopustil," uvedl.
Soud rozhodoval také o návrhu na vazbu druhého zadrženého, jednatele firmy Water Solar Technology (WST) Miloše Schuberta. U něho rozhodl, že do vazby nepůjde. Novinářům to řekl státní zástupce Jan Veselý. Jméno čtvrtého obviněného policie nezveřejnila.
V případě nejpřísnější právní kvalifikace hrozí starostovi Horáčkovi 5 až 12 let vězení. "Jedná se o závažnou trestnou činnost související s vyhlášenou veřejnou zakázkou a související s korupčním jednáním," řekl státní zástupce Veselý.
Věc se týká pronájmu radarů na měření rychlosti, jež pro město provozuje právě soukromá společnost WST. Ta dostává odměnu za každé změřené překročení rychlosti. Kvůli tomu kritizovala vedení města už dřív opozice a existuje judikatura Nejvyššího správního soudu, podle níž je nezákonné, má-li třetí subjekt hmotný zájem na výsledcích měření radaru. Vedení radnice kritiku odmítá. Tvrdí, že město protiprávně nejedná a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem.
Kvůli vypsání zakázky dostal Varnsdorf od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže tři pokuty v celkové výši 950 000 korun. Dvě z nich předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj vrátil úřadu k novému projednání. Proti třetí pokutě podalo město rozklad. Kvůli zakázce policisté začátkem října zasahovali na městském úřadě, v domě starosty a u majitele WST. Postup Varnsdorfu při ukládání pokut za překročení rychlosti označil v říjnu jako protiprávní i tehdejší zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.