Varnsdorf ukládá pokuty za rychlost protiprávně, tvrdí zástupce ombudsmanky

ČTK ČTK
22. 10. 2019 12:09
Postup Varnsdorfu na Děčínsku při ukládání pokut za překročení rychlosti je podle zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka protiprávní a Krajský úřad Ústeckého kraje to toleruje. Uvedla to mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. Město opakovaně uzavřelo smlouvu se soukromou firmou provozující radary, která má za zjištěné přestupky peníze. Radnice jakékoli výtky odmítá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Data z radarů dostává městská policie a předává je městskému úřadu k dalšímu postupu. Firma provozující radary má od města finanční odměnu za každé změřené překročení rychlosti. Fakticky je tedy podle Křečka hmotně zainteresována na získání co největšího počtu záznamů o překročení rychlosti.

Podle zástupce ombudsmanky je postup městského úřadu protiprávní. Rozesílání výzev k úhradě provozovatelům dotčených aut na základě těchto radarových měření se opírá o nezákonné důkazy, míní Křeček. Stejný názor má podle něj i Nejvyšší správní soud, který v roce 2018 rozhodl, že je nezákonné, aby třetí osoba měla hmotný zájem na výsledcích měření radaru podle zákona o silničním provozu.

"Nejde přitom o rozhodnutí jednotlivé, ale o rozhodnutí opírající se o autoritu a souhlas většiny pléna Nejvyššího správního soudu, neboť bylo publikováno ve Sbírce rozhodnutí NSS a je vodítkem pro správní soudy i správní orgány, jak mají obdobné případy posuzovat," uvedla mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv.

Zástupce ombudsmanky proto vyzval nadřízený Krajský úřad Ústeckého kraje, aby proti postupu Varnsdorfu zasáhl. Krajský úřad však podle Křečka jeho právní názor i názor NSS odmítá. Křeček uvedl, že úřad odmítl i to, že výzvy k úhradě určené částky za přestupek jsou nezákonné, protože jsou vystavovány na základě nezákonně získaného důkazu.

Jako odůvodnění svého názoru krajský úřad podle mluvčí uvedl, že je na každém provozovateli vozu, jestli částku zaplatí, nebo ne. "Argumentace krajského úřadu je absurdní. Pokud bychom to domysleli, tak by úřady mohly jednat nezákonně a nechat na občanovi, jestli se proti tomu ohradí. Pokud ne, byla by tím nezákonnost v pořádku. Takhle ale stát fungovat nemůže," dodal Křeček.

Město výhrady odmítá

Město opakovaně uzavřelo smlouvu s firmou Water Solar Technology provozující radary. Varnsdorf si radary pronajímá a firmě platí částku za každý naměřený přestupek. Kvůli tomu na město podalo žalobu k ústeckému krajskému soudu ministerstvo vnitra.

Vedení radnice kritiku odmítá. Tvrdí, že město protiprávně nejedná a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem. "Vyjádření zástupce ombudsmanky je pouze dalším názorem, kterých jsme za poslední rok slyšeli několik. Město Varnsdorf však vyčká na rozhodnutí soudu," řekl mluvčí radnice Tomáš Secký.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy