Ústí nad Labem - Krajský soud v Ústí nad Labem ve čtvrtek odmítl insolvenční návrh, který na společnost Krajská zdravotní v minulých dnech podala společnost Labská investiční.
Usnesení soudu mimo jiné uvádí, že navrhovatel Labská investiční neuvedl ve svém návrhu všechny potřebné náležitosti. Skutečnosti, které měly sloužit jako důkazy, jsou navíc podle soudu nedostatečné.
"Důvodem odmítnutí insolvenčního návrhu je absence skutečností osvědčujících tvrzenou platební neschopnost dlužníka nebo jeho předlužení, jakož i skutečností, z nichž by vyplývalo naplnění podmínek fikce platební neschopnosti podle § 3 odst. 2 IZ, a tudíž nelze učinit jednoznačný závěr o úpadku dlužníka," uvádí soud ve svém usnesení.
Krajská zdravotní se již dříve k insolvenčnímu návrhu vyjádřila jako o „šikanózním" kroku.
Podle návrhu, který podal předseda představenstva Labské investiční Oldřich Látal, měla Krajská zdravotní v roce 2008 uzavřít s Labskou investiční smlouvu na poradenské služby v celkové hodnotě 9,1 milionu korun. Návrh uvádí, že Krajská zdravotní z této částky stále neuhradila - ani přes opakované upomínky - částku 6,5 milionu korun.
Jednalo se o pomoc s přípravou a zpracováním žádosti o dotaci do ROP Severozápad na projekty "Optimalizace logistických a obslužných procesů" a "Doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů" pro teplickou nemocnici.
Právě tento dotační úřad dlouhodobě "zametal" pod koberec veškeré pochybnosti o předražených přístrojích - a to i přes důkaz v podobě auditu, který v roce 2010 provedla společnost Deloitte a který ukázal, že některé z přístrojů byly pořízeny až o třetinu dráž, než jaká byla jejich tržní cena.
Přístroje dodalo na základě zmanipulovaného výběrového řízení sdružení firem Hospimed a Puroklima.
Evropská komise odmítla tyto nákupy proplatit a Krajská zdravotní tak podle nedávného rozhodnutí musí vrátit celých 353 milionů korun, které dostala na nákup zdravotnické techniky.