Soud: Realitní makléřka se má omluvit Romce za diskriminaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2015 11:31
Odškodnění ve výši 100 000 korun, které žena požadovala, soud zamítl.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Litoměřice - Realitní makléřka Eliška Nosková se má omluvit Romce Lence Balogové za diskriminaci, rozhodl v pátek litoměřický okresní soud. Odškodnění ve výši 100 000 korun, které Balogová požadovala, soud zamítl. Balogová předstírala zájem o nájem bytu, ale byla odmítnuta proto, že majitel bytu si ho nepřeje Romům pronajmout. Vynesení rozsudku se Balogová ani její právní zástupce nezúčastnili.

Podle soudce Jiřího Šlapala nahrávka hovoru mezi Balogovou a zástupcem realitní kanceláře prokázala, že Balogová byla diskriminována. "Osobou jednající ve prospěch mého podniku vám bylo sděleno, že se nemůžete ucházet o nájem bytu 2+1 v ulici 28. října v Lovosicích, protože jste romské etnické příslušnosti. Tímto jednáním jste byla vystavena přímé diskriminaci pro etnický původ v přístupu k bydlení. Za toto jednání se vám tímto omlouvám," zní text omluvy, kterou má Nosková zaslat Balogové do tří dnů od nabytí právní moci rozsudku.

Nosková novinářům řekla, že je s rozsudkem spokojena, případné odvolání ale nevyloučila. "Z rozhodnutí mám velikou radost. Necháváme si lhůtu pro případné odvolání. Myslím si, že omluva zazněla už dvakrát v telefonickém hovoru," řekla Nosková. Rozhodnutí soudu se dotkne i její práce. "Musíme si dávat pozor, nebo se prostě přizpůsobit, aby se toto už neopakovalo," doplnila Nosková.

Spor má počátek v roce 2013, kdy úřad ombudsmana na základě podnětů testoval realitní kanceláře a jejich ochotu pronajímat byty Romům. Kancelář veřejného ochránce práv spolupracovala s Poradnou pro občanství, občanská a lidská práva, která přístup realitních kanceláří k Romům podle smlouvy s ombudsmanem prověřovala. Tehdejší ombudsman Pavel Varvařovský si tak chtěl ověřit případy jednání realitních makléřů, kteří odmítali zprostředkovat nájemní bydlení Romům s odůvodněním, že si to majitel bytu nepřeje.

Právě kvůli formě testování soud nepřiznal Balogové požadovaných 100.000 korun. "Vzhledem k tomu, že šlo o výzkum, tak žalobkyně mohla důvodně předpokládat, že ze strany některých těch realitních kanceláří ta diskriminační reakce přijde. Odškodnění jsem nepřiznal vzhledem k formě testingu, kdy se nejednalo o rozhodnutí člověka, který si řekne, že si sám otestuje, jestli s ním budou jednat diskriminačně. Byla to vlastně zakázka pro státní orgán," vysvětlil ČTK soudce. Rozhodování v kauze podle něj nebylo snadné. "Jednoduché to nebylo. A myslím, že pokud některá ze stran nebude spokojena s tím rozhodnutím, budou závěry revidovány soudy vyšších instancí," dodal Šlapal.

 

Právě se děje

Další zprávy