Makléři odmítli pronajmout byt Romce. Skončili u soudu

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 24. 6. 2015 17:11
Lenka Balogová žádá u soudu omluvu a 100 tisíc korun za to, že ji realitní kancelář odmítla kvůli její národnosti. Balogová kancelář testovala, na zkoušce se podílela kancelář ombudsmanky.
Realitní makléřka Eliška Nosková.
Realitní makléřka Eliška Nosková. | Foto: ČTK

Litoměřice - Sporem o klíčový důkaz - nahrávku telefonického hovoru - začal ve středu u litoměřického soudu případ údajné diskriminace Lenky Balogové. Realitní kancelář jí odmítla pronajmout byt 2+1 v Lovosicích, protože je Romka.

Na záznamu hovoru Balogová volá realitní makléřce Elišce Noskové a chce po ní informace o bytu. Nosková na začátku telefonátu předala mobil svému kolegovi, který poté pronájem s Romkou řešil.

Pracovník realitní kanceláře Balogové napřed potvrdil, že byt je volný. Poté se jí dotázal na jméno. "Nejste náhodou Romka? Protože pan majitel s nimi má špatné zkušenosti," řekl realitní makléř Balogové.

"Ano, jsem," odpovídá Balogová a dodává: "Přijde mi divné, že pan majitel mě nezná a už předem mě odsuzuje." Makléř říká, že on ji neodsuzuje. "Pan majitel už s nimi měl nějaký incident," zdůvodňuje. Následně hovor ukončují.

Balogová zájem jen předstírala a vše nahrála. Poté Noskovou coby provozovatelku realitní kanceláře zažalovala a požaduje po ní omluvu a 100 tisíc korun. Zmíněný telefonát má podle jejího právního zástupce diskriminaci dokazovat.

Advokát Elišky Noskové se sice snažil zamezit přehrání záznamu u soudu, soudce Jiří Šlapal to ale zamítl.

"Ten záznam je nekvalitní. Ta nahrávka nesvědčí, že se jednalo o žalovanou," prohlásil advokát Noskové, když soud nahrávku slyšel.

Nosková přitom nepotvrdila, že skutečně s Balogovou mluvila. "Takových hovorů jsem řešila během dne několik. Na tuto situaci si nepamatuji," uvedla před soudem Nosková.  

Test ombudsmanky

Spor má počátek v roce 2013, kdy úřad ombudsmana na základě podnětů testoval realitní kanceláře a jejich ochotu pronajímat byty Romům.

Veřejná ochránkyně práv k testování využila pracovnici Poradny pro občanství, občanská a lidská práva. Chtěla si tak ověřit případy jednání realitních makléřů, kteří odmítali zprostředkovat nájemní bydlení Romům s odůvodněním, že si to majitel bytu nepřeje.

Advokát Noskové však argumentoval tím, že kancelář ombudsmanky Anny Šabatové nesmí uzavřít takovou dohodu o provokaci. "Ombudsmanka i poradna si uvědomily, že porušily zákon, a proto podala žalobu fyzická osoba," dodal advokát.  

Nosková navíc uvedla, že jako realitní kancelář musí dělat to, co si přeje majitel bytu. Dnes si však už dává pozor na to, co říká. "Musíme respektovat názory majitele, protože pokud přivedeme majiteli klienta, kterého si nepřál, tak se vám už neozve. Samozřejmě respektujeme přání majitele bytu," uvedla realitní makléřka.

Soudní spor bude pokračovat v srpnu dalším dokazováním. "Důkazy nejsou, přijde mi to všechno cílené a připravené," uvedla Nosková poté, co bylo líčení odloženo. 

Balogová se svým advokátem Davidem Strupkem budou muset doložit inzerát na pronájem zmíněného bytu. Vypovídat bude ale i samotná Lenka Balogová, která se středečního zasedání soudu nezúčastnila.

 

Právě se děje

Další zprávy