Policie: Smrt dvou lidí v Jirkově zavinil žhář. Kvůli sporům polil dveře bytu hořlavinou a zapálil

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2017 14:31
Viníkem tragického požáru v Jirkově, při němž zemřeli dva lidé, je podle policie jednatřicetiletý muž. Kvůli osobním sporům nalil pod dveře jednoho z bytů v pátém patře panelového domu hořlavou látku, kterou poté zapálil. Požár poté zachvátil celý vchod panelového domu, zemřeli při něm dva muži. Policie muže obvinila z obecného ohrožení a vraždy, hrozí mu až výjimečný trest. Vyšetřování podle policejní mluvčí potrvá ještě několik měsíců, kriminalisté nadále zajišťují důkazy a vyslýchají svědky.
Požár panelového domu v Jirkově.
Požár panelového domu v Jirkově. | Foto: HZS Ústeckého kraje

Jirkov (Chomutovsko) - Policie kvůli požáru v Jirkově, při kterém minulý týden zemřeli dva lidé, obvinila jednatřicetiletého muže z vraždy. Kriminalisté tak změnili právní kvalifikaci a k obecnému ohrožení přidali zvlášť závažný zločin vraždy. Obviněnému, jenž je vazbě, hrozí až výjimečný trest, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.

"Výsledky dosavadního šetření ukazují, že muž měl po předchozím rozmyslu nalít pod dveře bytu hořlavou látku, kterou poté zapálil. Motivem údajně byly osobní spory," uvedla mluvčí. Obviněný z Chomutovska je ve vazbě.

Hořet začalo v pátém patře panelového domu v sobotu večer. V ulici Na Borku zemřeli při požáru otec se synem ve věku 58 a 24 let. Požár a následky hašení zasáhly z větší části celý vchod obytného objektu. Na místo byl přivolán policejní pes speciálně vycvičený na vyhledávání těkavých látek.

Kriminalisté pokračují v zajišťování důkazů a vyslýchají svědky. Vyšetřování potrvá podle Bartošové několik měsíců. "Kriminalisté si vyžádali odborná vyjádření z více oborů a čekají na ucelené výsledky soudní pitvy zemřelých," doplnila mluvčí.

Policie také střeží objekt, do kterého už se někteří lidé mohli vrátit. Část bytů je však po hašení promáčená. Nabídky Jirkova a bytového družstva na náhradní ubytování lidé nevyužili. Žádat mohou o pomoc při živelní pohromě, která může činit přes 51 000 na osobu. Město se chystá vyhlásit sbírku na pomoc rodinám, kterých se požár dotkl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy