Bývalý člen ANO žaluje soupeře, který ho označil za mafiána. Koalice v Ústí už rok nefunguje

Marek Pokorný Marek Pokorný
26. 6. 2016 7:47
Lídr hnutí PRO! Ústí Martin Hausenblas přirovnal bývalého zastupitele ANO v Ústí nad Labem Josefa Matějku k mafiánovi a uvedl, že po něm zbyl vytunelovaný podnik Prefa, který dřív Matějka řídil. Matějka teď chce po Hausenblasovi odškodné a omluvu. Rozhádaní nejsou přitom jen tito dva konkurenti, ale celé zastupitelstvo. Ani po roce nebyli ústečtí zastupitelé schopni zvolit novou koalici. Protože počet radních klesl pod minimální počet, musí všechna zásadní rozhodnutí dělat celé zastupitelstvo.
Martin Hausenblas
Martin Hausenblas | Foto: archiv Martina Hausenblase

Ústí nad Labem - Loni na jaře se v křečích rozpadla koalice v Ústí nad Labem, vedená primátorem Josefem Zikmundem z hnutí ANO. U jejího pádu stály spory v hnutí Andreje Babiše, kde proti sobě bojovala dvě křídla. Jedno z nich, vedené Josefem Matějkou, nebylo spokojeno s koalicí s hnutím PRO! Ústí Martina Hausenblase. Výsledkem je bezvládí na radnici, která má už rok nekompletní radu.

Tehdejší dění má teď dohru u soudu. Matějka, který je jedním z nejvlivnějších severočeských podnikatelů a vlastní firmu CS Beton s půlmiliardovým obratem, totiž žaluje svého konkurenta Hausenblase. Chce po něm omluvu a sto tisíc korun za to, že jej Hausenblas loni v létě v médiích označil za novodobého mafiána. A poukázal na podivný způsob Matějkova zbohatnutí a stylu podnikání.

"Na počátku stálo tunelování Prefy a pak jeho bezohledný podnikatelský styl, nedívat se nalevo napravo, tahat za nitky a všechno válcovat," uvedl Hausenblas pro deník Neovlivni.cz.

Poškodil vážnost a čest

Žalobu začne projednávat ústecký okresní soud v pondělí. "Navozoval dojem, že Ing. Josef Matějka svým (krátkodobým) angažmá u policie sledoval údajně vlastní mocenské zájmy a případně měl podporovat klientelismus," stojí v žalobě, kterou Matějkovým jménem podal advokát Karel Muzikář.

Uvedená tvrzení, kdy podle něj Matějku označuje za superhajzla, který lže, manipuluje a krade, prý negativně ovlivňují jeho pověst, vážnost a čest a poškozují jej v očích obchodních partnerů jeho společnosti CS Beton.

Hausenblase zastupuje senátor za zelené a dříve protikorupční policista Václav Láska.

Matějka, kterého po loňském puči ANO vyloučilo a on se vzdal mandátu zastupitele, se o svém sporu s Hausenblasem odmítá bavit. "Už nechci jakkoliv vstupovat do politiky," říká. A spor prý s politikou nesouvisí. "Je to jen otázka mojí osobní ochrany, na shledanou," uvedl.

Hausenblas je přesvědčen, že ve sporu uspěje. "Jsem ochoten vše prokázat, na ten spor se už těším," uvedl. "Na rozdíl od mnoha jiných lidí se jej nebojím," dodal. Podle něj přitom Matějka na sebe vztáhl i tvrzení, se kterými na něj nemířil. "Měl jsem formulace obecné, které si vzal osobně. Ale co se týče té Prefy, za tím si stojím," dodal Hausenblas.

Na začátku byla Prefa

Matějka měl se státním podnikem Prefa hodně společného. Řadu let v něm působil, a to i v pozici nejdříve výrobního náměstka a poté ředitele. A v roce 1993 si založil vlastní soukromou společnost CS Beton, která tak sídlila v prostorách Prefy. Postupně se stal jedním z nejvlivnějších podnikatelů na severu Čech: deník Neovlivní ho ve svém žebříčku nejvlivnějších Severočechů staví na páté místo, těsně před Hausenblase.

Do politiky vstoupil Josef Matějka poté, co se stal členem hnutí ANO a v roce 2014 se na druhém místě kandidátky dostal do zastupitelstva, kde byl řadovým členem.

V květnu 2015 pak byl zvolen předsedou ústecké buňky, která se dělila na dva nesmiřitelné tábory - první v čele s primátorem Zikmundem chtěl pokračovat spolu s protikorupčním hnutím Martina Hausenblase, druhá část, kterou reprezentoval Matějka, chtěla návrat ODS a ČSSD do vedení města. A na  červnovém jednání zastupitelstva druhá část ANO zvedla ruku pro odvolání představitelů PRO! Ústí z rady města.

V reakci na to centrála ANO svoji ústeckou buňku okamžitě zrušila. "Chápeme to jako ukázkový puč, od kterého se jako vedení ANO důrazně distancujeme. Část zastupitelů za ANO se kvůli svým zájmům spojila s opozicí, což absolutně odmítáme. Absolutně také odmítáme, aby se lidé volení za hnutí ANO takto chovali ke svým koaličním partnerům a hlavně k obyvatelům Ústí nad Labem, kteří věřili, že kmotrovské časy ve městě mohou skončit," reagoval předseda hnutí Andrej Babiš.

Rok hádek

Od té doby je město bez řádné vlády, od letošního dubna převzalo kompetence rady zastupitelstvo. V radě totiž zůstali pouze čtyři lidé, aby mohla rozhodovat, musí jich ale mít podle zákona alespoň pět.

Rozhádaní politici se ani nadále nejsou schopní domluvit na nové koalici - ani na posledním jednání zastupitelstva tuto středu nebyli schopni pat vyřešit a dovolit nové radní.

Situace v zastupitelstvu, které má 37 členů, je nepřehledná. Ve volbách v říjnu 2014 vyhrálo hnutí ANO, které získalo 12 mandátů, druhé bylo PRO! Ústí s osmi křesly. Obě strany tak měly v zastupitelstvu 20 hlasů. To však již dávno neplatí. Většina původních členů ANO je po zrušení ústecké buňky stále nezařazených, zbytek založil klub Vaše Ústí.

Nejsilnějším klubem je tak nyní PRO! Ústí se šesti mandáty, přestože jej před několika týdny opustili dva členové. Ještě nedávno byl nejsilnější klub Vaše Ústí a nezařazených, který měl devět členů, ale minulý týden se rozštěpil. Po pěti hlasech mají dnes ČSSD a KSČM, tři ODS a Vaše Ústí, po dvou TOP 09 a UFO.

Špatná pověst ústeckého kraje je důsledek druhé světové války, naprosté vykořenění, říká podnikatel a bývalý náměstek ústeckého primátora Hausenblas. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy