Ústí je téměř rok bez vlády. Nová koalice se nerýsuje, rozhoduje za ní celé zastupitelstvo

ČTK ČTK
7. 5. 2016 8:11
Jen sedm měsíců od předloňských komunálních voleb vydržela v Ústí nad Labem koalice hnutí ANO Andreje Babiše a PRO!Ústí v čele s Martinem Hausenblasem. Od té doby je město bez řádné vlády, od dubna převzalo kompetence rady zastupitelstvo. Rozhádaní politici se ani nadále nejsou schopní domluvit na nové koalici.
Magistrát města Ústí nad Labem (ilustrační foto).
Magistrát města Ústí nad Labem (ilustrační foto). | Foto: Oficiální stránky Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Hnutí a strany zastoupené v ústeckém zastupitelstvu se zatím nedohodly na podobě nové koalice, která by měla řídit krajské město. Ústí nad Labem je bez funkční rady, její kompetence přešly v dubnu na zastupitelstvo.

Rada se rozpadla v březnu, když rezignovaly dvě radní.

V radě zůstali dva bývalí zastupitelé ANO, dnes nezařazení, primátorka Věra Nechybová a její náměstek Pavel Dufek a dva zástupci Ústeckého fóra občanů (UFO), a to náměstek primátorky Jiří Madar a radní Lukáš Konečný.

S hlasy komunistů i ODS

V krajském městě od loňského června neexistuje standardní koalice. Vedení se dosud opíralo o hlasy komunistů, ODS a ČSSD a nezařazeného starosty Střekova Miroslava Štráchala. Teď má tento formát v zastupitelstvu 18 hlasů. Potřebuje minimálně ještě jeden. Rada má být sedmičlenná, teď jsou radní čtyři. Poté, co zastupitelé radní v dubnu nedovolili, přešly kompetence rady právě na ně.

Vyjednávat o spolupráci začal klub nového hnutí Vaše Ústí, který má v zastupitelstvu devět z 37 mandátů. Předseda klubu Martin Mata řekl, že jednal se zástupci TOP 09, ODS a PRO!Ústí.

"Šlo o úvodní schůzky, na kterých jsme řešili programové body. Žádná konkrétní varianta spolupráce se ale nerýsuje," řekl Mata s tím, že Vaše Ústí chce jednat i s dalšími subjekty, tedy UFO, ČSSD a KSČM, a nevylučuje spolupráci s nikým.

Jednají o duhové koalici

PRO!Ústí, jehož lídr Martin Hausenblas bezprostředně po dubnovém zastupitelstvu oznámil, že začne jednat o nové koalici, oficiální jednání teprve začíná. PRO!Ústí původně navrhovalo duhovou koalici složenou ze všech demokratických stran, názor ale podle Hausenblase změnilo.

"Budeme se snažit najít řešení na platformě proreformních hnutí, která šly do voleb s tím, že chtějí změnit poměry v Ústí nad Labem," řekl Hausenblas. Uvedl, že by mělo jít o spolupráci s UFO, TOP 09 a Vaše Ústí. Podle něj by mělo jít o zcela novou koalici. "Dovolení současné rady města není řešením. Současné vedení nerespektuje volební výsledek a nepřináší nic. Kumuluje moc lidí, kteří nedostali žádný mandát," míní Hausenblas.

Všichni vyčkávají

ODS podle předsedy ústeckého sdružení Libora Turka vyčkává. "Jednali jsme se zástupci Vaše Ústí, nikdo další nás zatím neoslovil," řekl Turek s tím, že by za řešení považoval dovolení rady města.

Vyčkává také TOP 09. "Máme za sebou první jednání. Pokud by se situace nadále natahovala, budeme další jednání iniciovat sami," řekl její zastupitel Radim Bzury.

Zda bude vedení svolávat kvůli nefunkční radě mimořádné zastupitelstvo, není jasné. Radnice na opakované dotazy neodpověděla, informace o zastupitelstvu nemají ani zástupci stran. "Žádná oficiální pozvánka nepřišla," doplnil Bzura. Podle původního harmonogramu by se zastupitelé měli sejít 20. června.

V Ústí nad Labem se místo slova koalice používá spojení "parta devatenácti, kteří se umí dohodnout," říká podnikatel Martin Hausenblas. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy