Bradáčová: Potrestaný žalobce ohrozil důvěru lidí. Nehrálo roli, že šlo o Alexandra Nováka

Radek Nohl Radek Nohl
9. 3. 2016 11:35
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová byla po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu spokojena. Ten téměř vyhověl jejímu návrhu a potrestal žalobce Ladislava Kosána snížením platu o deset procent po dobu devíti měsíců. Kosán podle kárného senátu zaviněně porušil své povinnosti v případě řízení o podmínečném propuštění bývalého senátora ODS Alexandra Nováka z vězení. "Státní zástupce ohrozil svým jednáním důvěru v činnost státního zastupitelství. Důvěru v počínání většiny státních zástupců, kteří plní své povinnosti odpovědně," řekla v rozhovoru Bradáčová.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Nejvyšší správní soud téměř vyhověl vašemu návrhu, když potrestal žalobce Kosána trestem snížení platu o deset procent po dobu devíti měsíců. Je tedy verdikt soudu adekvátní?

Rozhodnutí v zásadních bodech odpovídá mému kárnému návrhu a rozdíl mezi návrhem opatření - snížení platu na dobu dvanácti měsíců - hodnotím jako zcela nepodstatný.

Jak vážná pochybení pana Kosána podle vás byla? Setkala jste se s nimi i u jiných žalobců?

Vážnost pochybení vyplývá již ze samotného faktu, že je kárný soud kvalifikoval jako kárné provinění a státního zástupce potrestal. Případné porušení povinností státního zástupce je vždy nutno hodnotit ve všech souvislostech, a pokud kárný žalobce dojde k závěru, že jsou naplněny znaky kárného provinění, potom by měl na takové zjištění reagovat.

Co bylo za tím, že pan Kosán podle soudu postupoval liknavě? Hrál roli i fakt, že šlo o Alexandra Nováka - tedy politika, kterého v Chomutově všichni znají?

Mohu konstatovat pouze to, že jednání provázela nedbalost. Důkazy pro jiné tvrzení nemám.

Zazněly během líčení nějaké informace - nebo máte o nich případně důkazy -, které by ukázaly na to, že žalobce Kosán chyboval vědomě?

Mohu jen odkázat na předchozí odpověď.

Právní zástupce pana Kosána tvrdí, že kdyby v kauze nešlo o politika, tak by se případ kárnou žalobou vůbec neřešil. Souhlasíte?

Nesouhlasím a argumentem mohou být mnou podané kárné návrhy v jiných věcech, které se k veřejně činným osobám nevztahovaly.

Co vás nakonec přimělo kárnou žalobu podat?

Bylo to mou povinností. Státní zástupce ohrozil svým jednáním důvěru v činnost státního zastupitelství. Důvěru v počínání většiny státních zástupců, kteří plní své povinnosti odpovědně.

V souvislosti s kauzou Davida Ratha se také vrchní státní zástupkyně v Praze domnívá, že maximální doba pro skončení případu je dva roky. Což podle ní za současných pravidel není možné. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy