Bradáčová: Potrestaný žalobce ohrozil důvěru lidí. Nehrálo roli, že šlo o Alexandra Nováka

Radek Nohl Radek Nohl
9. 3. 2016 11:35
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová byla po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu spokojena. Ten téměř vyhověl jejímu návrhu a potrestal žalobce Ladislava Kosána snížením platu o deset procent po dobu devíti měsíců. Kosán podle kárného senátu zaviněně porušil své povinnosti v případě řízení o podmínečném propuštění bývalého senátora ODS Alexandra Nováka z vězení. "Státní zástupce ohrozil svým jednáním důvěru v činnost státního zastupitelství. Důvěru v počínání většiny státních zástupců, kteří plní své povinnosti odpovědně," řekla v rozhovoru Bradáčová.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Nejvyšší správní soud téměř vyhověl vašemu návrhu, když potrestal žalobce Kosána trestem snížení platu o deset procent po dobu devíti měsíců. Je tedy verdikt soudu adekvátní?

Rozhodnutí v zásadních bodech odpovídá mému kárnému návrhu a rozdíl mezi návrhem opatření - snížení platu na dobu dvanácti měsíců - hodnotím jako zcela nepodstatný.

Jak vážná pochybení pana Kosána podle vás byla? Setkala jste se s nimi i u jiných žalobců?

Vážnost pochybení vyplývá již ze samotného faktu, že je kárný soud kvalifikoval jako kárné provinění a státního zástupce potrestal. Případné porušení povinností státního zástupce je vždy nutno hodnotit ve všech souvislostech, a pokud kárný žalobce dojde k závěru, že jsou naplněny znaky kárného provinění, potom by měl na takové zjištění reagovat.

Co bylo za tím, že pan Kosán podle soudu postupoval liknavě? Hrál roli i fakt, že šlo o Alexandra Nováka - tedy politika, kterého v Chomutově všichni znají?

Mohu konstatovat pouze to, že jednání provázela nedbalost. Důkazy pro jiné tvrzení nemám.

Zazněly během líčení nějaké informace - nebo máte o nich případně důkazy -, které by ukázaly na to, že žalobce Kosán chyboval vědomě?

Mohu jen odkázat na předchozí odpověď.

Právní zástupce pana Kosána tvrdí, že kdyby v kauze nešlo o politika, tak by se případ kárnou žalobou vůbec neřešil. Souhlasíte?

Nesouhlasím a argumentem mohou být mnou podané kárné návrhy v jiných věcech, které se k veřejně činným osobám nevztahovaly.

Co vás nakonec přimělo kárnou žalobu podat?

Bylo to mou povinností. Státní zástupce ohrozil svým jednáním důvěru v činnost státního zastupitelství. Důvěru v počínání většiny státních zástupců, kteří plní své povinnosti odpovědně.

V souvislosti s kauzou Davida Ratha se také vrchní státní zástupkyně v Praze domnívá, že maximální doba pro skončení případu je dva roky. Což podle ní za současných pravidel není možné. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy