Bradáčová: Potrestaný žalobce ohrozil důvěru lidí. Nehrálo roli, že šlo o Alexandra Nováka

Radek Nohl Radek Nohl
9. 3. 2016 11:35
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová byla po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu spokojena. Ten téměř vyhověl jejímu návrhu a potrestal žalobce Ladislava Kosána snížením platu o deset procent po dobu devíti měsíců. Kosán podle kárného senátu zaviněně porušil své povinnosti v případě řízení o podmínečném propuštění bývalého senátora ODS Alexandra Nováka z vězení. "Státní zástupce ohrozil svým jednáním důvěru v činnost státního zastupitelství. Důvěru v počínání většiny státních zástupců, kteří plní své povinnosti odpovědně," řekla v rozhovoru Bradáčová.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Nejvyšší správní soud téměř vyhověl vašemu návrhu, když potrestal žalobce Kosána trestem snížení platu o deset procent po dobu devíti měsíců. Je tedy verdikt soudu adekvátní?

Rozhodnutí v zásadních bodech odpovídá mému kárnému návrhu a rozdíl mezi návrhem opatření - snížení platu na dobu dvanácti měsíců - hodnotím jako zcela nepodstatný.

Jak vážná pochybení pana Kosána podle vás byla? Setkala jste se s nimi i u jiných žalobců?

Vážnost pochybení vyplývá již ze samotného faktu, že je kárný soud kvalifikoval jako kárné provinění a státního zástupce potrestal. Případné porušení povinností státního zástupce je vždy nutno hodnotit ve všech souvislostech, a pokud kárný žalobce dojde k závěru, že jsou naplněny znaky kárného provinění, potom by měl na takové zjištění reagovat.

Co bylo za tím, že pan Kosán podle soudu postupoval liknavě? Hrál roli i fakt, že šlo o Alexandra Nováka - tedy politika, kterého v Chomutově všichni znají?

Mohu konstatovat pouze to, že jednání provázela nedbalost. Důkazy pro jiné tvrzení nemám.

Zazněly během líčení nějaké informace - nebo máte o nich případně důkazy -, které by ukázaly na to, že žalobce Kosán chyboval vědomě?

Mohu jen odkázat na předchozí odpověď.

Právní zástupce pana Kosána tvrdí, že kdyby v kauze nešlo o politika, tak by se případ kárnou žalobou vůbec neřešil. Souhlasíte?

Nesouhlasím a argumentem mohou být mnou podané kárné návrhy v jiných věcech, které se k veřejně činným osobám nevztahovaly.

Co vás nakonec přimělo kárnou žalobu podat?

Bylo to mou povinností. Státní zástupce ohrozil svým jednáním důvěru v činnost státního zastupitelství. Důvěru v počínání většiny státních zástupců, kteří plní své povinnosti odpovědně.

V souvislosti s kauzou Davida Ratha se také vrchní státní zástupkyně v Praze domnívá, že maximální doba pro skončení případu je dva roky. Což podle ní za současných pravidel není možné. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy