Bradáčová žene k soudu žalobce, který pomohl exsenátorovi Novákovi z vězení

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 9. 9. 2015 10:07
Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová před několika týdny podala návrh na zahájení kárného řízení se státním zástupcem Ladislavem Kosánem, který pomohl exsenátorovi Alexandru Novákovi z ODS z vězení. Novák se letos v květnu dostal na svobodu poté, co si odseděl víc než polovinu ze čtyřletého trestu za přijetí 43milionového úplatku. Z nového dokumentu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že Ladislav Kosán podle vrchní žalobkyně několikrát chyboval.
Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.
Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nereagoval na nezákonné rozhodnutí soudu, vzdal se podání stížnosti, nenavrhl provedení dalších důkazů. Těmi slovy kritizuje pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová státního zástupce Ladislava Kosána, který podle ní pomohl na svobodu bývalému senátorovi za ODS Alexandru Novákovi.

Poté, co byl Novák letos v květnu propuštěn na svobodu, když si odseděl více než polovinu ze čtyřletého trestu za přijetí 43milionového úplatku, spustila tuzemská justice rozsáhlou prověrku. Během ní zjišťovali, zda vše proběhlo v pořádku.

Bradáčová nakonec navrhla Nejvyššímu správnímu soudu, aby s Kosánem zahájil kárné řízení. Podle zákona by mohl Kosán přijít o část platu, v krajním případě mu hrozí i to, že by o funkci žalobce přišel.  

Čím žalobce podle Bradáčové pochybil?

Z nového dokumentu, který má nyní deník Aktuálně.cz k dispozici a který Bradáčová před několika týdny poslala Nejvyššímu správnímu soudu, vyplývá, že Ladislav Kosán podle vrchní žalobkyně několikrát chyboval:

1. Nenavrhl soudu, aby se zabýval tím, zda se Alexandr Novák nevyhýbal nástupu do vězení. Novák v době, kdy měl jít za mříže, řadu měsíců tvrdil, že je nemocný, a odjel také na několik týdnů do USA. Okresní soud v Chomutově potvrdil, že je exsenátor natolik zdravý, že může do vězení nastoupit. Okamžitě byl poté zatčen a do věznice Praha-Pankrác převezen. Kosán po propuštění Nováka serveru Lidovky.cz řekl, že se Novák nástupu do vězení nevyhýbal.

2. Nenavrhl ani provedení dalších důkazů a souhlasil, aby byl přečten jen návrh motorkářského sdružení Gryphons, které se za Nováka zaručilo. Podle slov Jana Zálešáka, předsedy tohoto sdružení, by měl exsenátor na svobodě například pomáhat při výletech či rodinných akcích.

3. Důsledně se nevypořádal s provedenými důkazy a navrhl, aby soud žádosti sdružení Gryphons vyhověl, Novák byl propuštěn z vězení a byla mu stanovena zkušební doba od tří do čtyř let. Okresní soud v Chomutově poté rozhodl, že exsenátora pustí na svobodu. Vyhověl žalobci také v tom, že Novákovi potvrdil čtyřletou zkušební dobu. Během ní nebude moct porušit zákon, jinak by se mohl za mříže vrátit.

4. Rozhodnutí soudu nepřezkoumal, nereagoval na verdikt okresního soudu podáním stížnosti, kterého se vzdal, a naopak prohlásil, že netrvá ani na písemném odůvodnění rozsudku.

"Zaviněně porušil povinnosti státního zástupce a ohrozil tím důvěru v činnosti státního zastupitelství a odbornosti jeho postupu," vyčetla Bradáčová žalobci Kosánovi na závěr dokumentu.    

Novák: Budu pomáhat rodině

Žalobce Ladislav Kosán Aktuálně.cz řekl, že k návrhu na zahájení kárného řízení v současné době zpracovává své stanovisko.

"Trvám na tom, že soud při rozhodování o podmíněném propuštění Alexandra Nováka postupoval standardním způsobem jako u jiných odsouzených, měl dostatek podkladů k rozhodnutí, a protože rozhodnutí bylo vyhlášeno ve shodě s mým závěrečným návrhem, vzdal jsem se opravného prostředku, přičemž opačný postup by byl  alibistický," uvedl Kosán.

Nejvyšší správní soud se návrhem Bradáčové již začal zabývat. "V tuto chvíli probíhají základní procesní úkony," uvedla mluvčí Sylva Dostálová.

Novák byl odsouzen za přijetí 43milionového úplatku v souvislosti s prodejem akcií města v severočeských energetických firmách, který vzal ještě jako starosta Chomutova. Původní podmíněný trest, který mu udělil chomutovský okresní soud, změnil odvolací krajský soud na čtyřleté vězení.

Bývalý senátor soudu mimo jiné řekl, že poté, co se dostane z vězení, je připraven pracovat v rodinných firmách. A slíbil starat se o svou tchyni, manželku a také bratra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy