Bradáčová žene k soudu žalobce, který pomohl exsenátorovi Novákovi z vězení

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 9. 9. 2015 10:07
Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová před několika týdny podala návrh na zahájení kárného řízení se státním zástupcem Ladislavem Kosánem, který pomohl exsenátorovi Alexandru Novákovi z ODS z vězení. Novák se letos v květnu dostal na svobodu poté, co si odseděl víc než polovinu ze čtyřletého trestu za přijetí 43milionového úplatku. Z nového dokumentu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že Ladislav Kosán podle vrchní žalobkyně několikrát chyboval.
Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.
Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nereagoval na nezákonné rozhodnutí soudu, vzdal se podání stížnosti, nenavrhl provedení dalších důkazů. Těmi slovy kritizuje pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová státního zástupce Ladislava Kosána, který podle ní pomohl na svobodu bývalému senátorovi za ODS Alexandru Novákovi.

Poté, co byl Novák letos v květnu propuštěn na svobodu, když si odseděl více než polovinu ze čtyřletého trestu za přijetí 43milionového úplatku, spustila tuzemská justice rozsáhlou prověrku. Během ní zjišťovali, zda vše proběhlo v pořádku.

Bradáčová nakonec navrhla Nejvyššímu správnímu soudu, aby s Kosánem zahájil kárné řízení. Podle zákona by mohl Kosán přijít o část platu, v krajním případě mu hrozí i to, že by o funkci žalobce přišel.  

Čím žalobce podle Bradáčové pochybil?

Z nového dokumentu, který má nyní deník Aktuálně.cz k dispozici a který Bradáčová před několika týdny poslala Nejvyššímu správnímu soudu, vyplývá, že Ladislav Kosán podle vrchní žalobkyně několikrát chyboval:

1. Nenavrhl soudu, aby se zabýval tím, zda se Alexandr Novák nevyhýbal nástupu do vězení. Novák v době, kdy měl jít za mříže, řadu měsíců tvrdil, že je nemocný, a odjel také na několik týdnů do USA. Okresní soud v Chomutově potvrdil, že je exsenátor natolik zdravý, že může do vězení nastoupit. Okamžitě byl poté zatčen a do věznice Praha-Pankrác převezen. Kosán po propuštění Nováka serveru Lidovky.cz řekl, že se Novák nástupu do vězení nevyhýbal.

2. Nenavrhl ani provedení dalších důkazů a souhlasil, aby byl přečten jen návrh motorkářského sdružení Gryphons, které se za Nováka zaručilo. Podle slov Jana Zálešáka, předsedy tohoto sdružení, by měl exsenátor na svobodě například pomáhat při výletech či rodinných akcích.

3. Důsledně se nevypořádal s provedenými důkazy a navrhl, aby soud žádosti sdružení Gryphons vyhověl, Novák byl propuštěn z vězení a byla mu stanovena zkušební doba od tří do čtyř let. Okresní soud v Chomutově poté rozhodl, že exsenátora pustí na svobodu. Vyhověl žalobci také v tom, že Novákovi potvrdil čtyřletou zkušební dobu. Během ní nebude moct porušit zákon, jinak by se mohl za mříže vrátit.

4. Rozhodnutí soudu nepřezkoumal, nereagoval na verdikt okresního soudu podáním stížnosti, kterého se vzdal, a naopak prohlásil, že netrvá ani na písemném odůvodnění rozsudku.

"Zaviněně porušil povinnosti státního zástupce a ohrozil tím důvěru v činnosti státního zastupitelství a odbornosti jeho postupu," vyčetla Bradáčová žalobci Kosánovi na závěr dokumentu.    

Novák: Budu pomáhat rodině

Žalobce Ladislav Kosán Aktuálně.cz řekl, že k návrhu na zahájení kárného řízení v současné době zpracovává své stanovisko.

"Trvám na tom, že soud při rozhodování o podmíněném propuštění Alexandra Nováka postupoval standardním způsobem jako u jiných odsouzených, měl dostatek podkladů k rozhodnutí, a protože rozhodnutí bylo vyhlášeno ve shodě s mým závěrečným návrhem, vzdal jsem se opravného prostředku, přičemž opačný postup by byl  alibistický," uvedl Kosán.

Nejvyšší správní soud se návrhem Bradáčové již začal zabývat. "V tuto chvíli probíhají základní procesní úkony," uvedla mluvčí Sylva Dostálová.

Novák byl odsouzen za přijetí 43milionového úplatku v souvislosti s prodejem akcií města v severočeských energetických firmách, který vzal ještě jako starosta Chomutova. Původní podmíněný trest, který mu udělil chomutovský okresní soud, změnil odvolací krajský soud na čtyřleté vězení.

Bývalý senátor soudu mimo jiné řekl, že poté, co se dostane z vězení, je připraven pracovat v rodinných firmách. A slíbil starat se o svou tchyni, manželku a také bratra.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 34 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 52 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy